כפי שציינתי בפוסט הקודם, בשלב מסוים הבנתי ששגרת הטיפוח שלי אינה עובדת עבורי. הרגשתי שהעור שלי מאוד מגורה ויבש – ואילו שגרת הטיפוח עצמה הייתה הרבה יותר מסתם ‘מעקצצת’: היא ממש שרפה לי, מה שבזמנו גרם לי להרגיש שאני לבטח נמצאת בכיוון הנכון עד שנפלו לי האסימונים.

תהליך ההתפכחות הזה איפשר לי לבסוף למצוא שגרת טיפוח שעובדת עבורי  היטב, גרם לי ללמוד הרבה יותר על רכיבים ושיפר באופן משמעותי את נראות העור שלי כך שמעז יצא מתוק אך הייתי רוצה לחסוך לכן כמה שלבים כואבים בדרך במידה ואתן נמצאות באותו מצב שבו הייתי אני.

מוצרי טיפוח שיסייעו לכן להחלים מאקנה במגזין Fashion tails

רק לפני שנתחיל אציין שמאחר שהאקנה שלי החלים לפני כמה זמן, יש מוצרים שבאופן טבעי סיימתי ולכן בחלק מהמקרים אציג את המוצרים המקוריים ובחלקם מוצרים חדשים שיושבים על אותה משבצת ומשרתים אותה מטרה.

תהליך ההחלמה שלי התחיל ברגע שהתחלתי ליישם באופן קבוע את עיקרון הניקוי הכפול. במברשת הניקוי שלי לא עשיתי שימוש כבר תקופה ארוכה, במגבות לפנים מעולם לא השתמשתי אלא רק בטישיו כך שהמצב לא היה נוראי ובכל זאת, רק שגרת הניקוי הכפולה איפשרה להגיע לעור בריא ומאוזן יותר. שיטת הניקוי הכפולה דוגלת בשימוש בסבון על בסיס שמן שממוסס את האיפור ולאחריו סבון על בסיס מים כדי לוודא שכל שאריות האיפור, ה-SPF והלכלוך הוסרו בצורה אופטימלית.

אני מניחה על העור את שמן הניקוי, מעסה אותו על העיניים ושאר חלקי הפנים, מרטיבה את המטלית במים חמימים בלבד ומסירה את שאריות השמן והאיפור. לאחר מכן אני חוזרת על הפעולה עם סבון על בסיס מים ומשליכה את המטלית לכביסה. כל הזמן אני רואה סרטונים של נשים שמשתמשות במגבונים ובעוד שניים-שלושה מסירי איפור, אך עדיין נותרות עם לכלוך בקו המים או עם שאריות של איפור עיניים וזאת לאחר שהן קרצפו את הפנים שוב ושוב – ואני שואלת את עצמי למה?

מעבר לכך שזה מאוד מטרחן ומעיק לשפשף כך את הפנים כל ערב (זו גם הסיבה שבגללה נשים רבות מתייחסות להסרת האיפור כמטלה), זה פשוט לא מסיר את האיפור מספיק טוב. תהליך ניקוי האיפור שלי מסתיים כעבור שתי דקות ואלו הן שתי דקות שמרגישות כמו טיפול ספא – וזה בדיוק ההבדל בין להתייחס לעור יפה לבין להתייחס אליו רע.

בתקופת האקנה השתמשתי בשמן ניקוי של אנה לוטן שזה עתה סיימתי ובסבון פנים אחר, אבל מצאתי לנכון להמליץ על ה-Ceramic slip של סאנדיי ריילי שגם בו כפי שניתן לראות השתמשתי לא מעט, מכיוון שזה סבון הפנים הכי טוב שניסיתי עד כה. זה אחד ממוצרי הזהב שלי ואין מישהי שלא הייתי ממליצה לה עליו: יש לו מרקם קליל, הוא אינו מייבש את העור והוא מרגיש כמו ליטוף עם זנב של חתול – עד כדי כך הוא נעים.

