לקנות במתינות זה קונספט שלא בא לי בטבעיות ואני מנחשת שאינספור תמונות האינסטגרם והפוסטים שהעליתי לבלוג יכולים להעיד על כך: אני טיפוס אימפולסיבי מאוד, אני מורגלת לאונליין שופינג ואם תוסיפו לכך גם את העובדה שאני עובדת בתחום והרבה מהקניות שלי משמשות אותי גם לצרכי עבודה – קיבלתן תאונה שרק מחכה לקרות.

האמת היא שלאורך השנים קרו הרבה תאונות קטנות וגדולות: אינספור מוצרים שהיו נראים לי קסומים באותו רגע אך איבדתי בהם עניין ברגע שנחתו בפתח ביתי או אפילו ברגע שסיימתי את ההזמנה היו חלק ממנת חלקי. אני מוצאת שבכל הקשור לשופינג, הרבה פעמים הרצון להשיג מוצר מסוים הופך למקור העניין וכך מצאתי את עצמי קונה פריט ומיד עוברת ל”ציד” אחר פריט חדש, במרדף לא נגמר אחר השקות, קולקציות, מהדורות מוגבלות וסיילים.

כשהראש שלך מורגל לרצות מוצרים כי הם במהדורה מוגבלת, כי המחיר שלהם ממש שווה או כי הם עומדים להיות אאוט אוף סטוק – זה משבש לחלוטין את התפיסה שלך של מוצרים שאת צריכה או אפילו רוצה באמת. זה גורם לכך שקניות הופכות לסוג של מאבק שלך עם עצמך: איך לא להתפתות לקנות מוצר רק כי המחיר שלו כרגע אטרקטיבי ולמרות התחושה שאם לא תרכשי אותו כעת – תפסידי דיל מצוין.

הסיבה שהראש שלנו מורגל לחשוב במונחים כאלה היא כי אלו הם דפוסי ההתנהגות והצריכה של העולם המודרני. יש מי שלא מרגישה צורך לקנות כל דבר יפה או כל דיל טוב שהיא נתקלת בו ולכן דפוסי הקניות האלו פחות משפיעים עליה, אבל אלו מאיתנו שמרגישות את הצורך הזה – הו, האינטרנט ללא ספק מקשה עלינו בכך אפילו יותר. אבל בואו גם לא נסיר את האחריות האישית שלנו מכך.

טיפים לחסוך בכסף במגזין Fashion tails Luba Shraga

למרות שטרם הפכתי לגורו פיננסי ואני בעצמי נמצאת במאבק הזה כאמור – אני בהחלט מרגישה שהגעתי להישגים מרשימים בתחום והקניות האימפולסיביות שלי הצטמצמו באופן מהותי. הנה כמה מהטריקים שמסייעים לי להתמיד בכך:

הכירי את נקודות החולשה שלך

אני מסוגלת להעביר חודשים מבלי להסתובב בשום קניון, כך שזה די ברור שזארה או H&M לא מהוות את נקודת התורפה שלי. אונליין שופינג למשל – בהחלט כן ומכאן מובן שאני צריכה לרכז את האנרגיות שלי בלצמצם את הקניות אונליין אבל במקביל גם לא להחליף את נקודת החולשה הזו  בנקודת חולשה אחרת, כלומר אם צמצמתי את הקניות שלי אונליין אבל במקום זאת עברתי לעשות שופינג בקניון – סימן שלא באמת פתרתי את הבעיה.

קהילות ברשת – ברכה או אסון?

אנחנו אוהבות להרגיש חלק מהקהילה ומעבירות את יומנו בין כה וכה בפייסבוק, מה שמסביר מדוע הפורומים גוועו בשנים האחרונות ובמקומם הוכתר המלך החדש – קבוצות הפייסבוק. בעוד שהקבוצות הללו יכולות להיות מעולות ואפשר להשתמש בחוכמת ההמונים כדי לענות על כל שאלה, הן גם יכולות להיות הרסניות, במיוחד כשאנחנו מתקשות לשלוט בהרגלי הקניות שלנו.

ראיתי אינספור דוגמאות למשתתפות בקבוצות כאלה, שהעלו תמונה של מוצר חדש שהזמינו ולפתע התחיל בעקבותן גל של רכישות המוניות. אתן חושבות שיוטיובריות או בלוגריות גורמות לכן לקנות שטויות? אז דעו שחברות אחרות בקהילה גורמות לכן לקנות הרבה יותר בדיוק מהסיבה הזו: קל להזדהות איתן ולהיסחף אחר תחושת השיתופיות הזו.

להיסחף ברגע זו סיבה שאחראית לנתח מכובד מהקניות מיותרות והפעם זה אירוני במיוחד, כי היא אפילו לא נובע מדחף לרכוש מוצר מסוים או להשיג דיל מסוים, אלא נטו זה: הצורך להרגיש חלק מהקהילה. אם אתן יודעות שזו נקודת החולשה שלכן ואין לכן באמת צורך ממשי בקהילה – צאו ממנה.

