✛ ה-SPF שבו אתן משתמשות מכיל מקדם הגנה 100 והוא עמיד בפני זיעה ומים – ה-FDA האמריקאי אסר על שימוש בהבטחות כאלה לצרכי קידום ולכן כיום הערך הגבוה ביותר שאפשר לציין על גבי מקדם הגנה הוא 50+. כמו כן חל איסור לרשום על המוצר שהוא עמיד בפני מים וזיעה, את כל מוצרי ההגנה מפני השמש צריך לחדש באופן קבוע אם רוצים לשמור על הגנה רציפה מפני השמש.

✛ מוצרי איפור שמכילים SPF לגמרי יכולים לסגור לכן את הפינה ולחסוך את השימוש במוצר ייעודי. גם זה לא נכון, כי הרוב המוחלט של מוצרי איפור מציעים מקדם הגנה נמוך מדי ולכן אינם מהווים תחליף לשימוש במוצר ייעודי, כך שאם על זה אתן מסתמכות, מצפה לכן בעיה.

פוסט על שקרים שתעשיית הביוטי מספרת לנו במגזין Fashion tails✛ הפחתה והיעלמות של קמטים עמוקים – תחום האנטיאייג’ינג הוא אולי התחום שבו ההונאה היא הגדולה ביותר היות והוא מסתמך על נשים שלא שמרו על העור שלהן במשך שנים, גילו לבסוף שהעור שלהן מתקמט, נכנסו לפאניקה וכעת הן מחפשות כל מוצר שמבטיח היעלמות קמטים. מוצרי אנטיאייג’ינג שאפשר להזמין אונליין או לשלוף מהמדף יכולים במקרים מסוימים לשפר מראה של קמטוטים קלים או להזין את העור ולמנוע ממנו להיות מיובש (בעור מיובש הקמטים בולטים אפילו יותר) אך כמובן שאין תרופות פלא אשר יעלימו לכן את הקמטים וייאפשרו לכן לדלג על התערבות כירורגית.

✛ הוכח קלינית שהמוצר הזה טוב לכן: עוד שטות שחברות מוכרות לנו. הוכח קלינית שרכיבים מסוימים טובים לעור, כמו למשל ויטמין A, האם זה אומר שכל מוצר שמכיל בתוכו ויטמין A הוכח קלינית כמועיל? לא, זה נכון רק לגבי אחד הרכיבים שלו וגם אז תלוי באיזו פורמולה ובאיזה ריכוז מדובר, אילו רכיבים נוספים קיימים במוצר וכו’. הבנתן את העיקרון? אני משוכנעת שכן.

✛ מוצרי ניקוי מבוססים על קצף טובים ממוצרי ניקוי אחרים: מסתבר שחברות הביוטי יצרו מלכתחילה מוצרי ניקוי מבוססי קצף כי קהל היעד שלהן, כלומר נשים שלא בקיאות ברזי הטיפוח, מרגישות שמוצר שמקציף הוא מוצר שנותן עבודה. הרי כולנו מחפשות תוצאות, לעתים מיידיות ממוצרי הטיפוח שלנו כדי שנמשיך להשקיע בהם כספים ולשם בדיוק החברות גם מכוונות. מצד שני, זה לא אומר שצריך לפסול מוצרי ניקוי מבוססי קצף רק מהסיבה הזו, אם הם אינם מכילים SLS ואינם מפשיטים את העור מהשמנים הטבעיים שלו – בהחלט אפשר לשקול בחיוב את רכישתם.

✛ כנ”ל עם מוצרי טיפוח מבושמים. כמה פעמים יצא לכן להיתקל במישהי ברשת שסוקרת מוצר טיפוח ומציינת קודם כל מה טיב הריח שלו? ריח נעים לא אמור להיות פקטור במוצרי טיפוח אך במבחן המציאות זה משפיע לא פעם על שביעות הרצון שלנו מהמוצר או ההחלטה לקנות אותו. שימו לב שגם ההקצפה הכיפית הזו של הסבונים וגם הריח הנעים של קרם הלילה שלכן מתבטאים לרוב בשימוש ברכיבים מזיקים. מי שמבינה לעומק במוצרים לא צריכה שום קישוטים כמו ריח או כמו הקצפה כדי לדעת שהם עובדים.