את שמן הניקוי של ל’אוקסיטן לא ניסיתי עדיין אבל חדות העין מכן בוודאי יבחינו שהוא מבוסס חמאת שיאה – הרכיב שכתבתי בפוסט הקודם שממנו אני נזהרת. זה מדגים את האופן שבו אני מתייחסת למוצרים שנשטפים מהפנים בהשוואה למוצרים שנספגים בעור: אני לא יכולה להמליץ עליו ספציפית מאחר שאתחיל רק להשתמש בו בקרוב, אבל אני לא צופה שתהיינה בעיות מיוחדות, אם אתן בכל זאת נרתעות ממנו אז גם למאק ולבובי בראון יש שמני ניקוי מצוינים וגם את שמן הניקוי של אנה לוטן אני עדיין מחבבת. את קרם הפנים של ל’אוקסיטן מאותו הליין שבו השתמשתי בימי החורף הקשים ביותר כשלא היה לי תחליף ראוי, ייעדתי מאז לאזורים הקשים והיבשים בגוף, כי העדפתי לא לקחת סיכונים מיותרים ולהשתמש במוצרי לחות עם רכיבים שאני בוטחת בהם יותר, כעת כשיש לי באוסף אלטרנטיבות כאלה.

מוצרי טיפוח שיסייעו לכן להחלים מאקנה במגזין Fashion tails

כשהעור שלי היה מסכן קיבלתי את ה-Tidal של סאנדיי רייליי ולמרות שעדיין לא היה לי מספיק מידע, משהו באינטואיציה גרם לי להשתמש בו יותר כמו מי ריכוך או כמו תמצית מאשר כקרם לחות, שזה כמובן השימוש הכי נפוץ שלו. לא רציתי לעשות בו שימוש כקרם לחות מן המניין כי יש בו גם רכיבים אנזימטיים שאמורים לחדש את העור בעדינות. לכן, השתמשתי בו אחרי שלב הניקוי ולפני הנחת הסרום והשמנים, כדי ליצור שכבות דקות של לחות על גבי לחות וכדי לאפשר ספיגה טובה יותר של החומרים שבאו אחריו. העור הודה לי על כך ואני ממליצה בחום על המוצר הזה.

מסיכת דבש המנוקה של Antipodes לא קיבלה אהבה גדולה עד לשלב הזה כי לא הקדשתי עד אז תשומת לב מיוחדת לכל הקונספט הזה של להעניק לחות לעור. מבחינתי תכליתן של מסיכות היה לטפל ולהילחם – לא להזין ולהעשיר. דבש המנוקה הוא רכיב צמחי ואנטיבקטריאלי ומעבר לכך ניתן למצוא במסיכה נוגדי חמצון ורכיבים נוספים המעניקים לחות לעור, זו מסיכה עם רשימת רכיבים יפיפייה ואני מוצאת ש-Antipodes הוא מותג שאי אפשר לטעות בו. הקונספט של להניח מסיכה על העור שלא מתקשה, מייבשת ומותחת אותו היה חדשני עבורי, האמינו לי, אבל גם מרענן ונעים, ממליצה לכן לנסות.

מוצרי טיפוח שיסייעו לכן להחלים מאקנה במגזין Fashion tails

מוצר נוסף שהשקעתי בו ועם הזמן זנחתי היה ה-Blemish serum של המותג Pai, גם כן מותג שהוא בעיניי פלולס. שוב הוא היה מהמוצרים האלה שקסמו לי ברשת, השתמשתי בו מדי פעם והבנתי את התועלות שלו אבל לא הבחנתי בשינויים ממשיים, כי במקביל לזה גם התעללתי בעור. יחד עם המהפך בשגרת הטיפוח גיליתי מחדש גם את המוצר שמכיל בתוכו Zinc שזה רכיב שאני מאוד אוהבת בהקשר לטיפול בפצעונים, מינון נמוך של חומצה לקטית, חומצה היאלרונית ושורה ארוכה של רכיבים בוטאניים יפיפיים.

כאלטרנטיבה, אני יכולה גם להציע את סרום ה-Niacimadine שהוא בעצם ויטמין B3 שגם לו יש תכונות של חידוש העור ו-Zinc, של המותג גלוסייה או סרום מקביל של The ordinary. אני אוהבת את שניהם כי הם קולעים לאותה משבצת: מכילים רכיבים שאני אוהבת ובאמת יעילים לטיפול בפצעונים, אך מגיעים עם רשימת רכיבים מינימלית ובלי הרבה שטויות.

