רובנו התחלנו את ההיסטוריה שלנו עם עולם הטיפוח בשימוש בפילינגים מבוססי גרגירים. אלה מוצרים נפוצים מאוד במדפי הפארמים ותמיד סיפרו לנו שחשוב להשתמש בפילינג כדי להסיר שאריות תאי עור מתים. זה נכון באופן חלקי, כי בפועל פילינג פיזיקלי שמקרצף את העור, עושה עבודה מאוד שטחית בהסרת תאי עור מתים.

פילינג גרגירים לעומת זאת, זו כבר צרה צרורה היות והוא עושה יותר נזק מתועלת – הוא יוצר מיקרו סדקים בעור שדרכם חומקת הלחות והופך את העור לכר פורה ליצירת בקטריות, מה שמתבטא בתחושה המתוחה הזו שחלקנו חושבות בטעות שמסמלת שגרת טיפוח אפקטיבית. החלקיקים הגדולים של הפילינג “שורטים” את העור ובכך פוגעים גם ברקמות חיות, מה שמותיר את העור רגיש ומיובש.

אז למרות שכולנו קירצפנו את העור שלנו בשלב כזה או אחר בחיינו (וחלקנו עושות זאת עד היום), נראה שדווקא עולם החומצות הוא שמעורר את הרתיעה הגדולה ביותר ולא פלא: זה נשמע די מפחיד למרוח חומצות על העור. רובנו חושבות ששימוש קבוע בחומצות ייגרום לעור שלנו להיראות פחות או יותר כך:

מבוא לעולם החומצות במגזין Fashion tails Luba Shragaתופתעו לגלות שדווקא החומצות הן הרבה יותר עדינות לעור מאשר פילינגים מבוססי גרגירים.

למרות שאני מאמינה ששימוש בחומצות (או פילינג כימיקלי) יכול להועיל לכל אישה החל מגיל מסוים, כשאני נתקלת בתגובות בסגנון “אני מפחדת מחומצות”, התשובה שלי היא “את לא חייבת”. אין סיבה ששימוש בחומצות יעורר בכן אותה רתיעה כמו ביקור אצל רופא שיניים ואם זו האסוציאציה שמתעוררת אצלכן, מוטב שתמצאו פילינג פיזיקלי עדין (פילינג אורז זו תמיד האפשרות המומלצת מבחינתי) בו תשתמשו אחת לכמה ימים כדי ליהנות מתועלות יחסיות, מבלי שהנושא יעורר בכן פחד או חרדה.

יחד עם זאת, היה לי חשוב להקדיש פוסט לנושא כדי שתבינו שהשד לא נורא כל כך: שימוש בחומצות אמנם דורש טיפול אחראי ושימוש קבוע במקדם הגנה, אך אין שום סיבה מדוע לא תוכלו לעשות זאת ובוודאי שאין שום סיבה אמיתית לפחד.

מה זה AHA?

AHA הם ראשי התיבות של חומצות אלפא הידרוקסיות, אשר מופקות ממקורות צמחיים או מחלב. כשמדובר בשימוש למטרות קוסמטיות, כיום עושים שימוש בחומצה סינתטית אשר מופקת כמעט באופן בלעדי בתנאי מעבדה. כשהעור שלנו צעיר, הוא יודע להסיר באופן טבעי מיליוני תאי עור מתים שמצטברים באופן יומיומי. אך ככל שהעור מתבגר ונחשף לשמש, זיהום אוויר וכל מיני בעיות שיכולות להתעורר בו – היכולת הזו נפגמת ומואטת בצורה דרסטית וכאן בדיוק הפילינג הכימי נכנס לפעולה.

קיימים הרכבים שונים של חומצות AHA אך הבולטות הן החומצה הלקטית והחומצה הגליקולית. אלו הן שתי חומצות “אחיות”, כאשר ההבדלים ביניהן הם בגודל המולקולות: ככל שהמולקולות קטנות יותר, כך החומר יחדור בצורה אפקטיבית יותר לתאי העור ומאחר שהמולקולות של החומצה הגליקולית הן הקטנות ביותר, היא נחשבת לאפקטיבית ביותר בעולם חומצות ה-AHA, אך בשל כך היא אינה תמיד מותאמת לעור רגיש. חומצות AHA נוספות שקיימות הן חומצה ציטרית, טרטרית ומנדלית.

