טיפוח נכון הוא תהליך של ניסוי וטעייה שיכול להימשך שנים. הנה כלל אצבע שנכון לרובנו: בשנות ה-20 שלנו אנחנו בעיקר עסוקות בשלב הטעייה ולקראת גיל 30 מוצאות סוף סוף שגרת טיפוח שמתאימה לנו. יכולה להעיד שאני עוברת תהליך דומה בעצמי כעת כשאני נושקת לגיל 30 (אלוהימה) ואם תביטו בראיונות או בסרטונים של גורואיות הטיפוח הגדולות ביותר, גם הן יעידו שהן מצאו את הדרך שלהן בסמוך לגיל הזה.  הדבר הראשון שאפשר לעשות בדרך לשגרת טיפוח שמתאימה לכן, היא להימנע מכמה מהטעויות הנפוצות ביותר שהיו גם חלק ממנת חלקי (חלקן עד ממש לאחרונה) במהלך העשור האחרון:

✛ ניקוי אגרסיבי מדי: אוהבות את התחושה המתוחה הזו אחרי שאתן שוטפות את הפנים? אולי זה מרגיש אקסטרה נקי בדקות שלאחר שטיפת הפנים, אבל דעו שזה בעיקר סימן לכך שאתן משתמשות בסבון פנים אגרסיבי מדי ואתן עושות לעצמכן יותר נזק מתועלת. תחושת המתיחה הזו מתבטאת בהופעה של מיקרו סדקים ברחבי העור. הסדקים הללו אינם נראים לעין אבל תארו לעצמכן את העור שלכן הופך פתאום למדבר צחיח. הסדקים  הופכים ללונה פארק עבור הלחות בעור שחומקת דרכם והם יכולים לשמש גם ככר פורה עבור בקטריות כך שאם יש לכן נטייה לאקנה, זה ביג נו נו. אם אתן סובלות מתופעה של אדמומיות יתר, גם בכך עלול להיות אשם הסבון שלכן ולסיכום, עליכן להקפיד לקנות סבון עדין, רצוי עם PH  נמוך עם ורכיבים טובים, בוודאי שלא כזה המכיל גרגירים.

✛ קניית מוצרים בדראגסטור: אני חלילה לא אומרת שמוצרי טיפוח שנותנים עבודה חייבים לעלות הון, אבל אני בהחלט אומרת שמוצרי טיפוח זולים מאוד, כאלה שאפשר לשלוף מהמדף בדראגסטור במבצעים השונים, מכילים בתוכם כל מיני חומרי מילוי שאתן ממש לא צריכות. אני לא מתכוונת לחומרי מילוי כמו חומצות שמזריקים כדי לקבל שפתיים מנופחות, אלא לרכיבים סינתטיים ולעתים אפילו רעילים, שאתן ממש לא רוצות לקרב לפנים. אם אתן מחפשות מוצרים זולים שנותנים עבודה, תציצו באייהרב או תתחילו להתעניין בטיפוח קוריאני, כי אם יש משהו שהקוריאניות לוקחות ברצינות – זה את שגרת הטיפוח שלהן (מתכננת על כך פוסט נפרד).

✛ קניית מוצרי טיפוח של בתי אופנה/ חברות איפור: חוץ מבובי בראון, מאק, שארלוט טילבורי ואולי גם טארט – חברות איפור ובתי אופנה בדרך כלל לא מצטיינות בטיפוח. אם אתן חושבות שאתן משקיעות בעור הפנים שלכן בכך שאתן רוכשות מוצרי טיפוח של שאנל או דיור, אז דעו ששתי החברות הללו משקיעות בעיקר בפיתוח ריחות של המוצרים כדי לפתות לקוחות מאשר בפורמולות ורכיבים (כמובן שיש יוצאים מן הכלל ולכן מומלץ לבדוק פר מוצר).