מוצרי טיפוח שיסייעו לכן להחלים מאקנה במגזין Fashion tailsרגע, רגע, אתן בטח חושבות שהשתגעתי בשלב הזה. מה פתאום לקרב שמן סמיך לעור כשהוא גם ככה מפריש שמנים?? אז חכו וקראו את ההגיון שלי מאחורי הבחירה הזו:

הנקבוביות שלנו הן למעשה התעלות שבהן עובר ה-Sebum, מונח שכדאי שתכירו בהקשר של טיפוח העור. ה-Sebum הוא בעצם השמן הטבעי של העור והוא זה שהופך להיות האויב הכי גדול שלנו כשהעור סובל מאקנה, כי זה אומר שהוא מפריש כמויות גדולות ממנו. שמן לפנים יכול לחדור דרך הנקבוביות בדומה ל-Sebum ולנקות אותן. בנוסף, שמן טיפוח מאוד מלחח וכבר בפוסט הקודם דיברנו על כך שאם העור שלכן יישאר מיובש, לא תוכלו להחלים מהאקנה.

דבר נוסף וחשוב מאוד, הוא שלשמן טיפוח יש מבנה מולקולרי מאוד דומה למבנה של השמן הטבעי בעור שלנו, לכן כשאנחנו מניחות על העור שמן טיפוח, הוא מזהה מבנה שמוכר לו וכתוצאה מכך מווסת את הפרשת השמן הטבעי.

דבר אחרון הוא שלשמנים איכותיים יש תועלות ריפוי ולכן זו הדרך הטובה ביותר לרפא אקנה מהיסוד, במקום לייבש אותו באופן חיצוני כפי שעושים תכשירי טיפול מקומיים.

הצגתי בפוסט את שמן ה-Artemis אהוב לבי של סאנדיי ריילי אבל כפי שכבר דיווחתי הוא לא מיוצר יותר ולכן את הדיופים הכי דומים לו תוכלו למצוא כאן וכאן.

כמובן שאתן לא חייבות להסתמך על השמנים שעליהם המלצתי ואתן לגמרי יכולות לעשות מחקר משלכן ולמצוא מוצר שמתאים לכן, לצרכים ולתקציב שלכן. איך מוצאים שמנים שטובים לעור אקנתי? אלה שמנים שיש בהם ריכוז גבוה של חומצה לינולאית. חומצה לינולאית היא חומצת שומן בלתי רוויה שמצויה גם באופן טבעי בעור שלנו, אך מסתבר שכאשר הוא נאבק באקנה – יש מחסור ממנה (זה מה שגורם ל-Sebum שלנו להיות צמיגי יותר ולסתום נקבוביות) ולכן שמנים שיפצו על המחסור הזה, יסייעו בהחלמה של העור והנה דוגמא לכמה מהם: Pumpkin seed oil, grape seed oil, hemp seed oil, maracuja oil, calendula oil ושמן חוחובה. נשמע כמו סינית? ייתכן, אבל יש סיכוי סביר שכעת יהיה לכן קל יותר לזהות את הרכיבים האלה במוצרים.

מוצרי טיפוח שיסייעו לכן להחלים מאקנה במגזין Fashion tailsדוגמא נוספת לשמן שיש בו ריכוז גבוה של חומצה לינולאית הוא שמן הרוז-היפ, נשמע מוכר? הרוז-היפ הוא בעצם ויטמין A טבעי, הוא שמן יבש ולכן נספג במהרה בעור, יש לו יכולות ריפוי וחידוש תאים – ולכן הוא פנטסטי לעור אקנתי. אם יש מוצר שאני ממליצה לכן להשקיע בו כמה פרוטות, זה ה-Rose plus booster של MV organics: המוצר הזה מכיל תערובת בין שמן ורדים לבין שמן רוז-היפ (שמן ורדים מופק מהפרח בעוד ששמן הרוז-היפ מופק מהפרי) עם שמן חוחובה ורשימה נוספת של שמנים שאתן רוצות להניח על הפנים שלכן.

