אחרי שפרסמתי את הפוסטים האחרונים שלי בנושא הטיפוח, קיבלתי כמה תגובות ופניות בזו הלשון: “הבנו את עקרונות הטיפוח עליהם את ממליצה, אבל איך אפשר לבנות בפועל שגרת טיפוח? הרי יש כל כך הרבה מוצרים בשוק, זה מבלבל!”. אז אני לגמרי מסכימה, תחום הטיפוח עלול להיות מתעתע ובוודאי שלא עוזרת העובדה שזה גם נושא אינדווידואלי. גיבשתי כמה עקרונות שלדעתי יכולים לסייע לכן לבנות שגרת טיפוח מאפס או לבחון את שגרת הטיפוח הקיימת שלכן ולבצע בה שינויים נדרשים:

✛ הבינו את צרכי העור שלכן: חשוב לציין, אם העור שלכן שמנוני באזור ה-T או על הצד היבש יותר, זה מגדיר את סוג העור שלכן אבל לא את צרכי העור שלכן. מדוע זה שונה? כי יכול להיות שיש לכן עור שנוטה לצד היבש יותר אבל בסך הכל הוא מאוזן כרגע וכי עור שמנוני באזור ה-T הוא מצב נתון, כמו גם נקבוביות פעורות – זו לא בעיה. למעשה, הבעיה מתחילה כשאתן מחליטות להילחם בסוג העור שלכן ולא בדאגות האמיתיות שלכן לגביו. אנטיאיג’יינג לעומת זאת – זו דאגה, אקנה זו דאגה, עור מיובש זו דאגה, פיגמנטציה זו דאגה. נסו להיפרד מכל התבניות שאליהן מנסים לשייך את העור שלנו והחלוקות המקובלות – ונסו לבחון מה העור שלכן באמת צריך? מה חסר לו?

✛ על אותו משקל: אל תנסו לשנות את סוג העור שלכן. יש לכן עור מעורב כי יש לכן עור מעורב, אולי הוא ישתנה בעתיד אבל זה כרגע סוג העור שיש לכן. יש לכן נקבוביות בגודל מסוים כי זו הגנטיקה שלכן, אולי זה מעצבן, אולי הייתן רוצות עור במראה איירבראש, אבל אין לכן ואתן יודעות מה? יש דברים נוראיים יותר בחיים מנקבוביות גדולות. הדבר היחידי שאפשר לעשות לגבי הנקבוביות הוא להקפיד לנקות אותן היטב באמצעות ניקוי כפול ומוצרים מתאימים, כל מניפולציה אחרת שתנסו לעשות כדי לשנות את סוג העור או הנקבוביות שלכן, עלול לייבש אותו ולהזיק לו.

אל תהרסו את ההגנות הטבעיות של העור, כי הן מסייעות בשמירה על הלחות ומגנות עליו מפני מנזקי הסביבה. הבעיות שלנו מתחילות כשאנחנו מחריבות את ההגנות הטבעיות של העור עם מוצרים שמשחקים ב-PH שלו, עם רכיבים שנוגדים אחד את השני, עם מוצרים שמייבשים את העור או עם מוצרים אגרסיביים מדי וכתוצאה מכך הופכים את העור לרגיש ופגיע . שגרת הטיפוח שלנו אמורה לחזק את הקיים ולא להילחם בו, לכן ברגע שתפעלו מתוך הגישה הזו, יהיה לכן קל יותר לבנות שגרת טיפוח עדינה אך אפקטיבית.

הימנעו מלרקוח בעצמכן כל מיני מוצרי DIY. הרשת מלאה באינפורמציה מטעה ולא נכונה לגבי כל מיני שיקויים ומתכונים שאפשר לנסות בבית כדי לחסוך בכסף. אם אתן לא כימאיות אין לכן אפשרות לדעת איך רכיב מסוים משפיע על העור שלכן וגם אם אתן עושות שימוש במוצרים שנראים לכן טבעיים – זה לא אומר שהם בטוחים לשימוש על העור שלכן. אפשר למצוא מוצרי טיפוח זולים ומעולים באייהרב וב-The ordinary אם אתן מחפשות פתרונות זולים. אנחנו לא חיות בתקופת הצנע ויש אינספור פתרונות נגישים, לכן אני מעדיפה להשקיע כמה שקלים נוספים במותגים שיודעים מה הם עושים מאשר לקחת אחריות על מוצרים שרקחתי בבית ממתכון שראיתי בפינטרסט. לא תודה ולא ממליצה גם לכן.

✛ לכו על שיטת השלילה ותפסלו מוצרים שמכילים בתוכם רכיבים מזיקים, עסקתי בכך רבות בפוסט הזה.