✛ להסתמך על הדיעות של בלוגריות ויוטיובריות: בואו נודה באמת, רוב הבלוגריות והיוטיובריות בימינו הן במקרה הטוב בתחילת שנות ה-20 לחייהן אז תהיו בטוחות שרובן לא יודעות מה הן עושות בדיוק כפי שלא ידענו אנחנו. בנוסף לכך, אני נתקלת אחת לרבעון בערך בסרטון שגרת טיפוח של אותן יוצרות תוכן שבכל פעם נשבעות ביעילותם של מוצרים אחרים, תלוי מי המותג שמממן את הסרטון שלהן הפעם. רובן לא בקיאות ברכיבים ובפורמולות – ונופלות באותם תכסיסי שיווק כמו רובנו, אז להסתמך על דעתן? ממש לא. ממליצה לכן לפנות לפוסט המצוין של בת שבע על גוראיות טיפוח מוצלחות, שהיא אגב, בעצמה מישהי שאני פונה אליה בשאלות טיפוח נקודתיות – כי אם ה-BFF והשותפה העסקית שלך גם מבינה בטיפוח, מה טוב? רוצות המלצה ליוטיוברית מעולה שמסבירה את עקרונות הטיפוח שלה בצורה נגישה? קבלו:

✛ להתעלם מרשימת הרכיבים: לאחרונה הופתעתי לגלות עד כמה חלק מהמוצרים שמתהדרים בסגולות טיפוח ומתיימרים להיות טבעיים – למעשה עושים שימוש גם ברכיבים סינתטיים ומזיקים. מסתבר שיש לי לא מעט מוצרים כאלה באוסף כי פעם לא ממש הקפדתי לבדוק את רשימת הרכיבים ובואו נודה באמת – זה גם לא אמר לי כלום. היום אני מרגישה הרבה יותר מודעת לרכיבים וממש לאחרונה למדתי לקח לא לסמוך על חברות שמתהדרות בטייטל אורגני או ירוק, אלא לבחון גם אותן לעומק כי אין לדעת אילו רכיבים הן מוסיפות למוצרים שלהן. מבחינתי זה תהליך מתמשך ולמרות שאין לי כוונה להשליך לפח מוצרים קיימים שאינם מתהדרים ברשימת הרכיבים לה אני שואפת, אני בהחלט מקווה לשפר ולצמצם את הרגלי הרכישה שלי לכדי מוצרים עם רכיבים איכותיים בלבד.

יש כל כך הרבה רכיבים נהדרים שאפשר למרוח על עור הפנים ונדמה לי שאנחנו נמצאים בטור הזהב בכל הקשור לטיפוח, כך שלא ברור לי מדוע עליי להתפשר על מוצר שיש בו רכיבים שעלולים לייבש לי את העור או לסתום את הנקבוביות. אין לי מספיק צרות בחיים גם ככה? חשוב אגב לבדוק גם את רשימת הרכיבים בפריימרים ובתרסיסי הלחות/ מקבעי האיפור שבהן אתן משתמשות כי גם שם יש נטייה לדחוף רכיבי ג’אנק שלא לצורך.

אני מודעת לכך שכולנו נשים עסוקות ובטח בשנות העשרים שלנו אין לנו חשק לעשות תואר בכימיה כדי לפענח את שגרת הסקין קייר שלנו, אבל זו למידה ששווה את ההשקעה – ברגע שמבינים באופן עקרוני אילו רכיבים עובדים וממה כדי להישמר – אפשר ליישם את זה על כל שגרת הטיפוח.

✛ להעמיס במוצרים, בגיל צעיר מדי: זה סעיף שללא ספק חטאתי בו כי כשאני מוצאת תחום שמעניין אותי, יש לי נטייה לצרוך אותו בצורה מוגזמת. עור צעיר לא באמת צריך מוצרי טיפוח Heavy duty. נכון, לשמור על שגרת טיפוח מאוזנת זה חשוב, אבל בשנות העשרים המוקדמות שגרת הטיפוח הזו צריכה להיות מאוד בסיסית ואת התותחים הכבדים מוטב להשאיר לגילאי 30 והלאה. עור צעיר הוא עור יפה בהגדרתו וחבל להכביד עליו בשגרת טיפוח מורכבת.

