להרים הפקת צילומים זה לא קל, בלשון המעטה. בכל תחום ובכל מקצוע יש את האתגרים שייחודיים לאותו תחום ואותו מקצוע – והאתגר בהפקת יום צילומים הוא בסנכרון בין כמות גדולה של אנשי מקצוע וגישור בין הפער, שקורה לעתים, בין התכנונים שלכם לבין מה שקורה בפועל.

בנוסף, בכל יום צילומים יש אילוצים ולעתים התקלות שלא יעזור אם תיכנסו לפאניקה או לא תדעו מה לעשות. חלק מהעניין של להפיק יום צילומים הוא לספק פתרונות לכל מצב, גם כשלא הכל הולך חלק כי בואו נודה באמת – נדיר שהכל הולך חלק.

עם הזמן אספתי גם מהניסיון האישי שלי וגם מהעבודה הקודמת בכלות אורבניות, כמה טיפים שייקלו על העניינים ויהפכו את העבודה על הסט – ומחוצה לו, לקלה יותר.

הפקה1

✛ פינטרסט. פינטרסט זו הדרך הנוחה ביותר לייצר לוח השראה לקראת ההפקה. זה עוזר גם לכן, בין אם אתן בעמדת המפיקה/ הסטייליסטית/ הצלמת או מה שזה לא יהיה, להבין לאן לכוון את הצילומים, אבל זה בעיקר כלי נוח לביצוע תיאום ציפיות בין כל המשתתפים בהפקה ולעתים יש לא מעט כאלה.

✛ הגדירו שעות קונקרטיות: אפשר להעריך פחות או יותר איזה פרק זמן מצריך כל שלב בהפקה, למשל איפור, שיער, החלפת בגדים וכו’. קורה שיש עיכובים לא רצויים, אבל אפשר לשקלל את זה בפנים מבלי לסטות יותר מדי בזמנים. שמגדירים שעות יודעים לאן להתכוונן וזה מונע מצב ש”מורחים” זמן ומתחילים בפועל לצלם שעות אחרי שמגיעים לסט.

✛ על אותו משקל, קחו גם בחשבון זמני הגעה, תאמו ציפיות גם לגבי זה: אם יש פקקים, אם יש בעיית חניה, אלה דברים שאנשי הצוות צריכים לקחת בחשבון כדי לדעת מתי לצאת וכדי להגיע בזמן. פעמים רבות איש מקצוע אחד תלוי בעבודתו של האחר ולכן חשוב שכולם יגיעו בזמן כדי לא לעכב את הסט כולו.

✛ דאגו לצרכים בסיסיים: כשמגיעים ליום צילומים ידוע שלא מדובר ביום קייטנה ובכל זאת, כולנו אנשים. לכולנו מגיע לנוח כשצריך, לאכול ולשתות. זה תמיד נותן הרגשה טובה כשההפקה דואגת לא רק לנראות של הצילומים אלא גם לאנשים שמאחורי הקלעים, אז גם אם זה ברמה של להביא כמה בקבוקי מים וחטיפים – זה נותן לכל הצוות אנרגיות להמשיך.

✛ דאגו לדברים טכניים: האם יש במקום שקעי חשמל? כבלים מאריכים? מראה? יש כל מיני חפצים ודברים שנחוצים בהפקה ולא תמיד חושבים עליהם מראש. נסו להכין רשימת מכולת של כל מיני דברים מעצבנים וקטנים כאלה שעלולים להימצא בלוקיישן של הצילומים ואז מה טוב, אבל אם לא – צריך לדאוג לזה או למצוא פתרון מראש.

✛ קחו בחשבון שצילומי שטח דורשים היערכות שונה למדי מצילומי פנים. ברור שצילומים בתוך מקום סגור הם הפתרון האופטימלי אבל לא תמיד זה אפשרי. במצבים כאלה צריך לקחת בחשבון מזג אוויר, תאורה ואיך ליצור בשטח תנאים בסיסיים לעבוד בהם.