ביוש ניוזלטרים ויוטיוברים!

אז בחזרה לסעיף הראשון – ניוזלטרים הם נקודת החולשה שלי. אני מהפריק שואוז שנכנסים באופן יזום לתיבת ה-Promotions כדי לבדוק מה חדש והאם יש מבצע שווה כלשהו, שזה בערך ההרגל הרע ביקום והמקור לכל הרשע בעולם. הכירו את Unroll.Me – אפליקציה קסומה וחינמית שמאפשרת לכן לנקות את תיבת הדואר מאינספור הניוזלטרים שאתן בוודאי רשומות אליהן ומעיקים לכן על הנשמה.

מה לגבי בלוגרים או יוטיוברים שגורמים לכן לקנות? כאן התשובה שלי היא לא חד משמעית: אם אתן רשומות ליוצרי תוכן שכל המהות שלהם הוא להציג בפניכן קניות ומוצרים חדשים – אז אני לא רואה סיבה להמשיך לצרוך את התכנים שלהם, אבל אם מדובר ביוצרי תוכן שאתן נהנות מהם ומעניקים לכן מידע שימושי, אז המשיכו בשלכן. בין כה וכה לא תצליחו לנטרל את כל מקורות הפיתוי בחיים שלכן וחלק מהתהליך הוא גם לעבוד על זה וללמוד לשלוט בעצמכן.

רשימות, רשימות, רשימות

אני עובדת עם קובץ אקסל צמוד שבו אני רושמת כל הוצאה ואני מתכוונת לכל הוצאה. בתחילת כל חודש אני יושבת על הקובץ הזה, מזינה הכנסות צפויות ומחליטה כמה להקדיש לכל קטגוריה בהתאם למצב הכלכלי שבו אני נמצאת באותו חודש (ובתור עצמאית עם הכנסות משתנות – זה חשוב במיוחד). בסופו אני בוחנת את המצב הכלכלי שהייתי אמורה לסיים בו לעומת המצב שבו סיימתי בפועל. כמובן שהמצב הרצוי הוא פער קטן ככל הניתן בין השניים, אך אם בכל זאת היה פער גדול יותר – חשוב להבין מה היו נקודות החולשה שלכן ובמה כדאי להשתפר להבא.

הציבו מטרות גדולות

אחת הסיבות שבגללן התקשיתי לחסוך היא כי לא הצבתי לעצמי מטרות גדולות מספיק. בהיעדר מטרות גדולות, קשה לראות את התמונה הגדולה וכך היד הופכת לקלה יותר על כרטיס האשראי. כעת כשיש לי שואב אבק, מצלמה וחופשה לחו”ל לחסוך אליהם, פתאום זה הופך להיות הרבה יותר מוחשי מה ההימנעות מעוד פודרה או עוד זוג נעליים יכולה להביא לחיי, פרופרוציות זה שם המשחק.

טיפים לחסוך בכסף במגזין Fashion tails Luba Shragaאל תקנו באופן מיידי

הפואנטה בניהול אורח חיים חכם יותר היא לא סגפנות או הימנעות טוטאלית מדברים שעושים לכן טוב, אלא להבין מה באמת נחוץ לכן, ממה תהנו ותשתמשו בו (בדיוק מהסיבה הזו אני מתנגדת באופן נחרץ ל”שנה ללא קניות” ואתגרים דומים). כדי להקל עליי במשימה הזו, אני מנהלת רשימה ביומן ובה אני רושמת כל מיני מוצרים שאני שוקלת לקנות. בתחילת החודש הרשימה הזו גדולה, אני מודה, אבל ככל שהזמן חולף ושיקולי התקציב עומדים למול עיניי, אני מוצאת שההתאהבות הרגעית באותם מוצרים חולפת ולבסוף אני נשארת עם קומץ מוצרים שאני רוצה באמת. במקביל אני מכינה קטגוריות שמהן לא כדאי לי לקנות עוד מוצרים: כל מיני קטגוריות שאני יודעת שמהוות אצלי נקודת חולשה ויש לי נטייה טבעית להמשיך לקנות מתוכן עוד ועוד. ניהול רשימה כזו  עוזרת לי לשמור את הפוקוס על היעדים החשובים באמת. אני לא יכולה לספר לכן כמה פעמים נתקלתי במוצרים שהייתי משוכנעת שנחוצים לי באותו רגע וכמה שבועות מאוחר יותר – לא הצלחתי להבין מה בכלל מצאתי בהם ושמחתי שהחלטתי לוותר.