חומצות AHA פועלות על הקשרים הצמיגיים שלוכדים את תאי העור המתים ומונעים מהעור שלנו להיפטר מהם. מדובר ברכיב שמשנה את כללי המשחק בכל הקשור לטיפוח היות והוא מסיר את תאי העור המתים האחראיים ליצירת טקסטורה בעור, גורמים לו להיראות חסר חיות, מיובש ומבוגר יותר. חומצות AHA בעצם חושפות בכל פעם שכבות עור חדשות יותר ולכן בשימוש קבוע ובהתמדה, ניתן להבחין באופן ברור כיצד העור הופך להיות אחיד יותר וכיצד סימני פיגמנטציה דוהים. כמו כן העור אמור להיראות זוהר יותר כמעט באופן מיידי.

חוץ מהיתרונות שצוינו לעיל, חומצות AHA מלחחות את העור ולכן מעבר לכך שהן נחשבות לרכיב אנטי-אייג’ינג מובהק, הן גם הופכות ל-BFF של נשים בעלות עור יבש עד רגיל.

BHA מה?

מה לגבי עור מעורב או שמן? אז קודם כל, אני מאמינה שכל סוגי העור יכולים ליהנות מחומצות AHA, אבל מי שיש לה נטייה לאקנה או עור שומני, מוטב שתכיר גם את ה-BHA או חומצת בטא הידרוקסית/ חומצה סליצילית, אשר להבדיל מה-AHA (הפועלות על שכבות העור העליונות), חודרת לתוך תעלות השמן ומנקה אותן בצורה יסודית. בשל כך מדובר ברכיב נפוץ ומאוד מוצלח לטיפול באקנה ואפילו בסיסטיק אקנה, כי להבדיל מתכשירים נקודתיים הפועלים על הפצעון באופן חיצוני, חומצות ה-BHA מטפלות בבעיה מבפנים. אם נשווה אתכן ואת העור שלכן לזוג במערכת יחסים, אז תכשירים מקומיים מבוססי אלכוהול הם כמו זוג שסובל מבעיות ובוחר לטאטא אותן מתחת לשטיח בעוד שה-BHA הוא זוג שמכיר בבעיות שלו ובוחר לטפל בהן באמצעות טיפול זוגי, לעומק. כדאי לדעת שחומצת BHA תגדיל את הרגישות של העור שלכן לשמש ב-50%. אפשר להשתמש בתכשירים מבוססי חומצת BHA באופן נקודתי באזורים שמועדים לפורענות.

האם יש צורך בפילינג פיזיקלי?

אם החלטתן להתנסות בעולם החומצות, אתן יכולות לוותר על פילינג פיזיקלי, כלומר פילינג שפיזית מקרצפים איתו את העור. אם יש לכן פילינג שהוא לא אגרסיבי ואתן רוצות להמשיך להשתמש בו, זה לגמרי בסדר לעשות בו שימוש אחת בשבוע/ פעם בכמה ימים. אלטרנטיבה נוספת לפילינג פיזיקלי היא פשוט לעשות שימוש במגבת עם סיבים כשאתן שוטפות את הפנים עם שמן ניקוי ואז סבון. אני אישית לא אוהבת את התחושה של מגבות כאלה על הפנים ומעדיפה מטליות, אבל זו לגמרי דרך טובה לעשות פילינג עדין בלי שום רכיבים מזיקים.

מבוא לעולם החומצות במגזין Fashion tails Luba Shragaאיך מוצאים את החומצה הנכונה?

כפי שציינתי, אני מאמינה שכל אחת יכולה ליהנות מחומצת AHA וזה רק עניין של למצוא את החומצה הנכונה עבורכן ומוצר שהפורמולה שלו מוצלחת. זה עלול להיות תהליך של ניסוי וטעייה בהתחלה, אבל ברגע שתמצאו את המוצר המתאים לכן – אני ממליצה לכן לדבוק בו. גם למוצר המתאים עבורכן ייתכן שייקח לעור זמן להתרגל ולכן אני תמיד ממליצה למשתמשות חדשות בתחום להכיר חומצות באופן הדרגתי, מפעם בשבוע ועד לתדירות האופטימלית עבורכן.