פוסט על טעויות טיפוח במגזין Fashion tails Luba Shraga✛ להזניח את שגרת הטיפוח: מהצד השני של המתרס, יש את האפשרות להזניח את שגרת הטיפוח לגמרי. מרגישות שאתן עושות טובה לאנושות בכך שאתן שוטפות בכלל את הפנים ומסירות את האיפור?  גם אני הייתי שם! זכרו שגם עור פנים צעיר צריך עזרה כדי להישאר מאוזן.

✛ שמן פנים? לא לעור מעורב: זו גישת טיפוח מאוד מיושנת לטעון שמוצרי טיפוח המגיעים בתצורת שמן לא מתאימים לעור מעורב ובאופן כללי עור מעורב צריך להימנע ממוצרים לחותיים. ההיפך הוא הנכון: עור מיובש מפריש עוד יותר שומן מאשר עור מאוזן ויש סוגי שמנים שונים שמספקים מענה לכל סוגי העור הקיימים:

✛ לייבש עור מעורב: בהמשך לסעיף הקודם, רק עכשיו אני משקמת את העור המעורב שלי, אחרי שבמשך שנים היה מיובש. מוצרים שמעניקים לחות הם מוצרים שלא הענקתי להם מחשבה נוספת והתרכזתי רק במוצרים מבהירים, מנקים ומייבשים. התוצאה היא עור לא מאוזן ובעייתי עוד יותר.

✛ להשתמש במגבת רב פעמית לניקוי פנים: לא, לא ושוב לא. זה כמו שתדלגו מיוזמתכן לתוך מאורה של זומבים צמאי דם, אז כזה רק עם  העור שלכן ומושבת חיידקים ענקית. רכשו לעצמכן סטוק של מגבות פנים קטנות, הרטיבו אותן במים חמים והשתמשו בהן להסרת עודפי החומר מהפנים בשגרת הטיפוח, בסיום הפעולות השליכו את המגבת לכביסה ועברו לבאה בתור. לא מתחברות לקונספט של מגבת פנים? גם טישיו יעשה את העבודה.

✛ חשיבות יתר לצמצום נקבוביות: אני מודה שאני לא מבינה את טרפת צמצום הנקבוביות ואת כל התעשייה שעוסקת סביב זה. אז יש לנו נקבוביות, Who gives a shit? למה אני צריכה להקדיש למוצרים האלה תקציב נפרד ולמלא אותן עם שלל תכשירים סיליקוניים? פתאום זו הפכה שאיפה שלנו לגרום לפנים להיראות כמה שיותר מלוטשות ולהתהלך עם איפור אינסטגרם IRL ובעיניי זה ממש מיותר. כנ”ל לגבי הטרפת סביב קרם עיניים: כל בת 25 נתקפת בהלה לגבי הצורך בקרם עיניים. קרם עיניים הוא מוצר נחמד ואני לא אומרת שהוא מיותר, מצד שני, אני לא מוצאת תועלת ספציפית בו בהשוואה לקרם פנים עם רכיבים טובים שאין בעצם שום מניעה מלהניח אותו גם מסביב לעיניים.

✛ להימנע מקרם הגנה: השימוש בקרם הגנה הוא אמנם טיפ מאוד בסיסי אבל אני מתעכבת עליו בכל זאת כי הוא כל כך חשוב וכי בעבר לא ייחסתי לזה מספיק חשיבות. בין אם אתן משתמשות בחומצות שמגבירות את הרגישות לשמש ובין אם לא, השמש אצלנו בארץ היא האויב גם בחורף. להסתפק במייקאפ עם מקדם הגנה זה פשוט לא מספיק. מקדם הגנה הוא מוצר טיפוח לא סקסי, זה נכון, אבל הוא כנראה החשוב שבהם וכל אחת עם נזקי שמש על הפנים תספר לכן עד כמה. כל עוד העור שלכן צעיר ובתולי – שמרו עליו ותודו לי אחר כך.

