בעבר כללי המשחק השיווקי היו מאוד ברורים: בעל עסק היה משקיע את התקציב הנדרש בצילומי קולקציה פעמיים בשנה ואולי אפילו רק פעם אחת, תלוי בסוג העסק שלו – ובצילומים שהתקבלו היה עושה שימוש למשך כל אותה העונה. היום כללי המשחק הללו השתנו ללא היכר והלקוח הפוטנציאלי השתנה אף הוא: אם בעבר הלקוחות היו שמחים לצרוך צילומי סטוק שוב ושוב, היום אנחנו מדברות במונחים של “נחשקות”, “אווירה” ו-“ערך מוסף”.

זה נובע מכך שהתחרות בכל תחום צמחה לאין שיעור וזה בעיקר נובע מכך שיש לנו הרבה יותר פלטפורמות זמינות לעקוב אחר העסק ואנחנו כלקוחות רוצות להכיר אותו מקרוב ושיצליח לרגש אותנו בכל פלטפורמה עם תכנים ייחודיים, כאלה שיצדיקו את העובדה שלחצנו על כפתור ה-Follow ובטח יצדיקו את רכישת המוצר או השירות.

התופעה הזו יצרה שפע של תכנים יצירתיים וחשפה תהליכים מרתקים מאחורי הקלעים, אך גם העמידה בפני בעלי העסקים אתגר משמעותי: לייצר מסה עצומה של תכנים נפרדים לכל אחת מהפלטפורמות בהן הוא פעיל, מה שיכול להסתכם בעשרות צילומים בשבוע ואפילו סדר גודל של מאות צילומים בחודש.

אז נכון שהיום לכולנו יש סמארטפונים ותוכנות עריכה – ולייצר אימג’ כלשהו שניתן לשגר לסושיאל מדיה ולסגור עניין זה כביכול לא ביג דיל – אבל לייצר תמונה שיש לה ערך לעסק ויכולה לייצר ריאקציה רגשית, זה ביג דיל, אפילו דיל ענקי וזה בעיקר לא משהו שאפשר לייצר על הדרך, כפי שעושים כיום רוב בעלי העסקים כתוצאה ממצוקת זמן ומשאבים.

אז קודם כל, אם בעל העסק הבין שעליו לייצר אימג’ים שאינם מסתכמים בצילומי סטוק בלבד – שאפו לו, זה כבר לא טריוויאלי. היום יש חלוקה ברורה בין צילומי סטוק/ קולקציה/ קטלוג לבין צילומי אווירה והם שניהם כלים משלימים שאינם יכולים להוות תחליף זה לזה. באינסטגרם באופן מיוחד, אווירה היא הכל ובעל עסק שלא עושה שימוש בפלטפורמה הזו כדי לייצר עולם תוכן משלו עבור העסק, הוא בעצם בעל עסק שלא מפיק את המיטב מהזירה הזו. לעשות שימוש בצילומי סטוק באינסטגרם זה כרטיס אדום ומתכון בטוח לכך שהחשבון ידשדש. ככל שבעלי עסקים יילמדו זאת מוקדם יותר, כך אפשר יהיה להתקדם הלאה ולהבין מה בכל זאת כדאי לעשות כדי לעמוד בקצב.

אם דיברנו על הדגם המשופר של הלקוחות היום, אז אחד המאפיינים שלו זה הרצון לראות מוצרים IRL, לא רק על רקע לבן סטרילי ועל דוגמנית נניח. זה רלוונטי לכל אחד מתחומי החיים שלנו, הרי למה קיימים בלוגים וערוצי יוטיוב בתחום הצרכנות? כי הם מנגישים כל מיני מוצרים שאנחנו רואים בחנויות או באתרים ומראים לנו כיצד המוצרים האלה נראים על אנשים אמיתיים. יש לנו נטייה לייצר ריאקציה רגשית עם סיטואציות שאנחנו מזהות מהחיים האישיים שלנו ואנחנו כבר יודעות לזהות ממרחקים תכנים שיווקיים.

תכנים שיווקיים זה לא נגע רע: כשאנחנו גולשות להנאתנו בפייסבוק, אנחנו גולשות בו בידיעה שעלולים להיות מוצגים בפנינו תכנים שיווקיים וזה בסדר מבחינתנו. אחת מהתכונות של הלקוח החדש זו העובדה שהוא מאוד מודע לכללי המשחק ומשתף איתם פעולה. באינסטגרם לעומת זאת, רשת שהיא הרבה יותר “מאחורי הקלעים” ומדברת “אווירה”, תכנים שיווקיים פרופר הם עדיין קשים יותר לעיכול ולכן צריך לייצר לכך אימג’ים מתאימים – ולגשת לזה בצורה אלגנטית.

אז מה למדנו?

היום צילומי סטוק כבר לא מספקים את הסחורה בכלל הרשתות ואם אנחנו פעילים בפלטפורמות שמדברות אווירה ומספקות ערך מוסף, אנחנו צריכים לספק את האווירה הזו כדי לתרגם אותה למכירות.

הצורך הזה יצר מקצוע שלא היה קיים בשנים קודמות: “צלם אינסטגרם”. הכוונה היא לא בהכרח לכל מי שיש לו חשבון אינסטגרם ואייפון 7, אלא אנשים שיודעים להפיק תכנים שמדברים בשפה של האינסטגרם, יודעים לייצר אווירה וגם יודעים לארגן ימי צילום בתקציב הנמוך ביותר המתאפשר. ברור שאם התקציב בלתי נגמר אז אין שום מניעה להפיק ימי צילום גרנדיוזיים אחת לכמה שבועות או לחילופין, אם בעל העסק הוא במקרה גם אדם שהאינסטגרם הוא כלי מאוד טבעי עבורו, אז אלה צילומים שהוא אפילו יכול להפיק בעצמו – אבל מה עם רוב בעלי העסקים שנמצאים בסקאלה שבין לבין?

הביקוש הזה יצר את המקצוע החדש, כי אמנם יש כבר הרבה מאוד צלמים מצוינים, אך צלם שטוב בצילומי נופים, פורטרטים או אפילו צילום מוצרים במובן המסורתי יותר של המילה – לא בהכרח טוב בצילומי אווירה וזו הסיבה שהוגדר כאן Skill בפני עצמו.

זו בדיוק הסיבה שגם בעסק שלנו, ה- Social girls, הקמנו חטיבה שמיועדת להפקת צילומים ללקוחות. אנחנו מבינות את הצורך באמצעים ויזואליים טובים ותמיד מאמינות שהתוכן הוא המלך והלקוחות הם חכמים – ויצרכו תכנים שמדברים אליהם. אגב, בדיוק כמו שאנחנו מייצרות אימג’ים ללקוחות שלנו, אנחנו מייצרות תמונות סטוק גם עבור העסק שלנו, למשל עבור סדרת הפוסטים הזו. אלה תמונות שמדברות עסקים כך שברגע שעושים שימוש בתמונה – מבינים לגמרי מה המסר שרוצים להעביר באמצעותה. זה מבחינתנו המדד לתמונות סטוק מהדור החדש, כאלה שמשרתות היטב את העסק ומגולם בתוכן סיפור.

✛ תוכלו לקרוא עוד על העסק שלי עם בת שבע ממש כאן

✛ תוכלו לקרוא עליי ועל הדרך שעברתי כאן

✛ תוכלו להציץ בתיק העבודות שלי כאן, כאן וכאן

צילום: אלכסנדרה זילברוורג