✛ אם העור שלכן סובל מחוסר איזון, עליכן להשיב לו את האיזון שאבד. הדרך הכי טובה לעשות זאת היא באמצעות מוצרים שעושים שימוש ברכיבים שכבר קיימים בעור באופן טבעי כמו למשל חומצה היאלרונית, שמנים וחומצה לינולאית.

✛ דווקא אם יש לכן אקנה אני ממליצה לכן לאמץ שגרה פשוטה ביותר, שמבוססת על העיקרון מהסעיף הקודם. כשאנו סובלות מאקנה יש לנו נטייה לרכוש כל מוצר שמבטיח באופן וודאי להתמודד עם הבעיה, כשבפועל זה מחמיר את הבעיה אפילו יותר. זכרו שיש לנו פרצוף אחד ויש גבול למה שהעור שלנו יכול לספוג בשגרה אחת, לכן אם תעמיסו אינספור שכבות – אחת על גבי השנייה, הספיגה שלהן בעור בסופו של דבר לא תהיה אפקטיבית.

✛ יש לכן מוצרים בשגרת הטיפוח הקיימת שקניתן על סמך המלצות ואתן לא ממש בטוחות מה הם עושים או האם הם תורמים לכן? במקום לקנות מוצר חדש, אני ממליצה לחקור את המוצרים הקיימים: אולי תגלו שיש בהם רכיבים שאתן לא רוצות לקרב לפנים ומצד שני יכול להיות שתגלו שלא עשיתן בהם שימוש בצורה אופטימלית או שלא ידעתן לאילו תוצאות אפשר לצפות מהם.

✛ שימוש במוצר אחד חדש בכל פעם: כדי שתוכלו לבדוק אפקטיביות של מוצר ובעיקר להיות בטוחות שהוא לא מזיק או מגרה לכן את העור, אני ממליצה בחום לבדוק אותו יחד עם השגרה הקיימת שלכן. שימוש בכמה מוצרים חדשים יבטיח שאתן לא תבינו אילו רכיבים עושים לכן טוב, מה אפקטיבי לכן או מה עושה לכן רע.

✛ כלל הרכיב הפעיל היחיד: אם אתן לא שוחות בתחום הטיפוח ובטח אם אינכן מחזיקות בתואר בכימיה, אני ממליצה לכן בחום שלא לעשות שימוש ביותר מרכיב פעיל אחד בערב. יש רכיבים שמגיבים טוב זה עם זה ואף מגבירים את האפקטיביות אחד של השני, יש רכיבים שעלולים לנטרל את האפקטיביות כשהם באים במגע יחד ואף ליצור נזק. גם אני לא משלבת כמה רכיבים פעילים זה עם זה, כי אני אמנם חובבת טיפוח וקוראת הרבה בנושא – אבל אינני אשת מקצוע מוסמכת ואת הקוקטיילים שלי אני משאירה לתחום האלכוהול ולא לעור.

✛ הדרך הכי קלה לבנות שגרת טיפוח אפקטיבית היא כזו שלא כוללת הרבה מאוד מוצרים ברוטציה. לעשות שימוש במוצרים ברוטציה דורש השקעת זמן, אנרגיות והבנה. אתן לא צריכות להתעסק עם אינספור מוצרים במקביל ולבנות לעצמכן שגרת טיפוח מגוונות כמו החוגים של הילדים שלכן בגן. עשו שימוש בכמה מוצרים שנותנים עבודה באופן קבוע כדי לראות תוצאות ואל תסבכו את עצמכן עם מוצרים משתנים.

✛ בחנו טרנדים בזהירות רבה: כמו באיפור, גם בטיפוח צצים מדי פעם טרנדים וכל מיני מסיכות קסמים להוצאת שחורים, שיטות טיפוח קוריאניות וכו’. גם מותגים שמתעורר סביבם הייפ, כמו למשל The ordinary צצים מדי פעם ומעוררים את חוש הסקרנות שלנו. גם כשאני סוקרת מוצרים שאני ממש אוהבת (כמו למשל מוצרי The ordinary), אני מנסה להסביר לכן את התועלות והעקרונות אותם הייתי רוצה שתאמצו לעצמכן ולא מעודדת אתכן בהכרח לרוץ ולקנות את המוצרים שעליהם אני ממליצה, אלא למצוא מה שעובד עבורכן. באופן כללי אני ממליצה לכן לא לקנות מוצרי טיפוח סתם כי מתחשק או כי בלוגרית כזו או אחרת דיברה עליהם. מתי אפשר ליישם המלצות כאלה? אם נגמר לכן מוצר מסוים ואתן רוצות לבחון אופציות חדשות, אם מישהי בעלת סוג עור דומה לשלכן המליצה על המוצר ויהיה בו שימוש קונקרטי, אם יש לכן צורך במוצר מסוג מסוים שעדיין לא קיים באוסף שלכן. אם שגרת הטיפוח שלכן עובדת עבורכן אתן לא צריכות לקנות כל המלצה, כל מוצר שמסקרן אתכן וכל השקה חדשה.

