מאז שאני זוכרת את עצמי, יום האישה הוא יום שנקשר במחוות חומריות. במשפחה נהגנו לברך אחת את השניה ב”יום האישה שמח” ולקבל פרחים מהגברים במשפחה – ומאז כמובן גם הגיעו המותגים המסחריים, אשר ראו כי טוב וכי יש עוד יום בשנה לעשות מסביבו פסטיבל מרשרשים, כך שבכל שנה אנחנו גם מופגזות במסרים שיווקיים שמציעים לנו לחגוג את יום האישה באמצעות רכישת שפתון ב-69.90 ש”ח.

מדי פעם גם צצים פרויקטים ושיתופי פעולה בעלי ערך שמנסים גם לתרום לקהילה, אבל אני מוצאת שהם לרוב נשטפים בנהר המסרים שמציעים לנו לחגוג את נשיותנו בדיוק באותו יום בכל שנה.

אז נכון שאני הראשונה להכריז שכל סיבה למסיבה היא מבורכת וזה לא שחלילה אסרב ליהנות ממבצע כזה או אחר, אבל אנחנו לא באמת זקוקות ליום בשנה כדי להיזכר בעובדה שאנחנו נשים.

בתור מי שמגיעה מרקע מיושן ולא פמיניסטי בעליל, גם הדיעות שלי בתחילת שנות ה-20′ של חיי שיקפו זאת בצורה די מדויקת. אם יש תועלת לציון היום הזה בשנה, אז היא שבכל שנה ושנה אני מוצאת את עצמי מחוברת יותר למי שאני כאדם ומכאן גם כאישה. בכל שנה יש הישגים נוספים שאני מסמנת לעצמי שמרחיקים אותי עוד ועוד מכל פעם שאמרו לי “אינך יכולה”.

לא תפגשו את צמד המילים “העצמה נשית” בפוסט הזה כי אני מוצאת שפעמים רבות שהביטוי הזה דווקא רומס נשים אחרות במקום להעצים אותן או מציב בפניהן מודל מסוים שהן צריכות לשאוף אליו. זו תקופה ארוכה שרציתי להציג בפניכן את הספרים הבאים ואם אפשר לקשר אותם ליום האישה, אז כך יהיה, למרות שבעיניי הם מעולים גם לכל יום אחר בשנה:

רשימת קריאה ליום האישה במגזין Fashion tailsאני אוהבת מאוד לקרוא אוטוביוגרפיות של נשים שהן Self made, כאלה שבנו את ההצלחה של עצמן. אני מוצאת שזו השראה נהדרת לנשים שבאו מרקע נטול פריבלגיות ועל כן זה חיזק אותי לא פעם ולא פעמיים. אוטוביוגרפיות של נשים מצחיקניות זה אפילו מעניין יותר בעיניי, כי קיים הסטריאוטיפ הנוראי שאומר שנשים לא יודעות להצחיק ועולם הסטנדאפ הוא עולם גברי ברובו. זה לחלוטין יכול להסביר מדוע סוללה של נשים מצחיקות, מטינה פיי עד איימי פוהלר, בחרו לתעד את סיפור ההצלחה שלהן. את הספר של טינה פיי אפשר להזמין כאן. כמה אופציות נוספות אם אהבתן אותו:

הספר של איימי שומר

הספר שלאיימי פוהלר

הספר של מינדי קלינג

הספר של לינה דנהאם

רשימת קריאה ליום האישה במגזין Fashion tailsאם אתן לא מחפשות להעמיק ספציפית אודות מישהי מסוימת אלא מחפשות לקבל השראה כללית, יש כמה ספרים שמאגדים בתוכם נשים שפעילותן הייתה יוצאת דופן מסביב לעולם. כל הספרים ברשימה שבחרתי הם ספרים שמנגישים את נושא הפמיניזם לקהל הרחב בצורה ידידותית ובחרתי בה לא בכדי: אלה ספרים שמתאימים לקריאה יומיומית, פותחים את הראש ומעניקים מוטיבציה, כך שגם מי שנרתעת מהגדרות פמינסטיות ואינה משייכת את עצמה לקהילה הפמיניסטית, תוכל למצוא את עצמה לפחות בחלק מהאפשרויות. rad women worldwide הוא רב מכר של הניו יורק טיימס והוא מכיל בתוכו ארבעים ביוגרפיות ללמוד מהן. את הספר ניתן להזמין כאן.