אך אם זה יקר מדי לתקציב וזה לגמרי מובן, אתן בקלות יכולות גם ליהנות משמן הרוז-היפ האורגני של The ordinary שסקרתי בפוסט שהוקדש למותג. אגב, שמן הרוז-היפ מעולה גם לעור בוגר ולעור יבש, כך שאין בעצם מישהו שלא ירוויח מהשימוש בו, ההייפ מסביבו לא מוגזם – בעיניי הוא מאסט בשגרת הטיפוח.

מוצרי טיפוח שיסייעו לכן להחלים מאקנה במגזין Fashion tails

כשהעור שלי החל להראות סימני החלמה ראשוניים בעקבות שגרת הטיפוח החדשה שאימצתי, כלומר כשהאקנה כבר לא היה במצב פעיל – הרשיתי לעצמי לשלב רכיבים פעילים יותר בשגרה כדי לעודד החלמה וכדי שלא יישארו סימנים. אילו הייתי צריכה לבחור את המוצר המשמעותי ביותר בשגרת הטיפוח שלי הייתי בוחרת במסיכת הדלעת והדבש של Andalou ובאופן כללי בפילינג אנזימטי בתור הדבר הכי טוב שקרה לי ויכול לקרות גם לכן. אזהיר ואומר שיש נשים שהעור שלהן רגיש לפילינג אנזימטי אבל אם אתן לא משתייכות לקטגוריה – הרווחתן.

אני עושה במסיכה שימוש שלוש פעמים בשבוע על עור נקי לפני ריטואל הטיפוח שלי בערב והיא מסייעת בסבלנות אך ביעילות להעלים את כל הסימנים החדשים שנוספו לפנים שלי בעקבות סאגת הפצעונים האחרונה. אני לא בטוחה שהיא יכולה להעלים סימני פיגמנטציה חומים וישנים יותר, אבל אם יש לכן סימנים טריים יחסית – זה המוצר עבורכן.

מוצרי טיפוח שיסייעו לכן להחלים מאקנה במגזין Fashion tails

עוד לפני שגיליתי את המסיכה הזו, קיבלתי לסקירה את הפילינג האנזימטי של HL שעובד על אותו עיקרון. בחברה ממליצים להניח אותו פעם-פעמיים בשבוע למשך 5-10 דקות וגם התפקיד שלו, בדומה למסיכה, הוא ליצור פילינג כימי עדין לעור שמסיר תאים מתים ואת כל נזקי האוויר והסביבה- במטרה לחשוף שכבת עור קורנת יותר והאמינו לי, זה בדיוק מה שקורה. למרות שאני אוהבת מאוד את שני המוצרים, אני מעדיפה את המסיכה, היות והיא גם זולה ונגישה הרבה יותר. את מוצרי HL ניתן להשיג אצל קוסמטיקאיות ומכוני יופי מורשים בלבד.

מוצרי טיפוח שיסייעו לכן להחלים מאקנה במגזין Fashion tails

מוצר נוסף ששילבתי בשגרת הטיפוח שלי פעמיים-פעמיים בשבוע בערב זו החומצה הלקטית של The ordinary, הפעם לא אכביר במילים כי סקרתי את המוצר בפוסט ההיכרות עם המותג, אני רק רוצה לחדד ולהזהיר מפני שימוש בכמה מוצרים שעושים פילינג בפעם אחת: יש דבר כזה יותר מדי פילינג ומה שקורה הוא שפילינג אחר פילינג יגרום לעור להיות עוד יותר רגיש לשמש, כמו עור של תינוק רך וזה יגביר את הסיכויים שתחטפו היפר-פיגמנטציה כשתצאו החוצה, לכן גם אם אתן מאמצות שגרת טיפוח חדשה ונלהבות מכל הרכיבים והאפשרויות – אל תשלבו הכל בבת אחת.