✛ אם בכל זאת התפתיתן לרכוש מוצר חדש למרות שיש לכן מוצר דומה מאותה קטגוריה שכבר נמצא בשימוש – שמרו אותו כגיבוי. ברגע שפתחתן מוצר חדש וחשפתן אותו לאוויר, התחילה הספירה שלו לאחור – כל מוצר וחיי המדף שלו.

✛ התאהבתן ברכיב מסוים? שמרו על האהבה שלכן במינונים סבירים. חומצת AHA שאותה אני למשל מאוד אוהבת ועושה פילינג כימי עדין לעור, מגיעה בכל מיני פורמטים – החל מסבונים עד טונרים, סרומים ומסיכות. אז גם אם מוצר מסוים מוגדר כטונר ואחר מוגדר כסרום, כל עוד שניהם מבוססים על אותו רכיב פעיל – סימן שיש להם אותה מטרה ולכן אני לא משלבת אותם יחד באותה שגרת טיפוח, מה שמחזיר אותי גם לעיקרון הרכיב הפעיל היחיד.

✛ עם הזמן תלמדו להכיר אילו רכיבים עושים לכן ממש טוב ואילו רכיבים פחות עובדים עבורכן, על אף שהם אינם מזיקים. זה יסייע לכן לחדד את החיפוש אחר המוצרים המתאימים לכן. אני מוצאת שברגע שתכירו את העור שלכן ומה עובד עבורו, יהיה לכן קל למצוא את מוצרי הדגל שלכן ותוכלו לרכוש אותם שוב ושוב. אין חובה לחפש אחר המוצר הכי טוב בקטגוריה לנצח אם כבר מצאתן את המוצר שעובד עבורכן, הוא עדיין אפקטיבי עבורכן וצרכי העור שלכן לא השתנו. אני מכירה נשים שרודפות אחרי המסקרה המושלמת, המייקאפ המושלם, הקונסילר המושלם ותאמינו לי, זה מרדף שלא נגמר לעולם אז חבל להתחיל אותו גם בעולם הטיפוח.

✛ כשבונים שגרת טיפוח הכלל הבסיסי ביותר הוא לעבוד מהפורמולות הדקות ביותר לפורמולות הסמיכות והעבות ביותר, לכן שמנים תמיד ייחכו לנו בסיום שגרת הטיפוח. אם אתן רוצות להכיר מוצר חדש לשגרת הטיפוח שלכן ואין לכן מושג היכן וכיצד לשלב אותו – חשבו פעמיים איזה תפקיד הוא ממלא והאם אתן בכלל זקוקות לו, יכול להיות שאנחנו חוזרות לסעיפים הקודמים ואתן שוב מנסות להוסיף מוצרים שלא לצורך לשגרת טיפוח שעובדת היטב גם כך.

✛ תעשו מה שטוב לכן: היופי בשגרת הטיפוח שכל אחת יכולה לאמץ מה שמתאים לה. אתן יכולות לנתח מול ה-Consda (*אתר מומלץ שכדאי להכיר אם אתן מתעניינות בטיפוח, הוא בעצם מאגר שמכיל בתוכו אינספור מוצרים ומדרג את בטיחות השימוש ברכיבים שלכם) מוצרים שמכילים עשרות רכיבים או שאתן יכולות מלכתחילה לבחור במוצרים עם מעט רכיבים שאתן יכולות לקרוא ולהבין בעצמכן. אתן יכולות לאמץ כמו הקוריאניות שגרת טיפוח שכוללת עשרה שלבים או שאתן יכולות להסתפק בניקוי כפול, טונר, סרום ושמן (לצד פילינג ומסיכה פעם-פעמיים בשבוע). אתן יכולות לקנות את מוצרי הקוסמטיקה הירוקה הנחשקים והאיכותיים ביותר בשוק או להסתפק במוצרים עם פורמולות בסיסיות אך אפקטיביות כמו The ordinary או מוצרים שזמינים באייהרב – או לשלב ביניהם. בסופו של דבר אין כאן נכון או לא נכון, בתנאי שאתן מאמצות מה שבאמת מתאים לכן ולצרכים שלכן.

✛ הבנתן את העקרונות שעובדים עבורכן? צאו לדרך! אף אחד לא יכול להגיש לכן שגרת בוקר וערב מוכנה ואל לכן להעתיק שגרה של נשים אחרות שאתן רואות ברשת. השקיעו זמן במציאת המוצרים המתאימים לכן כדי שלא תצטרכו לעשות את זה שוב ושוב.

מקווה שעזרתי!