התדירות האופטימלית לשימוש בחומצות היא יום כן יום לא לסירוגין או אפילו יום יום, פעם ביום – במידה והעור מאפשר לכן. איך יודעים כשהפילינג הכימיקלי שאתן עושות אגרסיבי מדי עבורכן? כשהעור שלכן נראה אדמומי, רגיש או מתגלים בו אזורים יבשים. כך למשל, גיליתי ששימוש קבוע בחומצה גליקולית בריכוז 10% הוא טו מאץ’ עבורי והעדפתי “לחזור אחורה” לאחותה הלקטית. אגב, התגובה הזו עלולה לא להופיע באופן מיידי לאחר השימוש אלא כעבור כמה ימים טובים, לכן היו קשובות לעור שלכן במהלך כל התקופה הראשונה של השימוש בחומצה.

ההשפעה של החומצות ניכרת לעין כל עוד ממשיכים להשתמש בהן. לעור שלנו אין יכולת להתרגל לחומצות במובן של למצות אותן עד שהן יהיו חסרות השפעה או לחלופין לאמן את עצמו להיפטר מתאי עור מתים. לכן אם תפסיקו להשתמש בחומצות – תפסיקו לראות תוצאות. סוגיה נפוצה שעולה על הפרק בארצנו החמה היא האם כדאי להמשיך להשתמש בחומצות בקיץ? גישתי היא שכן, בדיוק מהסיבה שהתמדה היא חשובה ואם נגביל את השימוש בחומצות רק לימים קרירים, הרי שכאן בארץ נוכל להשתמש בחומצות שלושה חודשים בשנה וזה לא אפקטיבי במיוחד. אם אתן מתכוונות להעביר את הקיץ על שפת הים בניסיון להשתזף ולא תוכלו להגן על עצמכן מפני השמש, אז בהחלט הייתי שוקלת מחדש את השימוש במוצרים שמגבירים את הרגישות לכך, אם כי אני מודה שאינני מבינה כיצד שיזוף והרצון ליצור שגרת אנטי אייג’ינג יכולים להשתלב יחדיו, מבחינתי זה פרדוקס.

אם כך, העור שלנו מגיב בצורה שונה לחומצות שונות, למוצרים שונים ולריכוזים שונים. אם אין לכן דאגות עור שחומצות BHA יכולות לפתור (אקנה ואיזון עור שומני), אין לכן סיבה מיוחדת להשתמש בהן ואתן יכולות להסתפק בתועלות שמציעות חומצות AHA. אם אתן סובלות מהבעיות שצוינו ואתן רוצות לעשות שימוש בשני סוגי החומצות, אז ישנם מוצרים שמכילים בתוכם ריכוזים שונים של שתיהן, כמו למשל המוצר הזה של The Ordinary או לחילופין אפשר לעשות בהן שימוש לסירוגין, ערב אחד בחומצת AHA וערב אחר בחומצת BHA.

איך מוצאים את המוצר הנכון?

חומצות אלפא הידרוקסיות ובטא הידרוקסיות פועלות הכי טוב בסביבה חומצית ב-PH שנע בין 3-4. אין לנו הרבה מה לעשות עם האינפורמציה הזו שכן רובנו לא אוחזות בתארים בכימיה ו/או כלים ביתיים למדידת רמת PH, אבל זה נתון שבהחלט כדאי לבדוק אותו לפני ששוקלים להשקיע במוצר שיש בו חומצות פעילות ולקרוא על כך ברשת. חומצות AHA ו-BHA הפועלות בסביבה שאינה חומצית ומותאמת לפעילותן, יהיו משמעותית פחות אפקטיבית או לחילופין לא פעילות בכלל. אם אתן עושות שימוש במוצר שמבטיח כל מיני ניסים ופלאים והוא מבוסס חומצות, אך בפועל אינו עושה עבורכן שום דבר – ייתכן שזה נובע מכך שריכוז החומצות זניח או שהן אינן פועלות בסביבה חומצית מספיק.

