בלוגריות? בעלות עסק? אשמח שתענו לי בכנות: כמה מכן עובדות בפועל עם לוח שנה אדיטוריאלי? או כמה מכן מבינות עד הסוף במה מדובר? אם התשובה היא דאבל ‘לא’, אתן ממש לא היחידות. מדובר בפרקטיקת עבודה שלא הושרשה עדיין אצל כולם אבל כדאי מאוד שתהפוך להיות כזו, כי מדובר בשיטת עבודה שמסייעת לשמור על סדר ועל יצירתיות.

כדי להבין עד כמה זה חשוב, נסו לענות לעצמכן על שאלה נוספת: כמה פעמים קמתן לבוקרו של יום חדש ולא היה לכן מושג מה להעלות בעמוד הפייסבוק או באינסטגרם של העסק שלכן? או לחילופין בתור בלוגריות, הבנתן שעברו כמה ימים טובים מאז שהעליתן פוסט ואין לכן בעצם שום חומרים בקנה? כמה פעמים הבנתן שיש חג גדול שנמצא ממש מעבר לפינה ולא עשיתן שום דבר כדי להתכונן אליו?

לוח שנה אדיטוריאלי הוא בעצם לוח שנה שמוקדש לתוכן ותפקידו למנוע מצבים של “חורים” גדולים במערך התוכן שלכן ומאפשר לכן להתכונן לכל חג ולכל מועד כראוי, מבלי שתפתחו פתאום את לוח השנה יום לפני ותרגישו פאניקה מוחלטת (סמכו עליי, אני יודעת איך זה מרגיש).

בניית לוח שנה אדיטוריאלי סושיאל גירלז

טיפים לבניית לוח שנה אדיטוריאלי לבלוגריות ובעלות עסקים:

✛ הדגישו לעצמכן את כל החגים והמועדים החשובים במהלך השנה. ההבלטה הזו תאפשר לכן לדעת מראש מתי לצפות לכל חג ולהיערך אליו מראש, אך בנוסף לחגים הסטנדרטיים, חיפוש פשוט בגוגל ייאפשר לכן למצוא כל מיני חגים אלטרנטיביים בלוח השנה כמו יום הגלידה, יום הפיצה (חג קרוב ללבי) או יום חדי הקרן. אלה אמנם לא בדיוק חגים שמציינים עם גפילטע פיש ומתנות מהמשפחה, אבל הם בהחלט מהווים חלק מהשיח בסושיאל מדיה, כך שזו הזדמנות מצוינת להתכתב עם נושאים טרנדיים ולייצר עוגני תוכן.

✛ אפרופו עוגני תוכן, לוח שנה אדיטוריאלי לא כולל אך ורק את החגים והמועדים, אלא אפשר לבנות בתוכו תבנית עבודה ובה כל מיני עוגנים ופינות קבועות שחוזרות על עצמן. בבלוג שלי יש מדור בשם “צריכה את זה” שעולה פעם בשבועיים ומכיל את רשימת המוצרים שבהם אני חושקת באותם ימים. מדובר בעוגן קבוע שרץ כבר למעלה משנה, כך שאני יכולה בביטחון רב לשבץ את המדור הזה בלוח השנה האדיטוריאלי שלי ולדעת שבאותו יום, אני מסודרת מבחינת התוכן. הרגישו חופשיות לתרגם את זה לעוגנים קבועים משלכן כבלוגריות או כבעלות עסקים.

✛ תאריכים שמיוחדים לכן בלוח השנה: לצד החגים שכולנו חוגגים, יש גם אירועים פרסונליים ששווה לציין בלוח השנה האדיטוריאלי שלנו, כמו למשל יום הולדת, יום השנה לבלוג וכו’. כל אירוע כזה יכול להפוך לפסטיבל ויכולה להיבנות מסביבו תוכנית שיווקית, אך זו גם דרך נהדרת לעורר מעורבות רגשית בקרב הקוראות או הלקוחות שלכן, בכך שאתן משתפות אותן בתאריכים שחשובים לכן ברמה האישית. אם אתן משווקות לחו”ל או כותבות באנגלית נניח, כדאי מאוד לקחת בחשבון גם תאריכים וחגים חשובים מעבר לים.

✛ בנו את לוח השנה באמצעים הנוחים לכן: לוח השנה האדיטוריאלי שלכן יכול להיות לוח שנה פיזי שעליו תרשמו את כל התאריכים החשובים או פלאנר, אך אם אתן יודעות מראש שאתן נמצאות בתנועה ורעיונות חדשים צצים לאו דווקא כשאתן נמצאות מול הפלאנר – אז אתן יכולות גם לעבוד עם אפליקציות או עם גוגל קלנדר. אני לדוגמא, עובדת עם הפלנר שלי אבל בנוסף, אני עובדת עם אפליקצייה בשם TRELLO שאליה אני מזינה כל מיני רעיונות חדשים או תאריכים חשובים שכדאי לי לשים לב אליהם ואז אני משבצת אותם בלוח השנה.

✛ אפשרו גמישות: העסק הוא דינמי, הבלוג הוא דינמי, החיים הם דינמיים. השתדלו לא לבנות לוח שנה אדיטוריאלי מהונדס עד הפרט האחרון כי בהחלט כדאי להשאיר מרווח לספונטניות. מסתדר לכן להעלות תמונת אינסטגרם שצילמתן באותו רגע? היה מאורע חשוב בעולם התוכן שלכן ואתן רוצות להקדיש לו פוסט? קיבלתן המלצה חמה שאתן רוצות לחלוק בעמוד העסקי שלכן? אפשרו לעצמכן את המרווח לעשות את זה. ככלל, לא הייתי ממליצה לדחות עוגנים משמעותיים שאנשים מצפים להם, אבל כל דבר אחר אפשר להשאיר נתון לשיקול דעתכן.

בניית לוח שנה אדיטוריאלי סושיאל גירלז

אז אלו הם הטיפים. מבטיחה שברגע שתשבו לבניית לוח השנה הזה ובתחילת כל חודש תתעדכנו בו מחדש – תמיד תדעו מה עומד על הפרק ושום מאורע לא ייתפוס אתכן בהפתעה. כמו כן, לא תרגישו שאתן רודפות אחרי התוכן הבא שלכן וזו כבר אבן ענקית שיורדת מהלב ומסייעת בקידום נכון של העסק או הבלוג.

** קצת על הסושיאל גירלז:

אנחנו ה-Social Girls, ואנחנו מנהלות מותג בוטיק לניהול תוכן בפייסבוק ובאינסטגרם, ייעוץ אסטרטגי לפרסום נכון בסושיאל מדיה והפקת אימג’ים לאינסטגרם. אנחנו לא מספקות מענה רק לרשת כזו או אחרת, אלא חולשות על כל הרשתות ומספקות מענה כולל למותג שאיתו אנו עובדות או לו אנו מייעצות, הכל תחת המטריה של השיווק הדיגיטלי. יחד עם זאת, אנחנו גם מאמינות במיקוד ומאמינות שהעסק צריך לפעול רק ברשתות הרלוונטיות לו כך שיהיה נוכח ומזוהה איתן במקום להתפזר על פני רשתות שלא יביאו עבורו את התוצאות הרצויות. מוזמנות לעקוב אחרינו כאן וכאן – וניתן ליצור איתנו קשר במייל socialgirls2016@gmail.com