עכשיו כשאני נמצאת כבר כמה חודשים טובים לתוך חיי העצמאות (פוסט סיכום ביניים בקרוב) ואחרי שיצא לי להתנסות בחיי העצמאות גם בשלב מוקדם יותר בחיי, אספתי כמה וכמה שיעורים יקרים מפז – חלקם נלמדו בדרך הטובה שלעולם לא מאכזבת – ע”י ביצוע טעויות כואבות.

עם יד על הלב אני יכולה לומר שכל מפגש עם לקוח ולמעשה כמעט כל יום בחיי העסק שלי מלמדים אותי דבר מה חדש, אבל את השיעור החשוב ביותר שלמדתי במהלך חיי העצמאות ובעיניי הוא הסוד הגדול להצלחה בעולם העסקים – אחלוק איתכן כאן עכשיו. אני לא יודעת אם הוא ישנה את חייכן, אבל אני משערת שהוא יעורר בכן מחשבות ואולי יהיה לכן רגע “אההא” ואז בעצם עשיתי את שלי.

הסוד הגדול להצלחה בעולם העסקים במגזין Fashion tails Luba Shraga לובה שרגא

טוב, מוכנות לזה?

סבלנות.

כן, זה הסוד הגדול שלי. מיד אסביר מדוע בעיניי זה חשוב כל כך, אבל קודם אומר שסבלנות ממש לא זורמת לי בדם. אני טיפוס אימפולסיבי, שלא יודע לדחות סיפוקים, רוצה הכל כאן ועכשיו. הדברים הטובים והרעים בחיי קרו לי כתוצאה משילוב התכונות הנפיצות הללו ולכן סבלנות זה שריר שאני צריכה לעבוד עליו ולתרגל אותו כל יום כשזה קשור לעסקים. אין לי שום בעיה להיות אימפולסיבית בחיי האישיים ולהתמודד עם ההשלכות לכך, אבל בעולם העסקים? פחות. שם אני דוגלת בגישה מחושבת ובאסטרטגיה, מה שלא הולך יד ביד עם חוסר הסבלנות שלי.

אוסיף ואומר שסבלנות היא תכונה לא טריוויאלית בכלל בעולם שלנו ואפילו די חמקמקה: אנחנו רגילים לקבל הכל כאן ועכשיו, אנחנו נחשפים להצלחות של הקולגות והמתחרים שלנו על בסיס יומיומי ואין שום דבר שמעודד יותר את הרצון לקבל הכל מיד, מאשר לגלות שהמתחרים שלנו כבר שם. בכל פעם שראיתי מישהי נוספת חוצה יעד כלשהו באינסטגרם אליו שאפתי להגיע, או מפרסמת פוסט על כך שהיומן שלה מתמלא בזמן שישבתי בבית בפיג’מה – הזכרתי לעצמי לנשום עמוק, לא להיות אימפולסיבית ולהמשיך בדרך שלי.

חוסר סבלנות זה בדיוק מה שגורם לנו להוריד מחירים כדי לסגור כבר עכשיו לקוחות, למרות שאין שום סיבה שנתפשר על המחיר מלכתחילה.

חוסר סבלנות זה בדיוק מה שגורם לנו לסגור עם לקוח שתחושת הבטן שלנו אומרת לנו שזו תהיה טעות לעבוד איתו.

חוסר סבלנות זה מה שגורם לנו לקנות עוקבים או לחפש קיצורי דרך אחרים שבדיעבד יכולים להזיק לנו.

חוסר סבלנות זה מה שגורם לנו לוותר על אפיקי שיווק נכונים לנו ולעסק שלנו, כי אנחנו לא רואים מהם תוצאות באופן מיידי.

חוסר סבלנות זה מה שגורם לנו להתקפל במשא ומתן מהר מדי, כי אנחנו כבר רוצות לסגור את הלקוח ולהתחיל לעבוד איתו.

חוסר סבלנות עלול אפילו לגרום לנו לוותר על העסק שלנו הרבה יותר מדי מהר כי נדמה לנו שלא התקדמנו למקום הרצוי, אז כמה זמן אפשר להמשיך כך.