מוצר טוב להתנסות בו בעולם החומצות הוא ה-Glow tonic המפורסם של פיקסי שאמור להיות עדין אך אפקטיבי ולאפשר מעבר קל לתוך הקטגוריה הזו. אם אתן בכל זאת חוששות משימוש בחומצה לקטית ובטח שבחומצה גליקולית, ממליצה לכן להכיר את החומצה המנדלית, גם היא חומצת AHA בעלת מולקולות גדולות אפילו יותר ובשל כך היא נחשבת לעדינה ביותר. דוגמא למוצר מוצלח המבוסס על חומצה מנדלית תוכלו למצוא כאן. אופציה נוספת היא לפנות לפתרון של פילינג אנזימטי ואם אתן קוראות את הבלוג אתן בוודאי יודעות שזה פילינג שאני אוהבת מאוד.

מה עדיף? פילינג כימי עדין או אינטנסיבי?

יש כל מיני גישות ופילוסופיות אותן ניתן לאמץ בעולם הטיפוח, אך כשזה נוגע לשימוש בחומצות – זה לא עניין של פילוסופיה כמו מה שעובד בפועל עבורכן. אני לגמרי בעד השימוש בחומצה גליקולית, אפילו בריכוזים גבוהים ובאופן קבוע אם הדבר מתאפשר, זה אחד הרכיבים הכי אפקטיביים בעולם הטיפוח וזו עובדה, לא עניין של גישה. יחד עם זאת, אני גם בעד להקשיב לעור שלכן ולזהות מתי הוא הופך להיות רגיש יתר על המידה. אני יכולה לעשות שימוש בחומצה גליקולית במוצרים מסוימים ובתדירות מסוימת, אך אני יודעת שהעור שלי אינו יכול לשאת שימוש יומיומי בחומצה גליקולית בריכוזים גבוהים ובשל כך אני מעדיפה חומצות לקטיות למטרה הזו.

השימוש בחומצות יכול להיות לגמרי מותאם אישית לצרכים שלכן: אפשר להתחיל בחומצה לקטית בריכוז נמוך ועם הזמן לעבור לחומצה גליקולית, אפשר להעלות ריכוזים בשימוש באותה חומצה ואפשר גם להחליט שטוב לכן היכן שאתן נמצאות ואין לכן עניין להעלות ריכוזים – הכל מתקבל על הדעת. הייתי ממליצה להכיר חומצה חדשה לעור במשך חודש שלם (בתדירות של פעם-פעמיים בשבוע) לפני שעוברים לשימוש יומיומי וקבוע.

פילינג אנזימטי בהשוואה ל-AHA

פילינג אנזימטי מבוסס על רכיבים פעילים המופקים מפירות, ברוב המקרים דלעת ופפאיה. בדומה ל-AHA, גם לאנזימים יש יכולת לסלק תאי פרוטאין מתים, מה שאומר שהם מעכלים את תאי העור המתים אך אינם יכולים להזיק או לפגוע ברקמות חיות. באופן אופטימלי מומלץ לשלב פילינג אנזימטי יחד עם חומצות AHA, כי צורת הפעולה שלהן קצת שונה: החומצות מתירות את הקשרים הצמיגיים בין תאי העור המתים, יש להן יכולת חדירה עמוקה יותר, הן מעודדות התחדשות תאים ומלחחות את העור. פילינג אנזימטי פועל בצורה קצת שטחית יותר ולכן הוא מסייע להבהיר את העור ולרכך אותו, אך אינו אוחז בכל התועלות של חומצות ה-AHA.

כמו כן, כשזה נוגע לחומצות לקטיות וגליקוליות, אנחנו יכולות לעבור בהדרגה מריכוזים נמוכים יותר לריכוזים גבוהים ובכך לשפר את התוצאות אפילו יותר, בעוד שהשימוש בפילינג אנזימטי הוא אינו פרוגרסיבי ולכן תקבלו אותן תוצאות לאורך זמן. פילינג אנזימטי נחשב לפתרון עדין יותר לנשים אשר חוששות משימוש בחומצות AHA, יחד עם זאת, קיימות נשים בעלות רגישות לרכיבים אנזימטיים ולכן הן לא יוכלו לעשות שימוש בפילינג מהסוג הזה.

