באחד הפוסטים הקודמים שלי דיברתי על כך ש’מדויק’ זו המילה לשנת 2016, מילה מאוסה ואוברייטד אם תשאלו אותי. ממש לצדה עומדת גם המילה ‘השראה’. מילה חשובה ללא ספק, כזו שמאגדת בתוכה כל כך הרבה תוכן – אך גם היא מילה ששחקו עד אין קץ וכמעט איבדה לחלוטין מהמשמעות שלה.

פוסט על מציאת השראה במגזין Fashion tails צילום: מעין חיים

צילום: מעין חיים

אחרי הכל, מה זו השראה? האם היא רפרנס? סביבה שמפרה רעיונות? ואולי העתקה בוטה? לכל אחד יש את הפרשנות שלו לעניין. בדיוק מהסיבה הזו, אני שמה לב שרבים מדברים על השראה אבל לא מסבירים בפועל כיצד ניתן לאמן את הראש ואת הנפש לחפש – וגם למצוא אותה.

אפילו אנשים שאני מעריכה ונשאלים בראיונות שאלות הקשורות בהשראה, תמיד עונים משהו מאוד כללי , עד לרמה שבה אנשים שלא בדיוק טובלים בבריכת השראה על בסיס יומיומי שואלים את עצמם – אז איפה אני מוצא את הדבר הזה? יותר קל לתפוס פוקימונים.

אז השראה היא קונספט מאוד חמקמק ובדרך כלל גם לא רציף. יש תקופות שיש בהן פיקים של השראה, יש תקופות שבהן זה נהפך לשטאנץ קבוע ונשחק. הקטע עם השראה זה שמדובר במושג עם התחלה וסוף- ותמיד יש צורך להמציא את עצמך מחדש ולמצוא את הדבר הגדול הבא כדי להישאר רלוונטי.

להגיע למצב שהראש כל הזמן חושב בתדרים גבוהים כל כך ומוצא אפיקים יצירתיים זה ממש לא טריוויאלי ולתחושתי דורש דפוסי התנהגות קבועים שמאפשרים מציאת רעיונות חדשים ומלהיבים.

אז איך עושים את זה?

✛ מודעות

מודעות היא לעתים דבר מעצבן: או שבורכת באובר מודעות או שאתה סובל מחוסר מודעות וכאמור, לא מודע גם לזה, קשה למצוא את האמצע, אבל אפשר לעבוד על זה. אם לא תהיו מודעים לעצמכם, לא תוכלו גם לזהות תקופות של חוסר מודעות וסמכו עליי – הדבר האחרון שתרצו זה שאנשים מסביבכם יזהו את זה לפניכם וכן, זה בהחלט קורה (יצא לכם לחשוב “וואו, כבר לא שומעים ממנה”?או “מזמן ההוא לא פרסם כלום”? אז כזה). זוכרים שדיברנו על התחלה וסוף? אז מודעות מאפשרת לכם לזהות מתי המוג’ו היצירתי שלכם נמצא בפיק ועל ידי כך גם לתכנן לעתיד לטובת תקופות יבשות יותר ומודעות היא גם זו שתגרום לכם להבין מתי המוג’ו הזה צנח והוא כעת סקסי בערך כמו השופטת ג’ודי שפוסקת בענייני מריבות שכנים.

✛ אתגרו את עצמכם

הקטע עם חוסר השראה זה שהיא גורמת לנו ליפול למקומות מוכרים שבהם אנחנו טובים ויכולים לדקלם מתוך שינה. תקופה של חוסר השראה היא בדרך כלל תקופה שמאופיינת בדחיינות ואנחנו נעדיף לדחות פרויקטים גדולים או משימות חדשות שדורשות סט חדש של כלים ורעיונות – לפעם אחרת, נו הפעם הזו שבה ההשראה תשוב.