✛ מוצרים נקיים מכימיקלים:  כימיקל הוא חומר שיש לו הרכב כימי ותכונותיו ידועות, לכן גם הפסטה שאתן אוכלות היא כימיקל, גם הצלחת שממנה אתן אוכלות היא כימיקל. אין דבר כזה מוצרים שנטולים כימיקלים ולכן מי שמצהיר זאת אינו מבין בכימיה ברמה הבסיסית ביותר או משקר. אתן צריכות לשאוף למוצרים נטולי רכיבים מזיקים (שהם לאו דווקא סינתטיים אגב), זה נכון, אבל גם לשאוף למוצרים שעשויים 100% רכיבים טבעיים בלבד זה לא מומלץ. תחום הטיפוח כל כך מפותח שהיום אפשר לייצר מוצרי קוסמטיקה שמכילים בתוכם חומרים משמרים ומייצבים מבלי לעשות שימוש ברכיבים מזיקים. בל נשכח שהרכיבים המשמרים מאריכים את זמן המדף של המוצרים שלנו, אחרת היינו מקבלות מוצרים עם זמן מדף מינימלי.

✛ השיגי עור מושלם: עור מושלם ונטול רבב הוא במקרים רבים קונספט בלתי מושג, כתוצאה מהמטען הגנטי שלנו ומנזקי הזמן והשמש שלא ניתן להחזיר בחזרה באופן מלא. כשאני אומרת שהעור שלי הוא מושלם או הכי טוב שנראה אי פעם, אני מודדת את זה בסטנדרטים שלי. עבורי עור מושלם הוא עור מאוזן ונטול פצעונים כי זה מה שאני מתמודדת איתו בתור מישהי שיש לה עור מעורב ונטייה לאקנה. אני לעולם לא אשאף להשיג עור מושלם באמת (למרות שלא הייתי מתנגדת לכך כמובן), כי זה מאפשר לי לטפח ציפיות ריאליות ולחפש מוצרים שרלוונטיים לי באמת ולא מתהדרים בהבטחות פלאים.

✛ מגבונים להסרת איפור: בלוף גדול בפני עצמו. אין שום דבר שמסיר איפור גרוע יותר מאשר מגבונים להסרת איפור, שלא לדבר על האופן שבו אנו מורחות ומקרצפות איתם את הפנים שוב ושוב בניסיון להסיר את האיפור ללא הצלחה (צמרמורת). מוכרים לנו אינספור לוקשים בתעשיית הביוטי אבל אף אחד לא מספר לנו כמה חשוב להסיר את האיפור ועד כמה ניקיון הפנים הוא בעצם השלב הכי חשוב בכל שגרת טיפוח באשר היא וכתוצאה מכך אנו מסירות את האיפור שלנו עם מוצרים איומים. אל. תקנו. מגבונים. להסרת. איפור. רק אתמול צפיתי בסרטון של יוטיוברית גדולה בחו”ל שהצהירה ששלב ניקוי הפנים הוא השלב הכי לא משמעותי בשגרת הטיפוח והתחלחלתי.

✛ מוצרי הזנה ולחות לעור: זה טייטל שחברות משתמשות בו ביתר קלות כי נתקלתי באינספור מקרים שבהם מוצרים שמתהדרים בכל מיני איכויות הזנה והענקת לחות עמוקה לעור, מכילים בתוכם גם רכיבים שמייבשים את העור וגורעים מהלחות שלו, כך שלמעשה לא עשיתן כלום בכך שהשתמשתן בהם ואולי אף עשיתן נזק לעור שלכן במקום להועיל ולהזין אותו.

✛ מוצרים שנותנים עבודה הם מוצרים שורפים: נכון שלא צריך להירתע מכל מוצר שמעקצץ את העור ורכיבים פעילים אכן נוטים לעקצץ לעתים, אך אם אתן משתמשות במוצר ששורף, מייבש או מגרה את העור שלכן והוא נראה “חבוט” בסיום השימוש בו – זה לא סימן לכך שהעור שלכן הופך להיות מושלם וזה המחיר הפעוט שאתן משלמות בדרך לשם, אלא ייתכן שאתן גורמות לו נזק ואינכן מודעות לו. בבית הסובייטי תמיד אמרו לי “כדי להיות יפה צריך לסבול” ונחשו מה? זה ממש לא הכרחי.

✛ לעור מעורב אסור להתקרב למוצרים שמיועדים לעור יבש ולהיפך: לא בהכרח, זו שוב חלוקה שמיועדת לסייע לאנשים שלא בקיאים בטיפוח להתמצא בעולם הזה. אני יכולה ליהנות ממוצרים שמיועדים בהגדרתם לעור מעורב ואני יכולה ליהנות ממוצרים שמיועדים לעור יבש, זה בעיקר תלוי ברכיבים ולא בחלוקה כזו או אחרת.