העיפו את מה שלא צריך

בסעיף הזה עסקתי לא פעם, בעיקר כי אני טיפוס שגם אוהב מאוד להשליך ולא רק לקנות, נקודה שעוזרת לי לשמור על איזון. אם עבורכן זה פחות טבעי, ממליצה לכן לצפות בסרטוני declutter או לחילופין להצטרף לקבוצת Project pan המצוינת בפייסבוק. אני מוצאת שאין כמו לצפות בשינוי חיובי שעושה אדם אחר, כדי לעורר מוטיבציה לעשות מעשה דומה ואם זה לא עובד, נסו את השיטה ההפוכה: לצפות בסרטוני אוספי איפור גדולים. אני מוצאת שעליי זה משפיע כמו טיפול בהלם חשמלי – תזכורת לכך שגם אני יכולה להגיע למצב שהמוצרים נערמים אצלי בקומות וזה ישר גורם לי לצעוד לעבר ערימת הבגדים והאיפור שלי – ולבדוק מה עוד אפשר להוציא מתוכה.

מבחינתי כל מה שהחלטתי להוציא מהאוסף מפסיק להיות שלי באותו רגע ואני משתדלת לא לנהל עם עצמי משא ומתן כדי להחזיר אותם בחזרה. מוצר שאני לא משתמשת בו הוא מוצר לא כלכלי ולא משתלם גם ככה, ולכן בין אם מכרתי, העברתי, מסרתי או תרמתי אותו – העיקר שהעברתי אותו הלאה במקום שימשיך להעלות אבק אצלי במגירות.

היעזרו בחברות

לא רק לי יש נטיה לבזבזנות, אלא אני מוקפת בחברות טובות שגם להן יש בעיה דומה – מי יותר ומי פחות. אני מוצאת שבעבר זה היה מקור להוצאת כספים מיותרת אפילו יותר: הזמנות משותפות, מסעות שופינג משותפים, הייתי מדרדרת חברות לקנות מוצרים שהן לא צריכות והן היו מדרדרות אותי, קרייזי שיט אני אומרת לכן. אבל חברויות טובות לא צריכות להיות מקור לבזבוזים ולמעשה, אפשר להיעזר בהן כדי להשתפר ולשאוף למקומות טובים יותר.

יש לי חברה טובה שהיא זו שאני פונה אליה בכל פעם שאני רוצה לקנות משהו. היא כמו הקול השקול שלי, המלאך הטוב שיושב על הכתף שלי ולרוב היא תאמר לי שהמוצר שאני רוצה לא הכרחי, לא נחוץ לי או אפילו לא כזה יפה כמו שנדמה לי. היא יודעת שאם אני פונה אליה סימן שיש לי ספק בעצמי לגבי נחיצות המוצר ולכן היא לרוב תנסה להניא אותי מלקנות אותו. אז במקום לצאת למסעות שופינג משותפים, נסו להיכנס יחד לתקופת אנטי שופינג, נסו למצוא בילויים שלא מלווים בסבב חנויות, נסו באמת ובתמים לעזור אחת לשניה ואפילו לעשות את זה יחד.

עזרה ממישהו שמבין

לא תמיד יש לנו את הכלים לעזור לעצמנו ולפעמים העזרה הכי גדולה שאנחנו יכולות להעניק לעצמו זו דווקא ההבנה שאנחנו צריכות עזרה מאיש מקצוע. אני חלילה לא אומרת את זה בתור עילבון או התנשאות – ואם אתן חושבות שעזרה כזו היא סימן שכשלתן או משהו לא בסדר בכן, אני מציעה לכן להשתחרר מהגישה הזו באופן מיידי. יש גבול שבהן קניות הופכות מבזבוזים לבעייה כפייתית ואני אומרת את זה גם מתוך ניסיון מר עם הרגלי העבר שלי וגם מהתנהגויות שאני רואה ברשת. אם אתן מרגישות שאתן באמת ובתמים לא מצליחות להפסיק לקנות, אם אתן מרגישות שיש לכן כמות לא פרופוציונלית של מוצרים ובעיקר אם אתן מרגישות שהקניות מונעות מכן לנהל אורח חיים נורמטיבי ולהשיג את היעדים שלכן – זה סימן שצריך להניף דגל לבן לעזרה, זה סימן שהבעיה נובעת מחסכים עמוקים יותר שייתכן ואין לכן את הכלים להבין ולנתח, זה סימן שיציאה מהקבוצה של אסוס ישראל או ביטול ניוזלטרים מאורבן אאוטפיטרס זה לא מה שיעזור לכן לשנות באופן מהותי את החיים.

מה עובד לכן?

בכוונה לא פתחתי את כל הנושא של החסכונות, הלוואות ופקדונות בפוסט הזה. המציאות הכלכלית שלנו במדינ�� מורכבת ואני מעדיפה לא להיכנס לכיס שלכן ולא יכולה להבטיח שהצעדים שפירטתי יבטיחו לכן עצמאות כלכלית, אבל אני בהחלט מבטיחה שאין דבר כזה עצמאות כלכלית כשנמצאים במרדף הבלתי פוסק אחר מוצרים וקולקציות חדשות – ולכן אני מאמינה שזה צעד חשוב ואפילו קריטי בדרך לשם. מוזמנות לשתף אותי בתגובות מה עובד לכן הכי טוב והטיפים שלכן לחסוך בכסף.