התחלתי להזמין מאסוס בסוף שנת 2008 ולכן אני יכולה לומר בביטחון די מלא שהייתי בין הראשונות שגילו אותו בארץ, בימים שבהם תרבות האונליין שופינג כאן הייתה מאוד לא מפותחת, מיינד יו. זה קרה בימים תמימים יותר, בהם משלוח לכל העולם עלה 9.90 פאונד לא משנה באיזה סכום רכשתן ועד היום אני שומרת בארון מיצג ארכיאולוגי – נעליים שהזמנתי באותה תקופה ושרדו איכשהו עד עצם היום הזה.

אני עוקבת בדריכות אחר האתר מתוקף התעניינותי באונליין שופינג (והכתיבה שלי בבלוג) ואני מוכרחה להודות שאני לא אוהבת את מה שאני רואה שם: הידרדרות משמעותית באיכות השירות (על כך עוד בהמשך) וגם באיכות חלק מהפריטים. הייתה אפילו תקופה שבה נמנעתי מלקנות שם, עד שמצאתי לבסוף פתרון שהרגשתי שהוא הוגן מספיק וחזרתי להזמין משם – וגם על כך בהמשך. מה שלא השתנה מאז שנת 2008 ועד היום, זו העובדה שבאסוס אפשר למצוא הכל.

אפשר למצוא שם בגדים, מותגים, סיילים, מוצרי יוקרה לצד מוצרים במחירים מצחיקים, אקססוריז וכו’. בשנים האחרונות באתר התרחבו גם למחלקה לגבוהות, מחלקה לפטיט, מחלקת ביוטי, מחלקה של מתנות ושמונצעס ומחלקת פלאס סייז. יש שם אופנת גברים ולאחרונה אפילו נוספה שם קטגוריית כלות. למרות כל המגוון שקיים היום ברשת – אני נאלצת להודות בכך שבדברים מסוימים אין להם תחליף ולכן עם כל הכבוד לעקרונות שלי, לא הצלחתי למצוא אתר שיהווה לו תחלופה ברמת המחירים הזו ובסטייל שאני מחפשת. אסוס הפכו לאימפריה, לטוב וגם לרע. מעבר לכך שיש שם הכל, הם גם שולחים את המוצרים לארץ במשלוח חינם ברכישה מעל 20 פאונד (או בתוספת שלושה פאונדים אם לא עברתן את הסכום המינימלי).

לכן החלטתי להכין מדריך שייקל על תהליך הרכישה עבור כל מי שלא כל כך שוחה בחומר וגם מי שמזמינה אופן קבוע – אולי תמצא איזה טריק או שניים שיעזרו בתהליך הרכישה ויצמצמו טעויות למינימום האפשרי, כי כפי שנלמד בהמשך, זה חשוב במיוחד:

✛ כדי להבטיח התאמת מידה כמה שיותר טובה, יש שלושה קריטריונים שאפשר ורצוי לבחון: האחד הוא פירוט המוצר עצמו, שכן דינם של מכנסיים גבוהים אשר אינם אלסטיים אינו כדינם של מכנסיים עם גומי, מה שבהחלט יכול להשפיע על המידה לכאן או לכאן.

המדריך לקונה באסוס במגזין Fashion tails Luba Shraga

✛ קריטריון נוסף שכדאי לבחון זה את מימדי הדוגמנית, מה שרלוונטי במיוחד אם אתן נמצאות בטווח המידות שלה. אני לדוגמא, בעיקרון מידה UK 8 אבל במקרים מסוימים, כמו למשל במכנסיים גבוהים ולא אלסטיים שהזכרתי בסעיף הקודם, עלולה להיות גם מידה UK10. לכן אני בוחנת את המכנסיים האלה על דוגמנית שהיא בהכרח רזה ממני ומסיקה מסקנות: אם היא לובשת UK 8 שנראים עליה צמוד, אדע להעלות מידה.

✛ אם אינכן חדשות לאסוס, תוכלו לראות שלצד הפריטים יש המלצה איזו מידה עליכן לקחת. ההמלצה הזו מבוססת על היסטוריית ההזמנות שלכן והיסטוריית הזמנות של נשים בעלות מבנה גוף דומה לשלכן – מי החזירה את הפריט ומי לא. אני מוצאת שההמלצות בדרך כלל מאוד אפקטיביות אם כי הן לא לוקחות פרמטרים בחשבון כמו האורך שאליו מגיע הפריט, כמה הוא אמור להיות צמוד או אוברסייז, מאיזה בד הוא עשוי וכו’ – לכן הייתי ממליצה לכן להיעזר בהמלצות כקו מנחה אבל לא כתורה מסיני ולהפעיל את שיקול דעתכן בהתאם למפרט של הפריט.