פוסט על שקרים שתעשיית הביוטי מספרת לנו במגזין Fashion tails

✛ פילינגים עם גרגירים מנקים את העור הכי טוב שאפשר: מה שפילינג עם גרגירים עושה הוא פשוט לשרוט את העור, לייבש אותו ולהותיר בו מיקרו-סדקים, מעבר לכך, זה דבר די מחורבן לעולל לאיכות הסביבה. באופן כללי, פילינג כימי יכול להועיל לעור הרבה יותר מאשר פילינג פיזיקלי (למשל פילינג באמצעות רכיבים אנזימתיים פעילים או באמצעות שימוש בחומצות AHA) אבל אם כבר בפילינג פיזיקלי עסקינן, נסו להשתמש בפילינג אורז או פילינג סוכר הנחשבים לעדינים בהרבה משאר תכשירי הגרגירים הקיימים בשוק. כמו כן, היזהרו בשימוש בכל מיני מברשות שעשויות לעשות פילינג גס מדי לעור שלכן.

✛ חייבים להשתמש בסט של שמפו ומרכך מאותה סדרה ואותה חברה: אין שום הוכחה מעשית לכך שמוכרחים לקנות מוצרי שיער בסטים. אם מצאתן מוצרים של חברה מסוימת שעושים לכן טוב ואתן לא רואות סיבה להחליף אותם – מצוין! יחד עם זאת, אני מבטיחה לכן שהיעילות בשימוש במוצר אחד מסדרה מסוימת לא תיפגע אם חלילה תערבבו אותו עם חברה אחרת.

✛ נאמנות למוצרי טיפוח של חברה מסוימת: אפרופו, יש גם לא מעט חברות טיפוח שיימכרו לכן לוקשים שעליכן להשתמש רק במוצרים שלהן אם אתן רוצות לראות שיפור בעור וגם זה בלוף שיווקי מוחלט, אל תיפלו לקשקוש הזה. אלא אם כן מצאתן מוצר שהוא ההולי גרייל שלכן ואתן לא רואות צורך להחליף אותו לעולם, נאמנות למוצרים של מותגים מסוימים זה קצת אוברייטד בעיניי. כמובן שכדי לראות תוצאות ממוצרי הטיפוח שלכן חשוב להתמיד בהם לאורך זמן, אז בהחלט כדאי לגלות נאמנות למוצרים שכבר רכשתן אם אתן רוצות להיווכח ביעילותם.

✛ כל מה שאורגני הוא בהכרח טוב יותר עבורכן: חברות נוטות להשתמש הרבה פעמים בטייטלים שמתאפשר להן להשתמש בהם במסגרת החוק, כלומר מבלי שזה ייחשב כהונאה של ממש – ולכן לא תמיד יש קשר בין מה שכתוב על האריזה לבין מה שמופיע בפועל. רוצות לוודא שמוצר הוא אורגני או טבעי כפי שהוא מתהדר? בדקו את הרכיבים שלו, אתן עלולות לגלות שזה רחוק מהאמת.

✛ שגרת טיפוח יוקרתית יותר עובדת טוב יותר: אילו תג המחיר היה פונקציה של רכיבים בלבד, אז יכולתן למצוא מוצרי טיפוח עם רכיבים מעולים אך כאלה שהם קצת פשוטים וזולים יותר בפני עצמם, לצד מוצרים שמכילים בתוכם רכיבים עשירים, פחות שכיחים ולעתים אלה אפילו מוצרים שנרקחים בעבודת יד וכל רכיב בהם נבחר בקפידה – מה שכמובן מתבטא בתג המחיר. אז למרות שזו המציאות אצל כמה מותגי אינדי וכמה חברות יוקרה שמתמחות בטיפוח אורגני, הרבה פעמים תג המחיר הוא גם פונקציה של מיתוג, אריזות יפות וכו’. אפשר למצוא מוצר טיפוח יוקרתי שהוא שיט מוחלט ואפשר למצוא מוצר טיפוח זול ונגיש באייהרב שיש לו רכיבים יפיפיים.