רשימת קריאה ליום האישה במגזין Fashion tailsעוד ספר מתוך רשימת רבי המכר של הניו יורק טיימס הוא ספר מעורר מחלוקת בשם why we should all be feminists שמבוסס על הרצאה מאוד פופלארית ב-ted תחת אותו שם. מחברת הספר, chimamanda ngozi adichie (אפילו לא אנסה לתרגם את זה לעברית) מנסה לספק הגדרה ייחודית למושג “פמיניזם” שלתחושתה מותאמת יותר לרוח התקופה ולמאה ה-21. אם הסתקרנתן, תוכלו לרכוש אותו כאן.

רשימת קריאה ליום האישה במגזין Fashion tailsאל תטעו לחשוב שספרים מאוירים אינם יכולים להיות אינטליגנטיים, זו דרך מעשירה ואמנותית ללמוד בצורה קצת יותר ויזואלית והאיורים בספר הזה: women in science, נראים מרהיבים במיוחד. שוב מדובר בספר שמבקש לשבור סטריאוטיפים על תחום ששולטים בו גברים ולכן הוא לגמרי נמצא בראש רשימת הווישליסט שלי, מכאן.

רשימת קריאה ליום האישה במגזין Fashion tails

ללמוד מההיסטוריה שלנו ומהאופן שבו נשים לחמו בעבר עבור זכויות שלנו נראות היום טריוויאליות זה חשוב, אך חשוב לא פחות לקבל השראה מנשים מצליחות בימינו. הספר מרכז בתוכו ראיונות וסיפורים על מאה נשים מצליחות בצורה יוצאת דופן במגוון תחומים וכפי שכבר ציינתי – ספר כזה שכתוב ועשוי היטב יכול לגמרי לרומם את הנפש. מכאן.

רשימת קריאה ליום האישה במגזין Fashion tailsשוב אנחנו עם 100 נשים יוצאות דופן, אך הפעם בראי ההיסטוריה וגם הפעם בגרסא מאוירת. מזהות מכנה משותף? אז למרות שהוא בהחלט נוכח, הייתי שמחה לקרוא את כל אחד מהספרים הללו ומרגישה שכל אחד מהם בכל זאת יכול לתרום בדרך אחרת, מכאן.

רשימת קריאה ליום האישה במגזין Fashion tails

רשימת קריאה ליום האישה במגזין Fashion tailsאת שני הספרים הבאים אני מאחדת יחדיו כי הם לא אמורים להיות אינפורמטיביים בהגדרתם אלא משעשעים וסרקסטיים. my name is girl אמור לספק הצצה לנבכי ראשה של בחורה מודרנית, בעוד ש-feminist fight club אמור לשמש כמדריך הישרדות לעובדת במשרד סקסיסטי. ניתן להזמין אותם כאן וכאן. אגב, ג’סיקה בנט היא הסופרת של רב המכר lean in שגם הוא שווה קריאה ועוסק בנשים בעולם העסקים, ניתן להזמין כאן.

רשימת קריאה ליום האישה במגזין Fashion tailsאני מודה שהתלבטתי האם לכלול גם פה את גירל בוס, גם כי חפרתי עליו אינספור פעמים וגם כי כבר קשה להתייחס לסיפור ההצלחה של סופיה אמרוסו מבלי לחוש צביטה קלה, אבל החלטתי שהפוסט לא יהיה שלם בלי הספר הזה, שהוא עדיין ולמרות הכל לחלוטין שווה קריאה, מכאן. אם עייפתן קצת מהנסטי גאל המקורית, ספר נוסף בסגנון שמאוד אהבתי הוא Leave your mark, מכאן

רשימת קריאה ליום האישה במגזין Fashion tails

האחרונה ברשימה היא למעשה חוברת הפעלות וצביעה – והנה סוד קטן: מי שזכתה בפעילות הקודמת שלי בבלוג, קיבלה בין היתר גם אותה! מכאן

המלצה אחרונה חביבה, מבטיחה, היא הפודקאסט החביב Women who lunch שעוסק בשפע נושאים הקשורים בנשיות ובחיי היום יום, תוכלו להאזין לו כאן.

מה אני לא ממליצה לכן לקרוא? כל מיני ספרים שמלמדים אתכן איזו אישה אתן צריכות להיות ואיך להפוך לאישה הזו: How to be a Parisian, The new garconne וכו’. אלו תמיד נחשבים כספרים הנכונים שחובבות לייף סטייל ימליצו לכן עליהם, אבל חוץ מלשמש ספרי אינסטגרם לצילומים (ולשם כך הם אכן מאוד נאים), אני לחלוטין מפצירה בכן לא לבזבז עליהם זמן.