כל בעלת עסק יודעת שאחד הדברים המתסכלים בחיי העצמאות זה חוסר היציבות. העובדה שיש תנודתיות ברמת ההכנסות ובכמות הלקוחות ברמה כזו שברגע אחד את יכולה להרגיש על גג העולם מבחינה עסקית וכמה רגעים אחר כך – לקושש הכנסות ולחפש בלחץ לקוחות חדשים. למרות שהפערים עלולים להיות מאוד מהותיים ויכולות להיות תקופות יבשות בעסק, בעלת העסק לא יכולה לשדר אותות מצוקה ועליה לפעול כדי להגיע למקום שאליו היא שואפת להגיע ולצמצם נזקים. גיבשתי כמה שיטות שיעזרו לכן לעשות את זה:

Fake it ’till you make it

אחת המנטרות שאני ובת שבע חוזרות עליה שוב ושוב בתור הסושיאל גירלז (אם עדיין לא עשיתן לייק לעמוד שלנו, למה אתן מחכות?) באוזניי הלקוחות שלנו היא גם זו שליוותה אותי מהרגע שהקמתי את העסק. אם אני לא אשדר קולות של תעסוקה, אם  לא אשדר כלפי חוץ שאני זזה, עושה, פועלת – למה שיירצו לבחור בי, בשירותים או במוצרים שאני מציעה? אף אחד לא רוצה לבחור באדם שמשדר מצוקה, נואשות וגרוע מכך – עצלנות.

בין אם אתן נמצאות בתקופה חלשה בעסק ובין אם העסק שלכן עונתי (למשל אם אתן עובדות בתעשיית החתונות או משווקות מוצר עונתי) – אתן תמיד צריכות לשדר תחושה של עסקים כרגיל וסמכו עליי, ליקום יש דרך קסומה לדאוג שאם תאמינו בזה מספיק – זה ייקרה.

פוסט ייעוץ לנשות עסקים במגזין Fashion tailsתעשו נטוורקינג

בתקופות עסוקות ובמירוץ החיים קל להזניח את הפן הזה. אחרי הכל, למי יש זמן לכוס קפה עם אדם חדש שרוצה להכיר אותנו כשיש פרויקט חדש על הפרק? תמיד ניסיתי לא לזלזל בחשיבותן של היכרויות כאלה אבל אני מודה שבתקופות הכי עמוסות שלי גם אני לעתים מזניחה את זה, קורה. אז כשאתן נמצאות בתקופה חלשה – אין יותר תירוצים. קבעו סוף סוף את הקפה הזה עם האדם שרציתן להכיר, ספרו לו על העסק שלכן, הקשיבו למה שיש לו לומר. היו בטוחות שאתן תהיו בתודעה שלו כשיישאלו אותו להמלצות על איש מקצוע בתחום שבו אתן עוסקות, גם אם לא בעתיד המיידי – אי שם בהמשך הדרך. לעולם אין לדעת איזו תועלת אדם חדש יביא לחייכן, בין אם מעצם ההיכרות איתו, מדבר חדש שתלמדו ממנו או כתוצאה ממשהו קונקרטי שייעשה עבורכן.

השקיעו בפרויקטים אישיים

גם אם אתן נמצאות בתקופה יבשה, זה לא אומר שהפן היצירתי שלכן צריך להיכנס לתרדמת גם כן. ההיפך הוא הנכון: כעת יש לכן את הפנאי לכל אותם פרויקטים מורכבים יותר שדורשים תשומת לב וזמן ותמיד אמרתן שבעתיד תיגשו אליהם. הפרוייקטים הללו יכולים כעת להפוך לחלק אינטגרלי מתיק העבודות שלכן כי העתיד כבר כאן ואם לא עכשיו אז מתי? ב”פרויקטים אישיים” הכוונה לפרויקטים אשר קשורים אמנם באופן ישיר או עקיף לעסק שלכן, אך הם לא מסחריים, כלומר אין הבטחה שתראו מהם תמורה ישירה. אך אם תצליחו להוציא אותם לפועל כפי שרציתן, אין לדעת מי ייראה אותם ואיזה השלכות עלולות להיות לכך – ולכן חשוב להתייחס לכך כעבודה לכל דבר.