פוסט על שקרים שתעשיית הביוטי מספרת לנו במגזין Fashion tails

✛ כדי להילחם באקנה צריך לייבש אותם: לשקר הזה נתייחס בסרטון חדש של ה-FML שיעלה ביום שבת, אבל לבינתיים רק שתדעו שתעשיית האקנה היא כנראה זו שמוכרת הכי הרבה שקרים, כי בדומה לתעשיית האנטי-איג’יינג, היא פונה לאנשים שאינם מרוצים ממראה העור שלהם, נדחקו לפינה ומחפשים פיתרון בנרות. בדיוק כפי שלא הייתן רוצות במודע לייבש את כל עור הפנים, אין סיבה שתשאפו לעשות זאת עם הפצעונים שלכן. כשאנחנו מייבשות את העור או חלק ממנו, אנחנו הופכות אותו לפגיע יותר בפני כל הג’יפה אליה הפרצוף האומלל שלנו נחשף במהלך היום, כך שאנו בעצם הופכות את העור שלנו לכר פורה לבקטריות במקום להשיג את המטרה ההפוכה.

✛ PH מאוזן: הרבה פעמים במוצרי ניקוי מבטיחים לנו שה-PH של המוצר מאוזן, בידיעה שזה אומר לנו מעט מאוד, אולי למעט כמה פעמים שבהן נתקלנו במונח הזה בפרסומות. בפועל ההבטחה הזו לא שווה הרבה, כי הסיכוי שמישהי מאיתנו הזמינה בודק PH (אפשר להזמין מאמאזון אגב) כדי לבדוק מהו בדיוק ה-PH של המוצר הוא קלוש. זה דומה להבטחות שהמוצר הוא היפואלרגני, מה זה אומר לנו? כלום ושום דבר, אלה הבטחות שנועדו לגרום לנו לבטוח במוצר ולהאמין שהוא בטוח לשימוש, גם אם אנחנו לא בדיוק יודעות מה עומד מאחורי זה.

✛ פורמולה ייחודית, פטנט רשום: גם זו לרוב שטות מוחלטת כי רוב החברות קונות פורמולות מוכנות מאותם מפעלים ויעשו הכל כדי לחסוך כל פרוטה בתהליך. אפשרי להריץ חיפוש ולבדוק איזו חברה באמת רשמה פטנט על הפורמולה שלה, כמה מאיתנו ייטרחו לעשות זאת? כנראה שאף אחד ואגב, גם אם זה אכן קרה ומדובר בפטנט אמיתי, זה לא מבטיח שמדובר בפורמולה שבאמת תורמת לעור.

✛ ישנם מוצרים שיכולים להתחרות בהליכים כירורגים: אין דבר כזה. אמנם היום אפשרי להשיג רכיבים פעילים מסוימים בריכוזים נאים ולהגיע איתם גם לתוצאות נאות, אך עדיין כל מה שיירשום לכן הרופא (למשל רטינול) יהיה בריכוז גבוה יותר וזה לבטח לא משתווה לעוצמה של הליך כירורגי. זה לא אומר שלשם אתן בהכרח צריכות לשאוף, אבל כדאי לשמור על פרופורציות ולהבין מה התועלת של כל מוצר ושל כל הליך.

פוסט על שקרים שתעשיית הביוטי מספרת לנו במגזין Fashion tails

✛ מוצרים שמיועדים לגברים ונשים: בואו נודה באמת, רוב הגברים מסבנים את הפרצוף שלהם בסבון המוצק שבו הם משתמשים במקלחת וסוגרים עניין. זה לא נובע מהעובדה שהעור שלהם כל כך שונה משלנו, אלא זה בעיקר נובע מהעובדה שחברות הביוטי מכוונות את המוצרים לנו הנשים ולגברים שמטפחים את עצמם יש סטיגמה לגבי היותם נשיים, כי אין באמת שום שיוויון ונעליים. אה וזה גם נובע מהעובדה שיש לא מעט גברים עצלנים. יש אינספור מוצרים שמשווקים תחת חלוקה מגדרית ברורה למרות שאין שום סיבה מדוע גברים ונשים לא יוכלו לעשות בהם שימוש במקביל.

✛ מוצרים שמתאימים לכולן: אין דבר כזה, לא קיים. לכן בכל פעם שמישהי עם בעייה מסוימת בעור מבקשת עזרה ברשת ונשים עונות לה בקלות דעת וממליצות לה על המוצר שלהן, הן עושות מעשה שנראה להן חברי אך הוא לחלוטין לא אחראי. רוצות למצוא מוצר שמתאים לכן? עשו מחקר, גגלו, תקראו, חפשו – אל תשכפלו רוטינות טיפוח של נשים אחרות, זה לחלוטין אינדווידואלי.