אני לא מחובבות הדרמה ולכן אני לרוב גם מאפשרת לסקנדלים שכולם עוסקים בהם ברשת לחלוף מעל ראשי, כי הניסיון לימד אותי שהם נשכחים במהרה כלעומת שבאו, אבל הפרשייה בין קאט וון די לבין ג’פרי סטאר עניינה אותי באופן מיוחד.

kat-von-d-jeffree-star

אמ;לק למי שלא מכירה את הסיפור: קאט וון די היא יוטיוברית, בעלים של קו איפור משלה, ג’פרי סטאר הוא יוטיובר ובעלים של קו איפור משלו. שניהם היו חברים במשך אי אלו שנים מסתבר, עד שלפתע, כרעם ביום בהיר, פרסמה קאט בכל המדיות שלה תמונה ישנה של ג’פרי ועליה איקס עם הסבר מדוע היא מחרימה אותו ומנתקת את עצמה ואת המותג שלה מכל שיוך אליו ולמותג שלו.

בהמשך היא פרסמה סרטון שבו היא מסבירה כי מה שעומד מאחורי המילים הקשות זו החלטתו של ג’פרי (לכאורה), לא לשלם כסף לאמן גרפיקה שהיא הכירה לו על עבודה שעשה עבור המותג שלו.

אני מחבבת את ג’פרי סטאר, מאוד. אני חושבת שזה נובע מחיבתי הגלויה למדי לאנדרדוגים: כאלה שהם לא פוליטיקלי קורקט, לא ממלכתיים ולא מלוקקים. ג’פרי באופן ספציפי הוא בעיניי אחת הדמויות המרעננות בנוף של היוטיוב שסובל לא פעם מזיוף והתחסדות.

נכון, יש לו פה גדול שסיבך אותו לא פעם בצרות (שעליהן הוא גם התנצל), נכון, הוא ממש חמום מוח ולא ממש טורח לחשוב פעמיים לפני שהוא מגיב, נכון שהוא מעשן גראס רפואי (וחוקי!) בסרטונים, נכון, הוא משוויץ עד אין קץ באוסף תיקי היוקרה שלו וזה עוד מבלי שבכלל התייחסנו לכך שגם חיצונית אי אפשר לשייך אותו לשום טייפ קאסט שהרי יותר מכל הוא דומה לחד קרן ורוד, אבל אני תופסת את ההתנהגות הזו כאנושית וקשה לי לשייך תכונות של בריונות לאדם שכנראה סבל מבריונות במהלך כל חייו.

בכל מקרה, נשים רגע בצד את חיבתי חסרת הפשרות אל האיש ונתייחס לסאגה עצמה, כי בפרשיות כאלה אני תמיד מחפשת את העובדות ופחות מייחסת משמעות לאמוציות.

קאט הבטיחה לספק הוכחות חותכות לכך שג’פרי חייב כספים לאדם שהיא ציינה בסרטון. זה מעולם לא קרה.

היא טענה שמטרת הסרטון היא לחלוטין לא כדי להשמיץ את ג’פרי – כשזו בעצם הייתה התכלית היחידה שלו. ג’פרי סיפר בסרטון שהפיץ בתגובה, שהוא וגם בני המשפחה שלו קיבלו מאז איומים על חייהם, תגובה שבהחלט אפשר היה לצפות לאחר פרסום סרטון כל כך חריף ובעיניי זה ממש לא קול.

אך עוד לפני שצץ סרטון התגובה של ג’פרי שהיה נשמע לי שקול, ענייני ועובדתי יותר מהסרטון של קאט, תהיתי לעצמי: גם אם יש אדם שג’פרי חייב לו כספים ולא מוכן לשלם, מה זה רלוונטי אליה ומה פתאום שהיא תעלה סרטון לאוויר שבו היא דורשת בשם אדם אחר כספים בחזרה? דה פאק?

בדיוק בשביל זה יש עורכי דין בעולם ויש דבר כזה קטן שנקרא קניין רוחני ודבר כזה קטן שנקרא בית משפט והיי, שם נהוג לפתור סוגיות וחובות – לא באמצעות משפטי שדה ביוטיוב.

הפצת הסרטון הזה לאוויר ללא גיבוי באמצעות עובדות היה נשמע לי כמו מהלך יחסי ציבור ותו לא, שהרי זה נורא טרנדי להעלות סרטונים נגד ג’פרי וכל סרטון שכזה מקבל עשרות אם לא מאות אלפי צפיות אינסטנט ואגב, אני מספיק צינית כדי להאמין שאולי זה אפילו היה מהלך מחושב מראש של שניהם יחד, אין לדעת.

בשורה התחתונה – רוב האנשים העדיפו לדבוק בצד של קאט מבלי לבדוק שום עובדות, בשורה התחתונה – ג’פרי איבד עשרות אלפי עוקבים בערוץ שלו בעקבות זאת. הוא יתגבר כמובן על המהלך הזה ולא הייתי ממהרת לרחם עליו, אבל יש כאן שיעור חשוב לגבי שיימינג בסושיאל מדיה.

היום זה קאט פייט עסיסי במיוחד בין שתי אושיות יוטיוב, אבל אלה דברים שקורים כל הזמן ותמיד אנחנו אלה שבדרך כלל ממהרים לבחור בצד כזה או אחר.

אני אומרת – היכן שהעובדות מדברות בעד עצמן אין סיבה לעשות רעש ושיימינג זה כמעט תמיד מהלך פוגעני, מכוער ומיותר. בטח בין שתי דמויות בעמדת כוח שיכולות להשמיע את קולן ולהשיג כל מה שהן רוצות.

בשורה התחתונה, אף אחד לא יודע מה קרה בין שתי הצ’ילבות ולמה הם בחרו להתקוטט בצורה פומבית כל כך, בטוחה שאף אחד מהצדדים לא חף מאשמה לחלוטין, אבל צדק ג’פרי כשאמר שלכל סיפור יש שני צדדים ונדיר שלצד השני יש את הכוח ואת מידת ההשפעה הדרושה כדי להבטיח שגם קולו יישמע.