להכיר מוצר חדש לשגרת הטיפוח ולעור יכול להיות מלחיץ: אנחנו אף פעם לא באמת יודעות איך העור יגיב. אנחנו יכולות להגיב טוב לרכיבים מסוימים ועדיין לגלות רגישות לפורמולות מסוימות גם אם הן מכילות אותם, אנחנו יכולות לחשוש מרכיבים אחרים אך לגלות שבריכוזים מסוימים ובפורמולות מסוימות לא נגלה אליהם רגישות – ככה זה, מדע זה חשוב אבל לעתים לעור יש צרכים ורצונות משלו. הדבר האחרון שנרצה לגלות זה שהמוצר החדש והיקר שקנינו ייאלץ להיזרק לפח כי הוא עשה לנו יותר נזק מתועלת.

פוסט על תופעת ה-Skin purging במגזין Fashion tails Luba Shraga

אך האם ידעתן שישנם פצעונים שיכולים להופיע בעקבות שימוש במוצר חדש והם דווקא דרכו של העור לסמן שהמוצר עובד? האם אתן יודעות מה ההבדל בין הסיטואציה שתיארתי לבין תגובה רעה למוצר?

תכירו את המושג Skin purging שמתאר את הסיטואציה הראשונה שהזכרתי: מוצרים שמכילים בתוכם רכיבים פעילים אשר מעודדים את התחדשות תאי העור, בעצם עושים Fast forward למחזור הטבעי של התחדשות התאים. אם צצים לכן פצעונים קטנים באזור שגם ככה נוטה לבעיות, זו לא בהכרח סיבה לפאניקה: אלה בדרך כלל יהיו פצעים קטנים שנעלמים במהרה ואינם כואבים.

זה אומר שהמוצר החדש שבו אתן משתמשות עובד (והעור שלכן מתרגל אליו), משום שהוא קיצר את אורח חייו של הפצעון שלכן שהיה יוצא גם כך, הרי פצעונים נוצרים כשהנקבוביות נסתמות עוד לפני שאנו רואות ביטוי חיצוני כלשהו לכך. אם כך, זה דווקא דבר חיובי: במקום שנסבול מפצעון שיימשך לא ברור כמה זמן וישאיר אחריו לא ברור אילו סימנים – אנחנו מקבלות פצעון שנעלם כלעומת שבא. הרבה חושבות בטעות ששלב ה-Purging הוא מעין תהליך ניקוי רעלים של העור וזה לא נכון עובדתית, מכיוון שרק הכליות והכבד שלנו יכולים לנקז רעלים, אך בהחלט ייתכן שדווקא מוצר אפקטיבי יכול להחמיר מעט את מצב העור לטווח קצר, לפני שהוא ישתפר.

מתי אנחנו צריכות לדאוג?

✛ כשצצים פצעונים בעקבות שימוש במוצרים אשר אינם מכילים רכיבים פעילים, כמו למשל קרם לחות או סבון פנים.

✛ כשמדובר בפצעונים שצצים באזורים חדשים ולא באזורים הבעייתיים שלכן, סימן שנסתמות לכן נקבוביות חדשות

✛ כשמדובר בפצעונים אשר דרוש יותר מחודש כדי שיחלימו

במצב כזה הייתי מזהה את המוצר הבעייתי (ובדיוק מהסיבה הזו, לא מומלץ להשתמש בכמה מוצרים חדשים בבת אחת) ומוציאה אותו משגרת הטיפוח.

רכיבים שיכולים לגרום לתופעת ה-Purging:

✛ חומצות אלפא הידרוקסי על שלל נגזרותיהן

✛ ויטמין C

✛ רטינול על שלל נגזרותיו

✛ פילינג כימי ולעתים גם פיזיקלי

✛ benzoyl peroxide

איך אפשר להימנע?

דרך אחת להימנע או לפחות כדי להפחית את התופעה, היא להכיר את המוצר החדש באופן הדרגתי לשגרת הטיפוח שלכן. דרך נוספת היא לוודא שאתן מקפידות על בריאות עור טובה ולא פוגעות בהגנות הטבעיות של העור: הזינו אותו במספיק לחות, הסירו היטב את האיפור, השתמשו בסבונים עדינים אשר אינם מקרצפים את העור ופוגעים ברמת ה-PH שלו ובעיקר – דעו להבחין בין הרע לטוב, חבל שתזרקו לפח מוצר עם רכיבים פעילים וטובים שעובד עבורכן מהסיבה הזו.