הסוד הגדול להצלחה בעולם העסקים במגזין Fashion tails Luba Shraga לובה שרגאהנה סוד קטן: כמה חודשים לתוך חיי כעצמאית ואני עדיין לא נמצאת במקום שבו אני רוצה להיות. אני מרגישה שאני מתנהלת נכון, אני מרגישה שאני בדרך לשם, אבל אני עדיין לא שם. האם זה מרגיז? ובכן, זה יהיה שקר גס אם אומר שלא, אבל זה חלק מהפלא הזה שידוע בשמו הרשמי בתור השנה הראשונה של העסק. האם זה ממוטט אותי נפשית או גורם לי לחשוב שלא אצליח לעולם? ממש לא. למעשה, אני בטוחה שאצליח, אפילו אצליח מאוד ואני בטוחה שאם אהיה סבלנית, בטווח הארוך אשיג את המטרות שלי מהר יותר. כבר עכשיו אני יכולה לומר שאני גאה בעסק שלי בכל יום יום, הגעתי להישגים מרשימים ועבדתי עם מותגים גדולים ועסקים קטנים – כל זאת בידיעה שאני עדיין לא היכן שאני שואפת להיות ואתן יודעות מה? זה ממש בסדר, כנראה שאילו הייתי מגיעה למקום הזה תוך כמה חודשים ספורים, זה היה סימן לכך שמשהו כאן מאוד לא תקין.

סבלנות גרמה לי לדרוש את המחירים שמגיעים לי מבלי להתקפל ולנהל משא ומתן בדיוק באופן שבו אני רוצה כשאני מרגישה שידי על העליונה. סבלנות איפשרה לי לבחור פרויקטים שרציתי באמת ולוותר על פרויקטים ששקלתי לקחת רק כדי שייספקו לי עבודה כאן ועכשיו. סבלנות מאפשרת לי לבנות אסטרטגיה, לגבש את המותג שלי ולנתב את העסק שלי למקומות שמתאימים לו ביותר. הדרך הכי וודאית לאבד מאישיותו וייחודו של העסק היא לבחור פרויקטים ולקוחות משיקולים שהם אינם מקצועיים נטו.

סבלנות גרמה לי להבין שגם תקופה איטית (ואחד הפוסטים הבאים שלי יוקדשו לשאלה: מה עושים בתקופות איטיות) היא רק תקופה וככזו, היא תחלוף, רק צריך לעבור אותה על הצד הטוב ביותר.

כדי להצליח להיות סבלניות אבל במקביל גם לגמור את החודש ולשלם שכר דירה, צריך שיהיה גב כלכלי וחסכונות לימים גשומים. אני יכולה לכתוב מאמר שלם על חשיבותה של הסבלנות, אבל עם מאמרים וסבלנות לא משלמים במכולת, לכן צריך מראש להיערך לכך שאתן נכנסות לעסק בידיעה שתתנהלו בצורה מסוימת ותצטרכו לשם כך גיבוי.

אני לא אומרת לעצום עיניים ולהתעלם ממה שעושים המתחרים, בואו נודה באמת – זה לא ריאלי. בין אם אתן תחרותיות או לא, לפקוח עיניים ולראות מה נעשה בשטח זה חשוב. חשוב אפילו יותר להבין שאתן לא יודעות איזו דרך עברה הקולגה או המתחרה שלכן, אתן לא יודעות בדיוק כמה שנים היא נמצאת בעסק ומה באמת קורה מאחורי הקלעים. אז תספגו, פקחו עיניים ואוזניים – אבל קחו את הדברים בפרופורציות ואל תחזיקו בשום ניצחון כזה או אחר של אחרים, כהוכחה לכישלונות שלכן.

אז, סבלנות, כן?

✛ תוכלו לקרוא עוד על העסק שלי ממש כאן

✛ תוכלו לקרוא עליי ועל הדרך שעברתי כאן

✛ תוכלו להציץ בתיק העבודות שלי כאן, כאן וכאן