המדריך לקונה באסוס במגזין Fashion tails Luba Shraga

המדריך לקונה באסוס במגזין Fashion tails Luba Shraga

✛ המפרט הקיים מתחת לכל דגם גם עוזר לכן להבין מאיזה חומר עשוי המוצר, כמה הוא יהיה נושם או נוטה להתקמט ואיך מכבסים אותו. אז אם התאהבתן במוצר שדורש ניקוי יבש (כבר קרה לי בעבר) ואתן יודעות שאתן לא מהטיפוסים שיטרחו לעשות זאת, הייתי ממליצה לוותר. כמו בכל מקום אחר בימינו, גם אסוס היא ממלכת הפוליאסטר אבל זה לא גורף ואפשר למצוא פריטים גם מהליין שלהם שעשויים מכותנה (לעתים זה אפילו יהיה מצוין בכותרת הפריט).

✛ כשאתן עומדות לבצע את הרכישה, ממליצה לכן לוודא שאתן נמצאות על הפאונד הבריטי כדי שלא תחויבו בדמי המרת מטבע כפולה והכי אפקטיבי לשלם בפייפאל בכל הקשור לעמלות והמרות.

✛ אם אתן סטודנטיות, אז דרך אפליקציית Istudent מקבלים 20% הנחה. כל סטודנטית מקבלת קוד ייחודי לרכישה אחת בלבד.

✛ גם אם אינכן סטודנטיות, אסוס מציעים קוד IL17 שמבטל את המע”מ בהזמנות מעל 50 פאונד ו-IL17PLUS שמעניק 17% הנחה גם כן + משלוח אקספרס בחינם בהזמנות מעל 100 פאונד.

✛ להבדיל מחברות משלוח אחרות שליטרלי “קונסות” אתכן בכל מיני עמלות שהשד יודע מהן, אם אתן חורגות מהסכום של 75$ (שזה בערך 60 פאונד, תלוי בשער ההמרה), תשלמו אך ורק את תוספת המע”מ בלי היטלים נוספים. את המע”מ תצטרכו לשלם על הסכום של החבילה לאחר קיזוז ההנחות.

✛ אסוס הפסיקו לעבוד עם דואר ישראל ועברו לעבוד עם Epost. הייתי אומרת שכחצי מהלקוחות הרוויחו מהמהלך הזה וחלק נדפקו – אני כמובן בחלק שנדפק. ל-Epost בעצם יש תחנות חלוקה בכל מיני קיוסקים, חנויות ועמדות אוטומטיות לאיסוף מוצרים בקניונים. כשהחבילה נוחתת בארץ, בדרך כלל מתאפשר לכן לבחור את נקודת החלוקה הכי קרובה אליכן וכך תדעו האם זה נוח לכן או לא. יחד עם זאת, זה לא הפקטור היחידי לקחת בחשבון, כי החבילות יכולות בקלות לנחות גם בכל מיני קיוסקים מפוקפקים שמתייחסים בצורה מחפירה לחבילות. כמו כן, הבחירה שלכן באזור החלוקה היא לעתים בגדר המלצה ובפועל עלולים לשלוח אתכן לתחנת איסוף אחרת.

✛ זמני המשלוח עם Epost מנסיוני הם כשבוע וחצי- שבועיים, שזה בגדול זמן אספקה לא רע בכלל.

✛ אם אתן מאלה שנדפקו מהסידור עם Epost ממליצה לכן בחום לשקול את אופציית המשלוח של DHL. אמנם זה בעלות 10 פאונדים נוספים (מה שבדרך כלל מתקזז עם ההטבה שמקבלים בקוד) אבל בחיי שזו ליגה אחרת לגמרי לקבל חבילה עד הבית תוך שלושה-ארבעה ימים מהרגע שבוצעה ההזמנה. צריך לקחת בחשבון ש-DHL בדרך כלל נותנים חלון זמנים של יום עבודה שלם.

✛ אם החבילה שלכן מ-Epost נחתה במכונה אוטומטית, תקבלו קוד פתיחת התא עם האסאמאס המבשר על כך שהחבילה מחכה לכן. שימו לב שהקוד תקף ליומיים בלבד, כך שעליכן להזדרז לאסוף את החבילה בזמן, אחרת הוא יהיה פג תוקף ותצטרכו לפנות ל-Epost לקבל קוד חדש.