סדר פעולות השימוש בחומצות

חומצות AHA ו-BHA מסמלות את החלק הטיפולי של שגרת הטיפוח שלכן ולכן מדובר ברכיבים שנופלים לתוך הליבה של שגרה כזו – אחרי ניקיון הפנים ולפני מוצרי הלחות. את השימוש בחומצות ניתן לשלב עם רכיבי אנטי אייג’ינג נוספים כמו רטינואיד, אך אני תמיד אומרת למי שאינה בקיאה בסדר הפעולות, לעשות שימוש ברכיב פעיל אחד בכל שגרה, מה שנקרא – הפרדת כוחות. לחומצה לא מוכרחים לאפשר להיספג באופן מלא עד כדי ייבוש ולכן אפשר מיד אחריה להמשיך ביתר שגרת הטיפוח שלנו, כמו למשל השימוש בסרום ובקרם/ שמן לחות, השילוב הזה מסייע לחומרים שאנו מניחות על העור לאחר מכן להיספג בצורה מירבית.

כמו כן, אני ממליצה בחום להגביל את השימוש בחומצות עד פעם ביום בלבד, בשעות הערב בלבד. גם אם אתן מתלהבות מהתועלות בשימוש ברכיבים הללו, דעו כי לשלב בין כמה סוגים של פילינג כימי ביום אחד יותיר את העור שלכן רגיש עוד יותר לנזקי השמש והסביבה, מה שיכול להסתכם בכתמים חדשים. לא הייתי מבצעת פילינג בשגרת הבוקר מכיוון שלחשוף שכבת עור רעננה, דקה וטרייה לכל הרדיקלים שאנחנו נחשפות אליהן במהלך היום זה לא רעיון נבון במיוחד.

כעת, בואו נדבר על נבחרת החומצות שלי:

מבוא לעולם החומצות במגזין Fashion tails Luba ShragaCosrx one step pimple clear pad

חומצות יכולות להגיע בכל מיני מרקמים וכל מיני מוצרים, כאשר אחת השיטות הנפוצות היא שימוש בפדים שנטבלו מראש ברכיבים הפעילים. אין באמת הבדל מהותי בין השימוש בפדים כאלה לבין טונר מבוסס חומצות, פרט לעניין הנוחות: אפשר לשלוף פד אחד בכל יום מתוך האריזה, לא צריך להסתבך עם כמויות, נוזלים וכו’. פדים כאלה הם מאוד נוחים לנסיעות, כך שזה בעיקר עניין של העדפה אישית. כמו כן, אם הפדים מחוספסים מעט הרי שהם גם יכולים לעשות פילינג פיזיקלי לעור בנוסף לפילינג הכימי.

יש הרבה פדים באיכות מעולה בשוק, כמו למשל ה-Pixi glow pads המפורסמים של המותג. מה שמוצג בפניכן הוא מוצר ה-BHA הייעודי היחידי באוסף שלי מבית COSRX ואני אוהבת אותו מאותה סיבה שבגללה אני אוהבת את כל מוצרי המותג שניסיתי: פורמולה נקייה ואפקטיבית עם מעט רכיבים. בהחלט הייתי ממליצה לכן לדגום את המוצר הזה במידה ויש לכן עור מעורב עד שומני ו/או נטייה לאקנה. ניתן להזמין כאן.  בפדים, בדומה לטונר רגיל, משתמשים לאחר שלב ניקוי הפנים, יתאים גם למתחילות בעולם החומצות וגם לשימוש יומיומי.