אלא שההשראה הזו לא בדיוק תדפוק לכם על הדלת ולכן אם אתם מזהים תקופה של חוסר השראה, זו מהסעיף הקודם, זה בדיוק הזמן לאתגר את עצמכם ולהחזיר לסדר היום את המשימות שנזחנו. אתגר מזמן השראה ויכול גם להוות כר פורה לתקופה חדשה ויצירתית בחייכם.

✛ פשוט תעשו

בדיוק כפי שהמילה ‘מדויק’ עלולה להיות משתקת, כך גם קורה עם המילה ‘השראה’. לומר שאתם עסוקים בחיפוש אחר השראה או בניסיון לדייק את עצמכם, זה משפט חמוד ומעורר הערכה שתופס להערכתי כיום יומיים. בימים שלאחר מכן זה מתחיל להתפרש כעצלנות ומהר מאוד אתם עלולים לגלות שהחיפוש המעייף הזה הפך לקריירה המשנית שלכם. קריירה גרועה ולא מכניסה במיוחד הכוונה.

תעשו. אחד הדברים שאני הכי דוגלת בהם זה שפעילות היא כוח מניע שיוצר אחריו גלים של פעילויות נוספות. בתקופות שבהן אני הכי עמוסה, הן התקופות שבהן אני הכי רוצה לעשות עוד – כי הראש כל הזמן נמצא בהילוך גבוה ומהמקום הזה קל ליצור, לחשוב וכן, גם לקבל השראה. נייק לא עושים מיליונים מהמוטו הזה סתם #רקאומרת

✛ חפשו מקורות השראה חדשים

אני חושבת שלרובנו קל לשכוח כמה מורכב היה בעבר להשיג מידע ומכאן שגם היה מורכב למצוא השראה. יש לנו מאגרי מידע מרהיבים וגישה לאמנים, ליוצרים ולבעלי העסקים החדים ביותר בעולם – במרחק הקלקה על העכבר או על הנייד. זו זכות מטורפת וזה אומר שבכל רגע נתון מחכה לנו השראה בכל מקום.

האם יש סיבה מספקת לוותר על הפריבלגיה הזו? אין ובטח שאין לגיטימציה לומר “כבר ראיתי הכל”. מי שמודע לכוח המדהים הזה שנקרא האינטרנט ומבין את המשמעות שלו כמאגר בלתי נדלה של מידע, יודע גם תמיד לחפש בו את הדבר הגדול הבא, לנתח טרנדים, לזהות מגמות וכן, גם למצוא השראה.

אגב, גם עם מקורות השראה חדשים צריך לדעת לעבוד. אם אתם טיפוסים שמאבדים מיקוד בקלות, אז כדאי להרכיב רשימת רפרנסים מדויקת יותר (הנה, גם אני השתמשתי במילה) שלא תגרום לכם להתפזר לכל כיוון, אם עודף מידע ורעיונות הוא זה שמונע מכם להתקדם, אז אפשר לעשות זאת בהדרגה ולא לחשוף את עצמכם לעולם הזה בבת אחת. עשו מה שעובד לכם טוב.

✛ דברו עם אנשים מהתחום

אפרופו אינטרנט, הרשת בימינו בנויה קהילות על גבי קהילות וקל היום מאוד להתחבר לאנשים על בסיס מכנה מקצועי משותף. בקהילות אפשר לנהל דיונים, לשתף מקרי בוחן וכן, לפעמים האינטרקציה הזו גם יוצאת מגבולות הרשת במפגשים מקצועיים ושיתופי פעולה רלוונטיים.

מאז שאני עצמאית יצא לי להיפגש עם כל מיני סוגי אנשים. לא כל המפגשים האלה הועילו לי בצורה ישירה והמתבקשת, אבל אני מוצאת שמכל אחד מהם לקחתי איתי לפחות תובנה אחת. לפגוש אדם שיש לו נקודת מבט משלו על נושא שבו אנחנו עוסקים, לפגוש אדם שצבר בנק חוויות משלו שחלקן שונות משלנו – כל אלו הן הזדמנויות ופתח לשנות קצת את צורת החשיבה.