✛ לאסוס יש כל מיני ורסיות לאתר בהתאם לכל מיני מדינות, אך זה לא אומר שאתן חייבות להתגורר בספרד כדי לגלוש באסוס הספרדי למשל. באתר הזה תוכלו למצוא השוואת מחירים של פריט מסוים על פני כל הורסיות הקיימות של אסוס, אם ברצונכן לבצע את הרכישה הזולה ביותר. אני מדלגת על האופציה הזו כי אין לי כוח להתעסקות באתרים בשפה זרה, מה גם שאני מוצאת שהפערים זניחים. יחד עם זאת, אם אתן ממולחות שרוצות לחסוך עד הלירה האחרונה ויש לכן את הסבלנות לכך, אז תבדקו את האפשרות הזו. שימו לב שבמידה ובחרתן להזמין ממדינה אחרת, תצטרכו לשנות באופן ידני את המדינה אליה אתן מבקשות לשלוח את הפריט – לישראל, אחרת קוד IL17 שהוא קוד הנחה בלעדי לישראל לא יתפוס.

✛ מבחינתי הדרך הכי טובה והכי וודאית לחסוך כספים היא באמצעות איבייטס. כדי להשלים את הרכישה עליכן להיכנס לאיבייטס ומשם מאסוס, אך אם אתן נוטות לשכוח לעשות את זה, תורידו תוסף לכרום שמקפיץ לכן תזכורת להפעיל את זה. אני מקבלת מכל הזמנה מאסוס בממוצע כ-0.60-0.70$ בחזרה ובהנחה שאתן מזמינות קבוע באסוס ובאתרים נוספים – זה מצטבר לבסוף לסכומים נאים.

✛ ביצעתן הזמנה של כמה פריטים והשתמשתן בקוד IL17, אך אחד הפריטים התברר כלא מתאים? הייתי חושבת פעמיים במקומכן האם להחזיר את המוצר בחזרה לאסוס, שכן לא רק שתצטרכו לשלם דמי משלוח לחו”ל, אלא גם תצטרכו לוותר לחלוטין על קוד ההנחה (זאת לפי המדיניות של אסוס), מה שמייקר משמעותית את העלות האפקטיבית של הפריטים שיישארו אצלכן. הייתי משאירה את אופציית ההחזרה כמוצא אחרון ומנסה את מזלי במכירת הפריט בקבוצה של אסוס ישראל.

✛ אם בכל זאת החלטתן לשלוח פריטים חזרה, תיעזרו בשירות “יש דרך חזרה” במידה ושילמתן עם פייפאל כדי לקבל החזר על עלויות המשלוח.

✛ הקוד IL17 תקף על מוצרים בסייל, אך אם קיבלתן קוד ייחודי – כמו קוד יומולדת או קוד שחוגג את יום השנה להצטרפות שלכן לאסוס, ההנחה תהיה תקפה על מוצרים בסכום מלא בלבד.

✛ לא כל מוצר שאתן רואות באתר יכול להישלח לישראל, ישנם מותגים שבמסגרת ההתקשרות עם אסוס לא שולחים פריטים לארץ, בדרך כלל מותגים שכבר נמכרים כאן – כמו למשל פול אנד בר. כמו כן, לקים ותרסיסים אינם יכולים להישלח לארץ על פי חוק.

✛ לעומת זאת, ישנם מותגים שנמכרים באסוס והם בעצמם שולחים לארץ גם בלי קשר לכך, לכן אם אזל פריט מסוים ולא נראה שהוא עומד לחזור למלאי – שווה להציץ ישירות באתרים של המותגים. ריבר איילנד ומיסגיידד למשל, שולחים ישירות לישראל.

✛ באסוס אין דירוגים ופידבקים למוצרים, שזה די מבאס כי באתרים שבהם זה נהוג, מצאתי שהרבה פעמים ביקורות שליליות גרמו לי לוותר על פריט מסוים. אם אתן בכל זאת רוצות להבין איך פריט מסוים נראה על בת אנוש, יש באסוס אופציית Asseenonme# שזה בעצם התיוג המפורסם שלהם באינסטגרם שמאפשר ללקוחות לחלוק את הלוקים שהן יצרו עם הפריטים מהאתר. שימו לב שהאופציה הזו לא מופיעה בפריטים חדשים ולעתים הם משום מה מציגים פריטים דומים במקום את הפריט המדויק.