מבוא לעולם החומצות במגזין Fashion tails Luba ShragaThe Ordinary Glycolic acid 7% toning solution

לא ארחיב אודות המוצר הזה היות וסקרתי אותו בפוסט על The Ordinary, רק אומר שזה מוצר מאוד אפקטיבי במחיר מצוין, מדובר באח הגדול של ה-Glow tonic העדין ממנו. האורדינרי הפתיעו אותי כשהשיקו את הטונר הזה ואת מסיכת ה-AHA שאציג בפניכן עוד מעט, היות ועד לאותו שלב היה נדמה שהם בעיקר דוגלים בשימוש בחומצות עדינות בריכוזים עדינים כשלפתע הם השיקו כמה מוצרי Heavy duty. כמובן שזה לא דבר רע שכן המוצרים האלה יעילים מאוד, אך לטעמי הם אינם מתאימים למתחילות בעולם החומצות. מזכירה שוב שטונרים אשר עושים פילינג כימי לעור יש להניח באמצעות פדים בלבד והם יכולים להוות תחליף למוצרים מקבילים המגיעים בפורמט של סרום.

Biologique Recherche Lotion P50

הטונר הזה הוא כוכב אצל כל חובבת סקין קייר אמיתית, גם בגלל הפרסטיז’ שלו, גם בגלל הקושי להשיג אותו מחוץ לגבולות צרפת וגם כי הוא מוצר אייקוני בקרב מבינות עניין כבר שנים טובות. מדובר בטונר שמכיל את כל התערובות האפשריות של חומצות AHA חוץ מהחומצה הגליקולית, יחד עם Niacinamide וחומצת BHA ואם אתן חושבות שזה הופך אותו למוצר ידידותי ועדין – טעות בידיכן. זה אחד ממוצרי ה-Heavy duty הכי משמעותיים שיש לי באוסף, מוצר שמעקצץ מאוד עם ההנחה שלו על העור ומותיר אותו אדמדם – וזה עוד בגרסא ה-P50W שזו הגרסא לעור עדין: המוצר מגיע בכל מיני גרסאות, כאשר הקלאסיות ידועות כמעקצצות אפילו יותר. בנוסף, יש לו ריח חזק מאוד של חומץ תפוחים שמתפקד בתור הרכיב המשמר במקום אלכוהול, אז אני מניחה שכל מי שרגישה לריחות עלולה להירתע מכך. זה לא מוצר שמיועד למתחילות בשום צורה, אבל הוא מאוד מרשים מבחינת התוצאות שהוא מעניק. אני צדתי את שלי באיביי, אך לאחרונה גיליתי בזכות דר שניתן להשיג אותו בבוטיק קיסו בדיזינגוף.

מבוא לעולם החומצות במגזין Fashion tails Luba Shraga

Andalou pumpkin honey Glycolic mask

אם הייתן תלמידות מצטיינות ורשמתן הערות בפנקס, אתן בוודאי יודעות שהמלצתי על השילוב בין פילינג אנזימטי לבין פילינג כימיקלי. הסיבה שבגללה אני אוהבת כל כך את המסיכה של אנדלו היא מאחר שהיא אכן משלבת בין התועלות של שני סוגי הפילינג הללו במוצר אחד. מדובר במסיכה שהכירה לי בת שבע ומאז הפכה לאחד המוצרים המשמעותיים ביותר באוסף הטיפוח שלי וזה המוצר הראשון שאני ממליצה למי שסובלת מפיגמנטציה ועור לא אחיד. שימוש קבוע במסיכה במשך שלוש פעמים בשבוע מביא לתוצאות ניכרות לעין – וכל זאת במחיר מצחיק. בנוסף לכל התועלות שלה, המסיכה כוללת גם את דבש המנוקה, שזה גם כן אחד הרכיבים האהובים עליי ביותר, כך שמדובר בפורמולה שאינני יכולה לתאר לכן במילים עד כמה היא מוצלחת, ממליצה לכן להתנסות ולהיווכח בעצמכן.

The Ordinary AHA 30% + BHA 2% peeling solution

המסיכה הזו יכולה באופן פוטנציאלי להפוך ל-BFF של כל מי שיש לה עור מעורב או שומני ונטייה לאקנה, היות והיא אחת המסיכות החזקות שנתקלתי בהן בשוק. היא מכילה ריכוז גבוה של שלל חומצות AHA וריכוז אפקטיבי מאוד של BHA. זו לא מסיכה שמיועדת למתחילות בשום צורה והיא צריכה לבוא עם כל הדיסקליימרים האפשריים כי הרבה מכן לא יצליחו להתמודד איתה. גם אני משתמשת בה פעם בשבוע ולטעמי לעשות בה שימוש תכוף יותר לא מומלץ. יחד עם זאת, אני שמחה שהאורדינרי החליטו להשיק מוצר כל כך רציני כי הוא ללא ספק נותן תוצאות מורגשות. שימו לב שלא מומלץ להשאיר את המוצר הזה על הפנים למשך פרק זמן ארוך מעשר דקות.