פוסט על טעויות טיפוח במגזין Fashion tails Luba Shraga

✛ אהבת יתר לשמן קוקוס: כל חובבת ביוטי עוברת בשלב מסוים בחייה פאזת התאהבות בשמן קוקוס. על פניו נראה שהשמן הזה הוא כל יכול ואתרים ומגזינים מהללים את הסגולות שלו לעור, לגוף, לנפש, לחיי המין ולבישולים – הוא גם משמעותית זול ונגיש ממוצרי טיפוח ממותגים, כך שזה מוצר שעושה רושם חלומי מכל הבחינות. רק מה? לשלב שמן קוקוס בשגרת הטיפוח, לכל מטרה אחרת מאשר הסרת איפור בעיניים זו מחלה רעה. אצל האמריקאים זה מאוד נפוץ וגם בארץ יש דיבור על זה לאחרונה, מודה שגם אני עברתי פאזה כזו לפני כמה זמן אבל די מהר הבנתי שהשמן ככל הנראה מחצ’קן אותי ולכן החלטתי להסיר איתו איפור מהעיניים באופן בלעדי. בהמשך גם זנחתי את זה כי השימוש בשמן הזה לא נוח והעובדה שהוא משנה מצב צבירה בטמפרטורות שונות הפכה את ההתעסקות בו לטרחה גדולה. אז דעו ששמן קוקוס לא מתאים לעור יבש מאוד – כי הוא לא באמת מלחך והוא לא מתאים לעור מעורב כי הוא סותם נקבוביות ונחשב לרכיב קומודוני.

✛ מגבונים להסרת איפור: אפילו לחו”ל הפסקתי לקחת איתי מגבונים להסרת איפור, עד כדי כך הם עושים לי אנטי כרגע. הם משאירים כמות אדירה של לכלוך וג’יפה על הפנים גם בתום השימוש בהם. קחו לחו”ל בקבוקון קטן של שמן ניקוי או מים מיסלריים וכך תוכלו לדלג בקלות על המגבונים ואם בשגרת הטיפוח היומית,  אתן משתמשות במגבונים להסרת איפור כשלב לגיטימי בהסרת האיפור – Shame on you!

✛ שטיפה עם סבון בבוקר, כל בוקר: זוכרות אי שם את תחילת הפוסט, כשעוד הייתן בהכרה ודיברנו על תכשירי ניקוי אגרסיביים? אז על אותו משקל אני חושבת שזה מיותר לשטוף את הפנים עם סבון בכל בוקר. זה טיפ שלמדתי גם כן מבת שבע ואני מיישמת אותו באדיקות: בבוקר, במקום לשטוף את הפנים שוב, אני משתמשת בטונר כדי להסיר את שאריות הג’יפה מהלילה. זה מונע ממני לייבש את הפנים שלא לצורך וכאמור, אני ממש לא יכולה להרשות לעצמי לייבש את הפרצוף הזה!

✛ פילינג גרגרים הוא אויב רע: לאחרונה היה דיבור על כך שמוצרי גרגירים רעים לאיכות הסביבה ונחשו מה? הם רעים גם לעור שלכן. העדיפו שימוש  בפילינג אורז וכך, במקום להרגיש שאתן משייפות את העור, תרגישו שאתן באמת עוזרות לו להתחדש. אני משתמשת בפילינג אורז לסירוגין מתחילת שנות ה-20 שלי (!) ואני יכולה לומר שאין שום דבר שמשתווה אליו.

✛ לזנוח את מסיכות הפנים: אמנם מסיכות פנים הן לא חלק משגרת הטיפוח היומיומית כמו סבון פנים, זה בהחלט לא אומר שאפשר לזנוח אותן. אם כבר השקעתן הון קטן במסיכת פנים טיפולית, מדוע שלא תעשו עמה חסד ותקפידו להשתמש בה פעמיים בשבוע? אין שום סיכוי שתראו תוצאות ממסיכת הפנים שלכן אם תזכרו להשתמש בה רק פעם בחודש, אז חבל לבזבז על זה כסף לחינם. ככל שאנחנו מתבגרות, מסיכת הפנים הופכת לריטואל שהוא לא רק למטרות טיפוח אלא כיף של ממש: 20 דקות שבהן אנחנו מקבלות פטור מכל מלאכה ומהחיים עצמם – ויושבות עם חטיף מול סרטוני היוטיוב מבלי לזוז.