המדריך לקונה באסוס במגזין Fashion tails Luba Shraga

✛ בכל פריט יש גם אופציה לצפות בוידאו קצר שלו והדגמה שלו על המסלול, זה גם נותן קצת יותר אינפורמציה לגבי איך הוא עלול להיראות במציאות.

שאלת השאלות באסוס היא האם לקנות פריט במחיר מלא או לחכות להוזלה. במקרה הזה אין תשובה חד משמעית כי יש פריטים שאפשר בקלות להמתין איתם לסייל ויש כאלה שאם מצמצתן – ה�� נחטפו ואז עוגמת הנפש רבה. לכן פריט שאהבתן מומלץ לשמור במועדפים שלכן, בכל פעם שפריט יהיה קרוב לסיום המלאי יהיה כתוב Low in stock ואם הוא אזל מהמלאי זה יצוין גם כן. אם הפריט אזל מהמלאי והוא חשוב לכן, לא הכל אבוד ולא הייתי ממליצה למחוק אותו מרשימת המועדפים שלכן: פריטים חוזרים למלאי בתדירות גבוהה וצריך בעיקר לגלות סבלנות. כל פריט ששמרתן נשאר ברשימת המועדפים שלכן למשך 60 יום, מה שמשאיר לכן טווח ארוך מספיק לעקוב אחר התנודות שלו.

המדריך לקונה באסוס במגזין Fashion tails Luba Shraga

המדריך לקונה באסוס במגזין Fashion tails Luba Shraga

✛ אגב, אחת לכמה ימים פריטים חדשים נכנסים לסיילים, גם בלי קשר לסיילים עונתיים, היות ואסוס מפעילים באופן קבוע מדיניות Promotions, כלומר שמים כל פעם היילייט על קטגוריה אחרת – בגדי אירועים, סניקרס וכו’, כשההיילייט הזה מתבטא בדרך כלל בהנחה לא רעה בכלל.

✛ פריטים חדשים מתעדכנים באתר פעמיים ביום – בבוקר ואחר הצהריים, לא כולל וויקאנד. סתם שתדעו. כדי לבדוק את המוצרים הכי חדשים, בחרו את אופציית NEW IN בהתאם לקטגוריה המבוקשת באתר.

✛ מאחר שאסוס מחזיקים במגוון מותגים, גם המידות נוטות להשתנות ממותג למותג. באופן כללי הייתי אומרת שהבגדים והנעליים של מותג הבית תואמים את המידה, אך אצל מותגים שונים המצב עלול להיות מאוד שונה. אם אתן נוטות להתנדנד ממידה למידה, בבגדים או בנעליים – הייתי מציעה לבדוק כל מקרה לגופו.

שירות הלקוחות של אסוס איום ונורא, אני חושבת שכבר הזכרתי את זה לא פעם. יש להם מדיניות אחת ויחידה, לא משנה אם הם אלו שפישלו בהזמנה או לא: תחזירי את הפריט, נבצע זיכוי או נשלח לך פריט אחר אם נמצא במלאי. במקרה שבו הם פישלו, הם יחזירו לכן כסף על דמי המשלוח ששילמתן (בכפוף להצגת צילום הקבלה, המרה שלכן למטבע הפאונד והצגה מחדש של כל פרטי המקרה) אך הנה הקאץ’: אם החזרתן פריט מתוך הזמנה שבה נוצל קוד IL17, גם אם החזרתן אותו כתוצאה מאשמה מוחלטת של האתר, אתן תאבדו את שווי הקוד ויהי מה. אין שם עם מי לדבר.

✛ אם אתן מחפשות רעיונות לסטיילינג או מה לקנות, שווה לכן לבדוק את אחד השגרירים של אסוס. הם מנהלים חשבונות אינסטגרם בפורמט X_ASOS ובדרך כלל יש להם סטייל לא רע בכלל. אני גם מוצאת שהבחירה בשגרירים מגוונת למדי ולכן אפשר למצוא מישהי להזדהות איתה בכל מידה, צבע עור וסטייל, שזה תמיד בונוס נחמד.