מבוא לעולם החומצות במגזין Fashion tails Luba ShragaThe ordinary Lactic Acid 10% + HA 2%

מדובר במוצר הראשון שגיליתי מהליין של The ordinary ואהבתי אותו במשך פרק זמן ארוך, עד שגיליתי את נפלאות הטונרים והעדפתי לעשות בהם שימוש במקום בינתיים. המותג מציע את החומצה בריכוז 10% ובריכוז 5%, שזו נקודת מוצא מעולה למתחילות. חשוב לשים לב שאף מוצר של The ordinary לא מגיש רכיבים בצורה הכי טהורה שלהם פרט לכמה שמנים מתוך הליין ולכן כל מוצר שמכיל בתוכו רכיב פעיל, מאוזן גם על ידי רכיבים שמרגיעים את העור. לקריאת הסקירה המלאה אודות המוצר לחצו כאן.

Pixi overnight glow serum

מדובר באחד המוצרים של פיקסי שאני הכי אוהבת ולדעתי הוא צריך להימצא באוסף של כל אחת. ביום שלאחר השימוש בסרום הזה אני מתעוררת עם עור זוהר וקורן – ולכן זה מוצר שטוב שיהיה בהישג יד, בייחוד לפני אירועים חשובים. כמובן שאפשר ומומלץ להשתמש במוצר גם באופן קבוע כי יש בו שילוב מרשים של חומצה גליקולית בריכוז 10% עם ריכוזים נמוכים יותר של רטינול וחומצה אסקורבית – ועם זאת, המוצר לא מעורר אצלי שום רגישות מיוחדת פרט לעקצוץ ההתחלתי. לדעתי זה אחד המוצרים המוצלחים של פיקסי היות והוא מכיל בתוכו שילוב של כל כך הרבה רכיבים אפקטיביים במחיר מצוין.

מבוא לעולם החומצות במגזין Fashion tails Luba Shraga

Glamglow supercleanse

אחרי שהכרנו כל כך הרבה סופר-סטארים בעולם הטיפוח, בואו נכיר מוצר שהוא FAIL מוחלט מבחינתי: את סבון הפנים של גלאם גלואו רכשתי יחד עם מסיכה תואמת מתוך סדרת ה-Mud בזמן מצוקה, כשהעור שלי סבל מאקנה פעיל. השילוב בין כמה סוגי חימר לבין חומצה לקטית וגליקולית היה נשמע לי מבטיח במיוחד ולכן הייתי משוכנעת שזה מוצר שייתן עבודה.

במציאות התברר כי המוצר מכיל בתוכו כמה רכיבים משמרים לא סימפטיים לצד רכיבים נוספים שיכולים לגרות את העור כמו שמן אקליפטוס ומנטה. בנוסף, המוצר מכיל בתוכו חומצה לקטית וגליקולית בריכוזים מאוד נמוכים, עד כדי לא יעילים, במיוחד לאור העובדה שזה סבון שנשטף מיד מהפנים. זוכרות שדיברנו על כך שחומצות צריכות לפעול בסביבת PH מתאימה? אז ה-PH של הסבון הזה גבוה מדי מכדי שגם מעט החומצות הקיימות בו יוכלו לתת עבודה. כך שהתוצאה היא סבון אגרסיבי ומייבש, אך כזה שבפועל לא מביא לשום תוצאות. לכן לא כל מוצר שמבוסס על חומצות צריך לרוץ לקנות.

לסיכום, כמה דברים שחשוב לדעת אודות השימוש בחומצות:

✛ שימוש בחומצות מחייב שימוש במקדם הגנה, כל יום, גם בחורף.