מוצרי טיפוח שיסייעו לכן להחלים מאקנה במגזין Fashion tailsלמרות הסלידה שלי ממוצרים שמיועדים לפצעונים, לא הכל שחור ויש מוצרים שיודעים לתת עבודה. באופן לא מפתיע מדובר במוצרי חברת cosrx הקוריאנית והמעולה, שיש לה ליין שלם של מוצרי טיפוח שמיועדים לטיפול בנושא. היופי ב-Acne pinple master patch הוא שלא מדובר במוצר שמייבש את העור אלא במעין מדבקות שקופות שמניחים על אזור הפצעונים במטרה למנוע הדבקה. אפשר להישאר איתן כל היום, אפשר ללכת איתן לישון, אפשר להתקלח איתן – הן באמת בלתי מורגשות והחלק הכיפי הוא שמסירים אותן יחד עם כל האיכסה שהן שואבות מתוך הפצעונים.

מה-one step pimple clear pad קצת חששתי בהתחלה, כי אני תמיד מוצאת שהפדים כאלה אגרסיביים ועם מרקם שמשייף את העור. הופתעתי לגלות שהפדים רכים בצדם האחד ומעט מחוספסים יותר בצד השני (למקרה שתרצו לעשות איתם פילינג פיזיקלי) ובמוצר עצמו אין אף רכיב אגרסיבי, אלא הוא כולל ערבה לבנה שזה הרכיב שממנו מפיקים חומצה סליצלית, שמן עץ התה ושלל רכיבים מלחחים ונעימים, מוצר שלגמרי עושה שם טוב לענף בתעשיית הביוטי שמלא בג’אנק.

חומצה סליצילית או חומצת BHA גם היא יוצרת פילינג כימי לעור, רק שבעוד שחומצות ה-AHA (גליקולית ולקטית) פועלות על השכבות החיצוניות של העור, חומצת BHA חודרת לתוך הנקבוביות ומנקה אותן מהבסיס, לכן היא נחשבת לרכיב מצוין גם לאקנה ואפילו לסיסטיק אקנה. בפדים אני משתמשת באופן נקודתי באזור שמועד אצלי לפורענות, כלומר בעיקר בסנטר.

מוצרי טיפוח שיסייעו לכן להחלים מאקנה במגזין Fashion tailsאפרופו היפר-פיגמנטציה, אין שום פואנטה להשתמש במוצרים עם רכיבים פעילים כדי לעזור לסימני האקנה להיעלם – אם אתן לא מתכוונות להשתמש בקרם הגנה מהשמש באופן יומיומי, ממש כך. רכיבים פעילים מגבירים את רגישות העור לשמש ולכן אתן תעשו לעצמכן יותר נזק מתועלת אם לא תקפידו על שימוש קבוע במקדם הגנה מהשמש, בלי לפספס אפילו יום אחד. כשזה נוגע לבחירת מקדמי הגנה, אני מוצאת שהטקסטורה של המוצר היא הכל: הרי אם תבחרו מוצר שלא נמרח טוב, שיש לו ריח מציק או שמשאיר מסיכה לבנה על הפנים – זה מתכון בטוח לכך שלא תשתמשו בו שוב.

דבר נוסף שעניין אותי הוא שהרבה פעמים דוחפים לקרמים האלה רכיבי זבל וגם הפעם אני לא מבינה מה הפואנטה להתמיד בשגרת טיפוח יפה אם בסוף אוטמים אותה עם רכיבים בעייתיים ולכן חקרתי, בדקתי וגיליתי את המוצר הזה של Canmake הקוריאני גם כן, שיש לו את רשימת הרכיבים הטובה ביותר שמצאתי למוצר מהז’אנר ומרקם פנטסטי, מרגיש כמו מריחה של קרם לחות רגיל. מאחר שאת המוצרים האחרונים הכי נוח להזמין מאיביי, מזכירה לכן שוב להירשם ל-Ebates כדי לקבל החזר כספי על חלק מעלות ההזמנה.

אז אלו הם מוצרי הזהב שלי שעזרו לאקנה להחלים באופן מלא, אתן יכולות לבחור במוצרים שאתן מוצאות לנכון בכל דרגת תקציב שמתאימה לכן, חשוב לי שתקחו את העקרונות שעומדים מאחורי השגרה שלי שדוגלים בצריכה מתונה אך עקבית של חומרים פעילים, עבודה בשכבות דקות של לחות ובעיקר יחס יפה ונעים לעור.