תנו עבודה בפן השיווקי

בכובע העסקי שלי, אני יכולה לומר לכן שכחלק מהסושיאל גירלז, אנחנו תמיד מעודדות בעלי עסק להתייחס לפן השיווקי בתור תחום בפני עצמו ולא משהו שעושים “על הדרך”. אני מבינה את הקושי לעשות את זה בתקופות עמוסות, אבל בתקופות חלשות – אין תירוצים. זה בדיוק הזמן לנסח שורה של פוסטים שיווקיים מנוסחים היטב וכאלה שנותנים עבודה – ולפזר אותם לאורך פרק הזמן הקרוב. גם אם אנשים מכירים את העסק שלכן ברמה כזו או אחרת, לא בטוח שהם יודעים בדיוק מה אתן מציעות ויכול להיות שפוסט שיווקי יהיה זה שיפיל את האסימון ויגרום לאדם שהתעניין בתחום – לשכור את שירותיכן או להשקיע במוצר שאתן מציעות. נסחו מסרים שיווקיים קולעים וברורים בפלטפורמות שבהן אתן משווקות את עצמכן ואל תלכו סחור סחור.

קחו צעד אחורה להבין מה אתן רוצות

כשפתחתי את העסק, היה לי חשוב לרוץ קדימה. המחשבות שלי עדיין היו מפוזרות ולא ידעתי בדיוק מה אני רוצה, אבל היה לי חשוב להתחיל ולתפוס את המומנטום. ככל שהזמן חלף סידרתי את המחשבות, מצאתי את הזהות שלי כבעלת עסק, הקמתי את ה”סושיאל גירלז” ובאמת חידדתי לעצמי מה הערך המוסף שאני מעניקה ללקוחות ולמה עליהם לבחור בי. זו שאלה ממש לא טריוויאלית ואני בטוחה שבעלי עסקים רבים לא יודעים להגדיר בצורה מדויקת את התשובה לכך.

תקופה איטית בעסק יכולה להיות הזדמנות נפלאה לחדד את הערכים, המטרות ואת הייחודיות של העסק שלכן ולא רק זה – אלא גם של הלקוחות שלכן. זו הזדמנות להבין אילו תכונות בלקוח חשובות לכן ואתן לא יכולות להתפשר עליהם, אילו סוגי לקוחות מתאימים לכן וכו’. ברגע שתגדירו בצורה נכונה את ה”אני מאמין” של העסק שלכן, זה יפתח אותו לכיוונים רעננים ויביא לכן עבודה.

דברו על העסק שלכן

אם תהיו ביישניות ולא תדברו על העסק שלכן – אף אחד לא יכיר אותו. אם לא תרימו לעצמכן ולעסק שלכן, היו בטוחות שאיש לא יעשה זאת במקומכן. ספרו במה אתן עוסקות בגאווה, היכנסו לרמת הפירוט הנדרשת לסיטואציה, ספרו על הלקוחות שלכן, על הייחודיות שלכן – בקשו מאנשים שאתן סומכות עליהם לפקוח עבורכן עיניים ואוזניים במידה והם רואים או שומעים משהו רלוונטי. הדבר הראשון שעשיתי כשסיימתי לעבוד כשכירה היה לפנות לכל מיני אנשים שאני מעריכה ולספר להם שפתחתי עסק, ככה, בלי “בושה”. השיוך שלכן לעסק שלכן, גורם לכך שבפעם הבאה שייחפשו איש מקצוע בתחום שלכן, תמיד יהיה מי שיתייג אתכן כאופציה רלוונטית.