✛ השימוש בחומצות AHA מותר במהלך ההריון וההנקה, אך הייתי מתייעצת לגבי זה עם רופא במידת הספק. השימוש בחומצות BHA נחשב למסוכן במהלך ההריון וההנקה.

✛ התדירות האופטימלית לשימוש בחומצות AHA או BHA הוא כל יום או יום כן יום לא, אך לא יותר מפעם ביום. בחודש השימוש הראשון הייתי משתמשת בחומצות פעם- פעמיים בשבוע בלבד.

✛ חומצות AHA ו-BHA יכולות לגרום להופעה של פצעונים בתקופת השימוש הראשונה, אך זה לא אומר שהמוצר בו אתן משתמשות בהכרח אינו מתאים לכן, תוכלו לקרוא על כך כאן.

✛ לעומת זאת, אם לאחר שימוש עקבי במוצר מבוסס AHA או BHA אתן לא רואות שום תוצאות, זה לא אומר שעליכן לנטוש את עולם החומצות, אלא שבחרתן במוצר עם פורמולה שאינה מתאימה לכן (או אינה טובה באופן כללי).

✛ טבעי והגיוני שחומצות יגרמו לאדמומיות קלה או לתחושת עקצוץ (למעשה, הן אמורות לגרום לתחושת עקצוץ). אך אם אתן מרגישות שהעור שורף, עליכן להפסיק באופן מיידי להשתמש במוצר כי יכול להיות שיש לכן תגובה אלרגית אליו.

✛ התייחסו במשנה זהירות לעור שלכן אם הוא סובל מאקנה פעיל, כי זה סימן שהעור שלכן פגוע. הייתי מאוד נזהרת עם תדירות ומינונים של AHA כשהעור שלכן במצב כזה.

✛ כשאתן בשנות ה-20 העור שלכן מתחדש באופן תדירות אחת לשבועיים, בגילאי 30+, העור שלכן מתחדש בתדירות אחת לחודש. זה אומר שלעור צעיר יש את הקולגן, האלסטיות והיכולת להיפטר מתאי עור מתים ללא עזרה חיצונית וזה גם אומר ששימוש קבוע בחומצות עלול להפוך את העור לדק ורגיש יותר. לכן, בעור צעיר לא הייתי משתמשת בפילינג כימי בתדירות גבוהה מפעם בשבוע, אולי אפילו פעם בשבועיים (תלוי בריכוז המוצר). לטונר שעושה פילינג כימי לא הייתי מתקרבת עד סוף שנות ה-20 שלכן.

לגישתי שגרת טיפוח של עור צעיר ונטול בעיות מיוחדות צריכה להתרכז בעיקר בשימור, בהזנה ובאנטי אוקסידנטים. בנוסף, קרם הגנה הוא מוצר שבדרך כלל נזכרים להשתמש בו כשכבר מאוחר מדי, לא משנה כמה מדברים איתנו על חשיבותו, לכן שימוש בחומצות בשנות ה-20 של חייכן מבלי לעשות שימוש צמוד בקרם הגנה, הוא מתכון בטוח להופעת פיגמנטציה.

✛ על אף שחומצות AHA ו-BHA הן טיפול אנטי אייג’ינג מוכח, בגילאים מתקדמים יותר לא הייתי מסתפקת רק בהם. הייתי אומרת שחומצות הן פתרון אופטימלי החל מאמצע ועד סוף שנות ה-20 שלכן, בתחילת ה-30 הייתי משלבת גם רטינואיד ובהמשך דואגת להשיג אותו במרשם מרופא כדי ליהנות מריכוז אפקטיבי.

✛ אם אתן סובלות ממרקם גבשושי בדקולטה, בגב, בזרועות או בישבן – חפשו שטיפת גוף מבוססת חומצות AHA או BHA והתייחסו לעור באזורים המחוספסים כפי שאתן מתייחסות לעור הפנים – פילינג מקרצף עלול רק להחמיר את הבעיה. MURAD נותנים מענה מצוין בכל הקשור לסוגיה הזו, למשל כאן.

מקווה שהפוסט היה עבורכן שימושי וגיליתן את כל התועלות שהחומצות יכולות להציע לכן!