✛ עשו משהו עבור עצמכם

תקופה של מחסור בהשראה פעמים רבות מתכתבת עם תקופה של שגרה כללית. הכל נמצא במצב מאוד סטטי ואין הרבה פיקים שמעודדים חשיבה יצירתית. זו הזדמנות מושלמת לפנות זמן לעצמכם: לטייל, להשתתף בסדנה שתמיד רציתם, אפילו לקרוא את הספר שתמיד כיכב בטו דו ליסט שלכם ולא היה עבורו זמן. זה לא חייב להיות משהו גרנדיוזי, העיקר שזה יהיה משהו שאומר “זה זמן לעצמי”.

שיחות עם אנשים אקראיים

אני לא אומרת שעליכם לעצור אנשים ברחוב ולנהל איתם שיחה על החיים, אבל לפעמים דווקא שיחה עם חברים, קרובי משפחה או אנשים שנראה שהקשר שלהם לתחום העיסוק שלכם אקראי למדי – הן אלו שמספקות את התובנות הטובות ביותר ויכולות לחלוטין גם לעורר השראה.

כשאני מתיישבת לכתוב פוסטים חדשים לדוגמה, אני תמיד מחפשת זווית. שבע שנים ואני עדיין מחפשת בכל פעם זווית כדי שלא אצטרך להגיש ואפילו לפתוח כל פוסט כמוקודמו והאמינו לי, זה אתגר לא מבוטל בתחום התוכן. הזווית הזו לפעמים מגיעה ממשהו אחר שאני קוראת או רואה, אבל לפעמים גם מאנשים שבכלל אין שום קשר ביניהם לבין בלוגינג ודווקא בגלל שהם מגיעים ממקום שונה, אובייקטיבי ורענן לחלוטין, הם מייצרים עבורי את הזווית הזו (ואיך לעזאזל לא חשבתי עליה בעצמי?).

✛ בדק בית

יש סיטואציות מסוימות בחיים שמורידות אותנו למטה ולצערי הרב יש גם אנשים כאלה. אם אתם נמצאים בתקופה של חוסר השראה, זו הזדמנות טובה לבדק בית. אולי זו עבודה, אולי זה בן זוג, אולי אלה קרובי משפחה לא תומכים. סטייט אוף מיינד יצירתי יכול להיות מושפע מכל מיני פקטורים וכמובן שהוא לא מנותק ממה שאתם עוברים בחיים שלכם. אם יש גורם שאתם מצליחים לבודד ולהצביע עליו כמקור חוסר ההשראה שלכם, הגיע הזמן להבין איך מנטרלים אותו.

✛ מה קרה בעבר?

נסו לחזור אחורה במכונת הזמן אל תקופות שבהם הייתם סופר יצירתיים ואל התוצרים שהפקתם בתקופות הללו. נסו לנתח ולקחת משם אלמנטים שיאפשרו לכם לשחזר את ההצלחה – אבל עם טאץ’ מעודכן ועם טוויסט. תמיד זכרו שלא משנה באיזה תחום אתם נמצאים, מידת הרגישות והגירוי של הקהל שלכם תעלה בכל פעם ולכן לא כל מה שעבד לכם בעבר, יעבוד גם הפעם – אבל זו בהחלט נקודה טובה להתחיל ממנה.

✛ חזרו למקורות

על אותו משקל של הסעיף הקודם: נסו לנקות כמה שיותר רעשי מערכת, כמה שיותר מנייארות, כמה שיותר דברים שאספתם עם הזמן וגרמו לטווח הראייה שלכם להיות מוגבל או מטושטש יותר. נסו לגשת לפרויקטים חדשים עם נקודת מבט פרשית ככל הניתן. נכון, זה מאתגר, אבל לגמרי אפשרי – כי לפעמים זה בדיוק השינוי הנדרש כדי למצוא את ההשראה ויותר מכך, לעתים זה בדיוק השינוי הנדרש כדי להזכיר לכם למה בעצם אתם כל כך אוהבים את מה שאתם עושים.