היו פעילות בקבוצות מקצועיות

בואו נעזוב לרגע את קבוצות ההעצמה הנשיות עם הסיפורים הקסומים והמרגשים, אני מדברת על קבוצות מקצועיות נטו: בפייסבוק יש אינספור כאלה, גם קבוצות שמיועדות באופן ספציפי לנשים ובעצם כל תת קטגוריה שניתן להעלות על הדעת. בחרו לעצמכן כמה קבוצות עיקריות שהקהל בהן איכותי והדיעה שלכן לא תיבלע בתוכן וייעצו בכובע של אשת מקצוע. אם לא מדובר בקבוצה מפלצתית, יש סיכוי טוב שתראו תועלת מהמידע שאתן מעניקות ואתן יודעות מה? גם אם לא תראו תועלת ישירה אבל עזרתן לנשים אחרות בקהילה – כבר יש בכך תועלת.

נסו ליצור הזדמנויות לייעץ באופן רשמי מתוך הקהילות הללו: להתראיין בבלוגים, להגיע לאירוח בצ’אטים, לקבל אייטמים באתרים או במגזינים. יש כל מיני דמויות מפתח שפעילות בקהילות כאלה ואחרות – והיכרות עם הנפשות הפועלות יכולה להועיל לכן, כמובן גם חשוב להכיר את האדמיניות של הקהילות ולהתייחס אליהן בכבוד.

אל תעשו: ברטרים והנחות

תקופה יבשה היא מתסכלת ואם היא נמשכת פרק זמן ארוך היא מתסכלת שבעתיים. יש כל מיני סיבות שיכולות להביא לתקופה יבשה והסיבות הללו הן לא בהכרח כי אתן לא טובות מספיק או כי המחירים שלכן גבוהים מדי. לכן הורדה במחירים, מבצעי כאסח וכו’ זו ממש לא האופציה הראשונה שאתן צריכות לשקול ואפילו רחוק מכך. תחזיקו מעמד, תהיו סבלניות, תראו את התמונה הגדולה. אם בחרתן לתמחר את עצמכן באופן מסוים, סמכו על עצמכן שעשיתן זאת מהסיבות הנכונות ואל תיכנעו ללחץ ולרצון לעבוד בכל מחיר.

כמו כן, חשוב שתדעו להבדיל בין פרויקטים אישיים לבין ברטרים. פרויקט אישי הוא פרויקט שיזמתן ואתן עושות למענכן ולטובת הרצון ליצור. ברטר הוא כמעט תמיד פרויקט שבו לאחד הצדדים יש אינטרס מסחרי והוא עושה זאת על גבכן וחשבונכן. גם כבלוגרית נדיר שאני מוכנה לקבל ברטרים אבל כבעלת עסק? אפילו פחות. אדם שמתכוון להרוויח כסף מפרויקט שבו אני משתתפת ומהכישורים שלי לא עושה לי טובה בכך שהוא כולל אותי בתוכו – ולכן הוא חייב לשלם לי על כך וכך גם לכן.

מקווה שעזרתי לכן בתקופה הזו ומקווה שהיא תחלוף במהרה לטובת תקופה עם אינסוף עבודה ולקוחות מעולים, אמן!

** קצת על הסושיאל גירלז:

אנחנו ה-Social Girls, ואנחנו מנהלות מותג בוטיק לניהול תוכן בפייסבוק ובאינסטגרם, ייעוץ אסטרטגי לפרסום נכון בסושיאל מדיה, והפקת אימג’ים לאינסטגרם. אנחנו לא מספקות מענה רק לרשת כזו או אחרת, אלא חולשות על כל הרשתות ומספקות מענה כולל למותג שאיתו אנו עובדות או לו אנו מייעצות, הכל תחת המטריה של השיווק הדיגיטלי. יחד עם זאת, אנחנו גם מאמינות במיקוד ומאמינות שהעסק צריך לפעול רק ברשתות הרלוונטיות לו כך שיהיה נוכח ומזוהה איתן במקום להתפזר על פני רשתות שלא יביאו עבורו את התוצאות הרצויות. מוזמנות לעקוב אחרינו כאן וכאן – וניתן ליצור איתנו קשר במייל socialgirls2016@gmail.com