✛ אם החלטתן בכל זאת להחזיר פריט מסוים לאסוס, עליכן להוסיף לו את טופס ההחזרות שהם מצרפים לכל הזמנה. מומלץ תמיד לשמור את הטופס שמגיע עם ההזמנה מכיוון שהוא כולל מדבקה עם הכתובת של אסוס שאפשר בקלות להדביק על החבילה, אך גם אם לא – לא קרה אסון ותוכלו להוריד את הטופס באופן אוטומטי מכאן ולמלא את הנתונים בעצמכן. את החבילה ניתן לארוז במעטפה או בתוך קופסא באופן עצמאי כדי לחסוך בעלויות מיותרות הכרוכות בקניית מעטפה או קופסא בדואר.

כעת כשאנחנו מומחיות באסוס, בואו נציץ בכמה מהמוצרים הנחשקים, הטרנדים הלוהטים והבחירות שלי לקיץ 2017:

המדריך לקונה באסוס במגזין Fashion tails Luba Shragaהכובע המושלם לקיץ, מכאן.

המדריך לקונה באסוס במגזין Fashion tails Luba Shragaאוהבות לקנות במנגו או באלדו? תעשו השוואת מחירים עם המוצרים באתר ותבדקו את תיק הגב ההורס הזה עם אחד הטרנדים הלוהטים בתחום האקססוריז: טרנד טבעות המתכת. מכאן.

המדריך לקונה באסוס במגזין Fashion tails Luba Shragaטיפ נוסף הוא שאני לא מתה על התכשיטים הרגילים של אסוס כי אני מוצאת שהם מחזיקים מעמד כמה חודשים בלבד. התכשיטים שלהם שהם Sterling silver לעומת זאת, יכולים להחזיק מעמד גם שנים, כמו למשל הטבעת הזו, מכאן.

המדריך לקונה באסוס במגזין Fashion tails Luba Shraga

פיג’מת שיש לעונת המעבר ובמחיר שווה למדי, מכאן.

המדריך לקונה באסוס במגזין Fashion tails Luba Shragaהכוס היפה ביקום נחתה סוף סוף באסוס, מכאן.

המדריך לקונה באסוס במגזין Fashion tails Luba Shraga

ג’ינס משובח לעונת מעבר ובכללי, טוטאל לוק מושלם, מכאן.

המדריך לקונה באסוס במגזין Fashion tails Luba Shraga

מי לא הייתה רוצה חולצה מכופתרת דקיקה עם הדפס של דקלים? מכאן.

המדריך לקונה באסוס במגזין Fashion tails Luba Shragaאני לא הטיפוס של שמלות בודיקון צמודות, אבל אני מוכרחה להודות שבזו יש קטע מיוחד והיא תהיה לוהטת לעונת האירועים הקרובה, מכאן.

המדריך לקונה באסוס במגזין Fashion tails Luba Shraga

מסר שהייתי מקדישה בשמחה לכל כך הרבה אנשים, מכאן.

המדריך לקונה באסוס במגזין Fashion tails Luba Shragaנחמד למצוא שורטים שיש להם מראה אלגנטי, מכאן.

המדריך לקונה באסוס במגזין Fashion tails Luba Shragaאם יש טרנד שלא מוציא משלוות נפש זה טרנד ה-Gingham והשילוב עם האולדסקול וואנס הוא פשוט אש! מכאן.

המדריך לקונה באסוס במגזין Fashion tails Luba Shragaאפרופו טרנדים, משקפי שמש עם זגוגיות צבעוניות עובדים חזק עכשיו ואלה נראים לי חביבים במיוחד – אם כי לא לכל אחת, מכאן.

המדריך לקונה באסוס במגזין Fashion tails Luba Shragaלא נראה שטרנד ה-Mules או בשפה פחות מקצועית: כפכפים, הולך לשום מקום והאמת היא שאני בעד: טרנד נוח עם עקבים נמוכים בדרך כלל ומינימום פוטנציאל לשפשופים. מה יש? אני פרקטית, מכאן.

המדריך לקונה באסוס במגזין Fashion tails Luba Shraga

אם יש מוצר של The ordinary שהייתי ממליצה לכל אחת ללא קשר לדאגת עור, גיל, גזע ודת – זה שמן הרוז-היפ, שמן ידידותי שאי אפשר לטעות בו, מכאן.

המדריך לקונה באסוס במגזין Fashion tails Luba Shragaלא נעים לי אמנם לדבר על מסרים פמיניסטיים במונחים של טרנד, אבל כשמדובר בעולם האופנה – בהחלט מדובר בטרנד חזק שמתבטא בחולצות סלוגן וכעת גם שרשראות, מכאן.

מקווה שהפוסט היה מועיל!