פוסט על טעויות טיפוח במגזין Fashion tails Luba Shraga✛ להשקיע סכומי עתק בסבוני ניקוי: כשזה נוגע למוצרי טיפוח, אני מסוגלת להשקיע סכומים מרשימים במוצרים שנספגים על העור וטיפוליים במהותם – מבלי למצמץ. כשזה נוגע למוצרים שנשטפים מיד מהעור, כמו סבון פנים או באלם, אני מתקמצנת יותר. אלא אם כן יש למוצר ספציפי סגולות טיפוליות ואז שווה להשקיע יותר, אני לא רואה סיבה להוציא הון על המוצרים האלה. חשוב להקפיד שהם יהיו איכותיים, עשויים מרכיבים טבעיים וחשוב גם להקפיד לנקות היטב את העור כשמסירים אותם כדי שלא ייסתמו נקבוביות – אבל להשקיע בטופ של הטופ? לא רואה הצדקה לכך.

✛ לקנות מוצרים בצנצנות: אני לא כל כך יודעת מדוע חברות רבות משווקות את מוצרי הטיפוח שלהן בצנצנות. מעבר לכך שזה לא הגייני, שזה נוגד את המטרה בשגרת הטיפוח – רכיבים פעילים כמו אנטי אוקסידנטים ורוב סוגי הויטמינים שבאים במגע עם האוויר מאבדים מהאפקטיביות שלהם. כנ”ל לגבי רכיבים פעילים בתוך אריזות שקופות שנחשפות לאור. מכאן שצריך להשקיע לא רק בבחירת הרכיבים הנכונים אלא בבחירת אריזות מתאימות, כי הרי אין טעם להשקיע הון קטן על מוצר עם רשימת רכיבים דלוקס רק כדי שהם ייאבדו מיעילותם עם הזמן. גם הפעם כדאי לקחת כל טיפ בפרופורציות, אני לא נמנעת מרכישת צנצנות לחלוטין אבל מודעת היטב לכך שזו סוג של פשרה.

✛ להתעלם מהאינטואיציה: שמרתי את הסעיף הזה לסוף כתזכורת לעצמי. העור שלי השתולל לאחרונה כתוצאה משינויים הורמונליים, נדמה לי שכתבתי על זה בעבר. במשך כמה חודשים הפכתי אותו לשפן נסיונות והשתמשתי בכל מוצר שמיועד לאקנה מתוך נואשות. לאחרונה הקשבתי סוף סוף לאינטואיציה שלי, ויתרתי לבינתיים על מוצרים אגרסיביים יותר וטיפחתי שגרה לחותית, עדינה אך גם כזו שמיועדת לטיפול בבעיות שהטרידו אותי והופ, העור השתנה לטובה בצורה דרסטית, כמו כן למדתי יותר על טיפוח בחודשים האחרונים מאז שלמדתי בעשר השנים שבהן אני מתעניינת בביוטי. בסופו של דבר העור הוא חלק מהגוף שלכן ואתן יודעות הכי טוב מה עובד עבורכן. יש אינסוף מוצרים וגם אינסוף דיעות של אנשי מקצוע (וכבר יצא לי לשמוע דיעות הזויות במיוחד) – אבל הפנים הן שלכן וזו בחירה שלכן מה לעשות איתן, הקשיבו לעצמכן ולאינטואיציה שלכן.

אם אתן מחפשות מידע נוסף בנושאי טיפוח, ממליצה לכן לעבור על הסרטונים שצירפתי ועל שבוע הטיפוח המצוין בבלוג של בת שבע.