✛ אם ההפקה מיועדת למקום מסוים או סתם לא בא לכם שאנשי ההפקה ייצלמו וייעלו באופן מדויק את כל מה שקורה על הסט, ראוי להגדיר את זה מראש, כדי שלא יווצר מצב שכל ההפקה נחשפת במלואה באמצעות תמונה מבאסת בנייד בגלל התלהבות של אדם כזה או אחר.

הפקה2

✛ וודאו שכל איש מקצוע מקבל תמונות טובות: בהפקה יכולים להיות כל מיני הסדרים. זה קורה בתשלום, זה קורה בעבור קרדיט וכו’. יהיה הסידור שלכם באשר יהיה, אף אחד לא רוצה להשתתף בהפקה ולהרגיש שהוא נדפק מזה, לכן וודאו שכל אחד מהמשתתפים בהפקה מקבל כמות מוסכמת מראש של אימג’ים שהוא יכול להשתמש בה – שוב, תיאום ציפיות. אם קרה וההפקה בסופו של דבר התפרסמה במקום מסוים וקיבלתם על כך תשלום בדיעבד – וודאו שכולם מקבלים תשלום. לא יכולה להדגיש כמה חשוב העניין של ההוגנות וכמה קשרים יכולים להישרף על דבר כזה.

✛ מה קורה אחרי ההפקה? אם התפקיד שלכן הוא להפיק או לעשות סטיילינג וסיימתן, אז ביום בו הסתיימו הצילומים הסתיימה גם העבודה שלכן, אבל הרבה פעמים המלאכה גם נמשכת לאחר יום הצילומים, בין אם זה בבחירת האימג’ים, בבחירה איך להציג את העבודות, באיסוף כל הקרדיטים המתאימים וכו’. נסו לבנות אסטרטגיית פעולה והחליטו מה לעשות עם הצילומים: למי לשלוח? היכן זה יתפרסם? מה תכתבו? איך תגישו את זה? אלה החלטות שיכולות להשפיע באופן מהותי על מידת החשיפה שייקבלו הצילומים בהם בטח השקעתם את הלב והנשמה.

✛ השאלת פריטים: כשאתם משאילים פריטים חשוב מאוד להיות כנים עם עצמכם ולהבין מה תהיה מידת השימוש הריאלית של המוצרים על הסט. זה גם תיאום ציפיות חשוב שיימנע לבסוף מצבים של אי נעימות אם היה ותצטרכו להחזיר מוצרים שהושאלו והם כבר אינם במצב חדש כתוצאה ממידת השימוש שלהם על הסט.

טפלו היטב במוצרים שהושאלו, היו עדינות, כסו את סוליות הנעליים במסקינטייפ כדי שלא יתלכלכו והפעילו שיקול דעת בריא כך שהפחד מאותם מוצרים לא יהרוס את הפריימים מצד אחד ומצד שני, לא יהיה בלאי שלא לצורך.

✛ תשאלו את עצמכן מי צריכים להיות נוכחים בפועל בסט? לא כל אנשי המקצוע צריכים להיות נוכחים בכל הפקה ומצד שני, יש אנשי מקצוע מסוימים שמוטב שיהיו נוכחים. בעיניי מעצבת שמלות או בגדים חשוב שתהיה נוכחת על הסט כדי לבצע התאמה אידיאלית לדוגמנית וכדי שתוודא שהשמלות שלה מונחות כמו שצריך. אתן לא רוצות שהסט יהיה עמוס באנשים שלא לצורך מצד אחד ומצד שני, אתן לא רוצות להרגיש שהפריימים אינם יפים כפי שהיו כי חסרים אנשי מקצוע שיעשו את העבודה שלהם כדי לוודא שזה קורה.

יש גם לכן טיפים שתרצו להוסיף? אתן יותר ממוזמנות!